Jak na opary a akné? Radí prim. MUDr. Alena Machovcová, PhD, MBA.

 

pani

primářka Dermatovenerologického oddělení Fakultní nemocnice Motol

Dobrý den, manžel velmi často trpí na opary. Co dělat preventivně a co když už se mu vyrazí? Dá se nějak zamezit jejich vzniku?

V bezpříznakovém období je vhodné preventivně posilovat imunitu. Znamená to jíst potraviny s vyšším obsahem quercetinu, který snižuje množení herpetického viru (vyskytuje se např. v cibuli či rybízu) a lysinu (např. parmazán, maso či luštěniny). Také je možné užívat doplňky stravy k posílení imunity (poradí vám obvodní lékař). Pokud se opar objeví, je možné vyzkoušet novinku Urgo filmogel Opary. Při opakovaných nebo častých výsevech oparu je nutné konzultovat odborného kožního lékaře. Doporučuji také pozorovat okolnosti při vzniku oparu ‑ slunce, horečka, stres, apod. a snažit se tento faktor eliminovat.

  • Dobrý den, celá naše rodina trpí na opary, včetně naší třináctileté dcery. Je možné, že by po nás opary podědila? A je na trhu nějaký přípravek, který urychluje léčbu oparů a smí se podávat i v tomto věku?

Dědičnost nebyla v případě herpetických infekcí prokázána, spíše se jedná o určitou náchylnost a přítomnost viru v organismu. Puchýřky oparu se znovu objeví při reaktivaci viru, která nastává obzvláště při poklesu imunity.  Nový přípravek na trhu k urychlení hojení je Urgo filmogel Opary a lze ho aplikovat od 12 let.

  • Na kterých místech se na těle vyskytuje akné nejčastěji a na kterých vůbec? A trápí více ženy nebo muže?

Akné se vyskytuje nejčastěji ve středních partiích obličeje, dále na krku a dekoltu, dolní čelisti a na ramenou a horní polovině zad. Ohledně otázky koho akné postihuje častěji to tak jednoduché není. Akné totiž postihuje obě pohlaví a nelze s přesností určit, které je postihováno častěji. Výskyt akné způsobují hormonální změny či stresové situace bez rozdílu pohlaví.

  • Dobrý den, mám půl roku starého chlapečka a od té doby, co jsem porodila, jsem stále unavená a často se mi na ústech vytváří vždy několik bolestivých oparů. Chtěla bych se zeptat, jak moc jsou nakažlivé a zda je ode mne může můj syn chytit?

Ve stadiu akutního výsevu puchýřky oparu obsahují živý virus, který je možné na vašeho chlapečka přenést. Nakažení je ve většině případech způsobeno těsným kontaktem (např. mazlením či líbáním) a používáním stejného nádobí (příborů, sklenice apod.). Všem těmto tělesným kontaktům je nutné se vyvarovat, aby nedošlo k přenosu viru a následné nákaze.

  • Dobrý den. V období před menstruací se mi vždy na tváři objeví nepříjemné akné, které zhruba do týdne zmizí. Ráda bych se zeptala, jestli je možné v průběhu toho týdne používat make-up? Nekomplikuje to nějak léčbu akné?

To je typický průběh akné, kdy ke zhoršování dochází v průběhu hormonálních změn doprovázejících hormonální cyklus ženy. Důležité je používat kosmetické přípravky, které jsou určené na mastnou nebo smíšenou pleť (neměly by být hutné, mastné, obsahující vazelínu). Make-up používat můžete, musí být opět určený pro uvedený typ pokožky, současně by měl být tzv. „oil-free“, tedy bez obsahuje olejových složek.
Před použitím make-upu můžete použít např. Urgo filmogel Spots, který na akné utvoří neprůhledný ochranný film. Ten zabraňuje proniknutí make-upu a dalších nečistot do pupínků. Důležité je každý večer pečlivě make-up odstranit pleťovým mlékem a dočistit pleťovou vodou, popř. pokožku ošetřit hydratačním krémem (vše samozřejmě zaměřené na pleť se sklonem k akné).

  • Dobrý den, slyšel jsem, že by na každou fázi oparu měla být speciální mast či přípravek? Je opravdu nutné kupovat několik přípravků? Případně není nějaký, který lze použít na všechny fáze?

Z dermatologického hlediska se léčba všech kožních onemocnění a tedy i oparů řídí klinickými projevy. To znamená, že máte pravdu – je nutné přistupovat v různých fázích oparu s jinými přípravky. Jiná léčba je vhodná ve stadiu puchýřků a jiná ve stádiu strupu. Případně je nutné volit takové přípravky na opary, které umožňují léčbu oparů ve všech jeho fázích (např. novinka Urgo filmogel Opary). Obecně je vhodné zabránit nasednutí bakteriální infekce, která prodlužuje hojení a zabraňovat praskání, krvácení a opakované tvorby strupu.

  • Dobrý den, vypozorovala jsem, že se mi opary dělají nejčastěji, pokud jsem ve stresu. Je to možné? Případně jaké další faktory přispívají ke vzniku oparů?

Určitě je to možné. Stres je jedním z hlavních vlivů, které vedou k reaktivaci, tedy oživení spícího viru v organismu. Vir totiž má v sobě více než 80 % populace, který se projeví při nejbližší stresové situaci či oslabení imunity. Mezi další vlivy, které napomáhají k výsevu oparu patří – hormonální změny (např. menstruace, těhotenství), horečka, oslunění, probíhající onemocnění a další faktory individuálního charakteru.