Jak na Nový rok, tak po celý rok …

new-years-eve-1905144_1280

V noci z 31.prosince na 1.ledna slavíme konec jednoho roku a začátek dalšího. Začátek nového roku připadá na 1.ledna podle celosvětově uznávaného gregoriánského kalendáře. 1.leden – tedy Nový rok – je nejen u nás ale i v dalších zemích státním svátkem. Ne ale úplně všude. V některých zemích se neřídí gregoriánským kalendářem a oslavy Nového roku tak připadají na úplně jiný den.

31.prosince slaví svátek Silvestr. Proč právě Silvestr? Tento den je totiž věnován památce na papeže Silvestra I., jehož pontifikát trval v období od 31.ledna 314 právě až do 31.prosince 335, kdy zemřel. Silvestr I. je prvním papežem, který byl pohřben v bazilice sv. Priscilly na Via Salaria, kde byli pochováni i někteří další papežové. S papežem Silvestrem I.

31. prosince končí jeden rok a všichni s nadějí očekáváme příchod nového. Stejně tak i pontifikát Silvestra I. označuje konec éry pronásledování křesťanů a začíná zlatý věk církve.

I k Novému roku patří různé tradice a pověry. Je jich tak moc, že nejde zmínit se o všech. Přesto si některé z nich – asi ty nejznámější – připomeňme.

předsevz.Novoroční předsevzetí si dává mnoho z nás. Od Nového roku začnu žít zdravě. Od Nového roku budu cvičit. Od Nového roku nebudu kouřit. Od Nového roku….. Tak bychom mohli pokračovat donekonečna. Je to sice pěkný zvyk, ušlechtilé myšlenky, ale…. Proč nezačít hned? Proč čekat až na Nový rok? Pokud chcete něco změnit, změňte to hned. Jen tak máte šanci na úspěch. Nezapomeňte se za každý úspěch odměnit.

Jak na Nový rok, tak po celý rok. Tato pranostika je spjata s hospodyňkami, které chtěly doma mít naklizeno, vynesené smetí, vše  mít čisté. Neměli bychom se tedy ani s nikým hádat, nepůjčovat nikomu peníze apod.

pras.Na Nový rok bychom neměli prát, věšet ani sušit prádlo. Znamenalo by to pro hospodyni po celý další rok neštěstí.

Na novoročním stole by nemělo být nic, co létalo, uletělo by nám totiž štěstí.  Chybět by naopak neměla čočka, aby Vám přinesla penízky a vepřové pro štěstí.

O tom, jaký bude rok, podle pověr rozhoduje také den, na který Nový rok připadá. Letos připadá na pondělí. Co nás tedy podle pověry „čeká“?

Je-li v pondělí, pak  nás čeká krutá zima, vlhké jaro, povodně a boj s nemocemi.

Nový rok je v našich myslích spojený s oslavami, setkáním s rodinou a přáteli a také s ohňostrojem.

2018

Co bychom Vám do nového roku rádi popřáli?

Hodně zdraví, štěstí, lásky, spokojenosti; buďme na sebe milí a ohleduplní a nezavírejme oči před těmi, kdo nás potřebují ani před tím, komu na nás záleží. Vše nejlepší v novém roce!