Imunitní systém a jeho vliv při onkologické léčbě

řetězec imunita

Denně se více než 100 Čechů dozví, že má rakovinu a toto číslo bohužel stále narůstá. Není cílem článku diskutovat o tom, proč tomu tak je. Aspektů je mnoho a v mnoha případech se stále jedná o dohady.

Dnešní medicína se stále více snaží proti rakovině bojovat a vyvíjet nové proti-nádorové terapie, které dokáží výrazně snížit počet rakovinových buněk (např. chemoterapie, radioterapie, operace). Problém je však v tom, že při podstoupení těchto terapií můžeme v nejlepším případě doufat v 95 – 98% úspěšnost zničení rakovinových buněk.

O zbytek se musí postarat imunitní systém, který je po chemoterapii paradoxně téměř nefunkční. Pokud imunitní systém zbylé buňky nezničí, objeví se rakovina znova a nastane tzv. recidiva. Ta se však může objevit s ještě větší krutostí a s větší odolností vůči podávaným lékům.

Jak zničit nádorové buňky, které utekly chemoterapii či radioterapii?

Odpověď zní takto – pečovat o imunitní systém. V otázce imunity a obranyschopnosti organismu může pacient udělat mnohem více než jeho lékař. Kromě základních podmínek jako je dodržování správné životosprávy, zdravého životního stylu a psychohygieny, by měl pacient přemýšlet o podpůrné substituci pomocí přírodních imunomodulátorů. Mnozí lékaři již pochopili jejich význam a doporučují je jako samozřejmou součást onkologické léčby. Vždyť již Hippokrates tvrdil, že koho neuzdraví léky, toho uzdraví příroda.

Imunitní systém je komplex mnoha funkcí a v případě onkologického onemocnění je důležitá buněčná imunita a střevní mikrobiom (mikroflóra).

V případě stimulace buněčné imunity mají nezastupitelnou roli medicinální houby, které přirozeně obsahují látky, které nazýváme betaglukany. O jejich účinnosti jsou již přesvědčeni i lékaři a běžně je doporučují. Můžete je užívat jak pro běžnou prevenci, tak jako doplněk při široké škále onemocnění. Betaglukany mají také silné antioxidační účinky, čímž pomáhají tělu bojovat s volnými radikály. Lze říci, že představují komplexní preventivní přípravek pro zdraví každého z nás.

Mezi opravdu silné přírodní imunomodulátory na českém trhu patří Imunobran, doplněk stravy obsahující výtažky z houby Shiitake a rýžových otrub. ImunoBran příznivě působí na obranné schopnosti organismu i při nejzávažnějších problémech. Pomáhá překonávat nežádoucí účinky onkologické léčby. Prokazatelně až trojnásobně zvyšuje aktivitu NK buněk – přirozených zabíječů.

NK buňky jako první linie obrany

NK buňky jsou považovány za buňky první linie v boji proti nádorovým nemocem. Podle některých studií jedna NK buňka je schopna „postupně“ zabít v průměru 27 nádorových nebo virem infikovaných buněk, přičemž zabití jedné takové buňky jí trvá asi 5 minut.

ImunoBran také zvyšuje aktivitu T a B lymfocytů. Je tedy vhodnou volbou při snížené buněčné imunitě. ImunoBran je absolutně netoxický a bez jakýchkoliv vedlejších účinků. Jeho účinky jsou důkladně klinicky i laboratorně ověřeny.

ImunoBran nemůže nikdy nahradit klasickou léčbu, je však velice účinným doplňkem pro onkologické pacienty. Dovoluje pacientům žít plnohodnotný život i při tak vážné nemoci jakou rakovina je. Nejlepší je s ImunoBranem začít souběžně nebo ihned po ukončení léčby. S takovouto strategií je nejvyšší šance vyhrát.

Imunita je základ zdraví. Imunitní systém není jen obranou proti nemocem, ale také systémem, kterým si naše tělo udržuje svou celistvost, funkci a vitalitu.