Intimní nepřítel žen vaginóza: Jak ji rozpoznat a jak se jí účinně zbavit

intimni hygiena 1

Bakteriální vaginóza je podle statistik nejčastějších onemocnění intimních partií žen. Dá se snadno léčit, nicméně problémem žen je špatné rozpoznání hlavních příznaků a častá záměna s mykózou. Nesprávná léčba vede k tomu, že potíže stále přetrvávají a ženy se necítí komfortně. Řešením je rozpoznání klíčových příznaků vaginózy, správná léčba a znalost v oblasti prevence.

Jak poznat vaginózu od mykózy

Z průzkumu společnosti Exeltis, provedeném na vzorku 525 žen v produktivním věku vyplývá, že polovina z dotázaných nedokáže rozpoznat rozdíl mezi vaginózou a mykózou. A ty jsou přitom klíčové pro správnou léčbu. Pokud potíže špatně identifikujeme a budeme se snažit vyléčit například volně dostupnými antimykotiky, budou nás nepříjemné příznaky vaginózy trápit dlouhodobě a opakovaně.

Jaký je tedy rozdíl mezi bakteriální vaginózou a vaginální mykózou? Příznaky bakteriální vaginózy většinou nastupují pomalu. V pochvě dochází k nepříjemným pocitům, přichází svědění a po čase se objeví řidší vodnatý výtok, který páchne po rybině. Ten je také nejtypičtějším příznakem pro bakteriální vaginózu.

Mykóza je vaginální onemocnění způsobené kvasinkami. Její příznaky mají naopak velmi rychlý nástup. Ženy pociťují tlak a bolesti v podbřišku, pochva je zarudlá a oteklá, svědí a nechybí ani výtok, který má hustou tvarohovitou konzistenci.

Příčiny vzniku vaginózy

Poševní prostředí zdravé ženy je osídleno širokou škálou bakterií. Nejvíce jsou v ní zastoupeny bakterie mléčného kvašení, tzv. lactobacily, které produkováním kyseliny mléčné zajišťují kyselé prostředí. Zdravé prostředí pochvy má pH 3,8 – 4,5. Pokud množství lactobacilů v pochvě poklesne, začnou se množit „škodlivé“ bakterie a vznikají infekce a záněty.

Abychom se zbavili nežádoucích potíží a zabránili tak opakovanému vzniku potíží, doporučuje se používat například gel Lactofeel s obsahem kyseliny mléčné a glykogenu. Kyselina mléčná napomáhá obnovení správného pH v pochvě a navrací ho k normálním hodnotám. Zastavuje množení „škodlivých“ bakterií, které způsobují rybí zápach. Glykogen dodává lactobacilům výživu, podporuje jejich množení a tím účinně pomáhá proti abnormálnímu výtoku a nepříjemným pocitům v pochvě. Gel je navíc průhledný, nešpiní prádlo a snadno se aplikuje.

A jaké další případy způsobují změnu poševního prostředí a případná vznik vaginózy? Často se jedná o nevhodné hygienické návyky, například používání špatných mycích prostředků, nadměrné výplachy pochvy nebo časté střídání sexuálních partnerů. K problémům může dojít i při užívání některých léků nebo při různých onemocněních jako je například cukrovka či porucha imunity.

Obzvlášť rozšířená je bakteriální vaginóza právě v letních měsících při návštěvách koupališť, rybníků a dlouhodobému pobytu v mokrých plavkách. Proto je namístě používat preventivně kyselinu mléčnou spolu s glykogenem a bakteriální vaginóze tak účinně předcházet.

LACTOFEEL CZ 3D 2017

Vyhněte se recidivám

Vaginóza má tu nepříjemnou vlastnost, že se ráda vrací. Je to nejen nepříjemné onemocnění, ale také hrozba pro vstup dalších vážnějších infekcí jako jsou chlamydie, HIV nebo kapavka. Proto lékaři doporučují Lactofeel jako podpůrnou léčbu.

Vaginóza v těhotenství

Bakteriální vaginóza se nevyhýbá ani těhotným ženám. Často bývá právě hormonální nerovnováha spouštěčem tohoto onemocnění, které může přinášet těhotné ženě značná rizika. „Vážnou hrozbou může být bakteriální vaginóza v těhotenství, kdy může způsobit samovolný potrat, předčasný porod, zánět dělohy či horší hojení poporodních poranění. Správné pH v pochvě má také velký význam během přirozeného porodu při ochraně novorozence před infekcemi,“ upozorňuje MUDr. Oldřich Šottner, specialista v oborech gynekologie-porodnictví a urogynekologie. Bakteriální vaginóza je v těhotenství velmi častým onemocněním, které se dá řešit antibiotiky. Ta však kromě patogenů, zničí i lactobacily, čimž se naruší přirozené pH pochvy a nemoc se opakuje. V těchto případech je právě Lactofeel šetrným řešením, jelikož je to přírodní přípravek bez konzervačních látek a je vhodný tedy nejen pro těhotné, ale i kojící ženy. Jeho účinnost a bezpečnost je podložena klinickými studiemi.

lactofeel