Intimní zdraví žen

žena potíže

Jde o intimní, stydlivé a zároveň velmi diskutované téma. Většina žen uvádí, že trpí „ mykózou“. Je to mezi ženami synonymum pro jakékoliv vaginální potíže. Proto je třeba vědět více…

Mezi časté vaginální infekce patří také bakteriální vaginóza.  Že jste o ni ještě neslyšely?  Řada žen vůbec netuší, že vaginální infekce jsou nejčastěji způsobovány právě bakteriemi,  ne kvasinkami.  Bakteriální infekce je nejčastější příčinou vaginálních infekcí u žen v reprodukčním věku a mají ji na svědomí bakterie narušující rovnováhu a pH v pochvě.

Bakteriální infekce (bakteriální vaginóza= BV) je velmi časté onemocnění pochvy. Za normálních podmínek se v pochvě přirozeně vyskytují různé druhy bakterií; v největším počtu jsou zastoupeny bakterie mléčného kvašení (laktobacily). Bakterie mléčného kvašení produkují kyselinu mléčnou, která zvyšuje kyselost, udržuje tak v pochvě normální nízké pH (kyselé- kolem 4) a chrání ji před infekcí. Toto nízké pH obvykle brání růstu nežádoucích mikroorganismu. Když se počet bakterií mléčného kvašení sníží a pH se zvýší, dojde ke změně rovnováhy a začnou se množit „škodlivé“ bakterie. V mírnější formě se tedy jedná o narušení rovnováhy poševního mikroprostředí ve prospěch nežádoucích bakterií.

Většina žen popisuje příznaky BV následovně:

 • rybí nebo nepříjemný zápach
 • vodnatý výtok
 • šedobílý výtok
 • zhoršení výše uvedených příznaků po pohlavním styku nebo během menstruace

Každá jsme jiná, takže některé ženy trpící bakteriální infekcí nemusejí mít příznaky žádné. Nezapomínejte, že bakteriální infekce není sexuálně přenosná infekce a neměla by vám způsobovat žádné bolesti ani podráždění.

A jak se v tom vyznat? Kvasinková nebo bakteriální infekce?

Řada žen si plete kvasinkovou a bakteriální infekci, ale jde o dva různé typy infekce s různými příznaky. Léčba bakteriální infekce se od léčby kvasinkové infekce liší, a proto je v zájmu nasazení správné léčby důležité vědět, kterým z uvedených typů infekce trpíte.

Pokud si nejste jistá, zda jde u vás o bakteriální nebo kvasinkovou infekci, díky novince Canestest  budete znát odpověď do 10 sekund a tím pádem se budete moci rozhodnout pro správnou léčbu.

Pokud jste použila test pro samodiagnostiku vaginálních infekcí Canestest, a víte, že trpíte bakteriální infekcí, můžete k léčbě příznaků této infekce použít přípravek Canesbalance vaginální gel, který pomáhá navracet rovnováhu poševního prostředí.

Canesxx

 

Kvasinková nebo bakteriální infekce?

Bakteriální infekce je jiným typem vaginální infekce, která se častě zaměňuje s infekcí kvasinkovou. Jsou to různé druhy infekce s rozdílnými příznaky. Infekce ale může být i smíšená. Protože léčba kvasinkové infekce je jiná než léčba té bakteriální, je důležité vědět, jakou vaginální infekcí trpíte. Pokud si nejste jistá, doporučujeme vám navštívit vašeho gynekologa.

A jak je to s kvasinkovou infekcí? Neboli mykózou?

Ve vaší vagíně přirozeně žijí některé druhy kvasinek a bakterií, ale když se kvasinka (nejčastěji Candida albicans) přemnoží, může způsobit kvasinkovou infekci, ta bývá druhou nejčastější poševní infekcí. K přemnožení kvasinek může dojít při oslabení imunitního systému, při některých onemocněních (např. cukrovce), nebo když „hodné“ bakterie (zvané laktobacily) nedokážou udržet množení kvasinek pod kontrolou.

Kvasinková infekce pochvy se projevuje velice charakteristickými příznaky, které se mohou individuálně lišit, např. intenzitou:

 • Svědění v intimních partiích
 • Pálení (zejména při močení) v oblasti vnějších pohlavních orgánů
 • Otok v oblasti stydkých pysků
 • Bělavý výtok podobný tvarohu

Ani následující příznaky nejsou neobvyklé:

 • Bolest při sexu
 • Hustý výtok
 • Zarudlé a oteklé stydké pysky
 • Popraskaná kůže v okolí poševního vchodu

Kvasinková infekce je většinou léčena poševními antimykotiky – např. klotrimazolem (např. léčivý přípravek Canesten ®Gyn 6 dní). Záleží na ženě, jakou zvolí formu- zda tablety, globule či krém. Důležité dodržet léčebný režim a poté preventivní chování. Vaginální mykóza nepatří mezi pohlavně přenosné infekce. I přesto je vhodné přeléčit partnera (např. léčivým přípravkem Canesten® krém).

Některým ženám se vaginální mykóza vrací i přesto, že byla léčena vhodnými přípravky. Proto je vždy nutné věnovat pozornost zejména příčině vzniku onemocnění, například změnit druh prádla nebo oblečení, upravit hygienické návyky a intimní hygienu a používat při sexuálním styku ochranu.

 Před použitím si vždy pečlivě přečtěte příbalovou informaci.  Canesten® krém je léčivý přípravek k zevní aplikaci a Canesten® GYN 6 dní je léčivý přípravek k vaginálnímu použití. Obsahují léčivou látku clotrimazolum.

Canestest® a Canesbalance® jsou zdravotnické prostředky.

Komerční sdělení

L.CZ.MKT.CC.08.2018.1459