Jak je důležité míti panthenol

To, že nastalo jaro, většinou poznáte jen z kalendáře. Venku za oknem to rozhodně na jarní pohodu nevypadá: prší, fouká a možná odpoledne začne i sněžit. Vzduchem létá mezi dešťovými kapkami (a také sídlí uvnitř nich) mnoho částic, které nejsou okem viditelné. Všude okolo nás jsou stovky bakterií a plísní, volně se vznášejí vzduchem, ulpívají na našem oblečení, vlasech, pokožce a sliznicích. Na našem těle neexistuje kousek kůže nebo sliznice, kde by nebyly mikroby. Jsou i na oční sliznici, ale nejvíce se jich přichytí na sliznici trávicí a dýchací soustavy. Co s takovým apokalyptickým obrazem?

Pečujte o vitalitu a kondici sliznice

Ústa, nos a nosohltan jsou brány vstupu nejrůznějších bakterií i virů do našeho těla. Sliznice těchto orgánů znají řadu způsobů, jak se cizím mikrobům bránit, aby nenapadly naše tělo. Buňky sliznice vylučují hlenový sekret, který ji nejen zvlhčuje, ale hlavně omezuje růst mikrobů, které nejsou fyziologickou složkou slizničního povrchu.  Obsahuje řadu látek, které mikroorganismům nesvědčí, například tzv. sekreční imunoglobuliny (sIgA) fixující mikroby navázáním na jejich povrch, a tudíž snižující jejich schopnost sliznicemi pronikat.

Pro obrannou bariéru naší sliznice je velmi důležité, aby byla v dobré kondici. Jen tak nás může chránit. To znamená, že se buňky sliznice dokáží rychle namnožit a zahojit případné poškození. Buňky mají regenerační schopnost. Pravidelně se obměňují. Aby všechny byly mladé a mohly plnit svůj obranný úkol, musí být velmi vitální. Dokáží aktivně vylučovat obranné látky (sIgA), čímž dokazují, že jsou funkční.

Obrannou funkci sliznice může poškodit řada faktorů. Může dojít k mechanickému poškození, například poškrábání sliznice tvrdými předměty. Řada bakterií také vylučuje speciální látky, které sliznici poškozují a brání její regeneraci.

Co snižuje odolnost sliznice?  Je to záludné střídání extrémních teplot – tepla a chladu.

Určitě jste zažili, že jste si uprostřed horkého dne dali osvěžující zmrzlinu a pak jste chraptěli a škrábalo Vás v krku. To je přesně ono. Stejný účinek má, když v chladném počasí vyjdeme ven z teplé a ještě navíc suché místnosti. Sucho kondici sliznice ještě více zhoršuje. Vyschlé buňky odumírají, nevytváří sekret a jsou ideálním místem vstupu bakterií a virů.

Důležité je mít dostatek látek, které zlepšují stav sliznice nebo pomáhají udržovat stav slizniční obranyschopnosti v mezích normálu. Ty můžeme použít jak v případě očekáváných komplikací, tak i  tehdy, když víme, že si chceme udržet zdraví. Tedy v prevenci.

Přirozenou součástí koenzymu A (zajišťující v biochemii tzv. acetylaci) je vitamin B5 neboli Panthenol (kyselina pantotenová). Tento vitamin má v organismu řadu funkcí: přispívá k normálnímu energetickému metabolismu, syntéze a metabolismu steroidních hormonů, vitaminu D a některých neurotransmiterů, a tím ke snížení míry únavy a vyčerpání. To vše se děje, pokud se dostává do organismu přes trávicí soustavu, tedy když tabletku spolknete.

Pokud ale tabletu nepolknete a necháte ji rozpustit v ústech, má kombinace Panthenolu další výhodu, totiž díky obsahu biotinu přispívá k udržení zdravého stavu sliznic, který je důležitý pro obranyschopnost, jak je uvedeno výše.Tento vitamin, označovaný někdy jako B8, funguje jako koenzym v biochemii hned 4 karboxylačních enzymů, čímž přispívá ke správnému energetickému metabolismu mikroživin, jako jsou například mastné kyseliny, aminokyseliny a glukóza.

 Tedy fyziologický účinek obou vitaminů je dobrý pro zdravý životní styl a pro pohodu (nejen) hlasově exponovaných osob: moderátorů, učitelů, herců a zpěváků apod.

Firemní prezentace