Jak pečovat o zadeček Vašeho miminka

Spokojený kojenec

Opruzeniny jsou velmi častým problémem ve věku kojenců a batolat, který řeší maminky a někdy i dětský praktický lékař ve své ordinaci. Co to opruzenina, latinským slovem intertrigo, vlastně je? Jde o místní postižení kůže. Prostý zánět, který vzniká třením dvou kožních řas o sebe nebo třením kůže o prádlo, se typicky projevuje plošným zarudnutím.

Postižené místo svědí a je bolestivé. V některých případech může dokonce ložisko zmokvat, případně se může infikovat. Vznik opruzeniny podporuje macerování kůže potem, močí nebo stolicí. Nejčastějšími místy, která opruzeniny postihují, jsou u kojenců a batolat zadeček a jeho bezprostřední okolí, kožní rýha mezi hýžděmi a oblast třísel.

Jak vyplývá z výše řečeného, vznik opruzenin podporuje teplé počasí, kdy se děťátko hodně potí, menší frekvence výměny plenek nebo horší hygiena dítěte.

Jak tedy postupovat v případě, že se opruzenina objeví?

Jestliže zjistíme, že děťátko trpí opruzeninou, musíme ve zvýšené míře dbát na hygienu postiženého místa. Pokud postižená oblast nemokvá, postupujeme zpravidla tak, že postižené místo pečlivě omyjeme vodou, případně očistíme dětskými vlhčenými ubrousky a ošetříme ochrannou a regenerační mastí. Ta má za úkol jednak napomáhat zhojení vzniklého kožního defektu, jednak takto oslabené místo chránit před dalším negativním působením moči, potu nebo dalších dráždivých látek.

Zhojení napomáhá i lepší provětrávání postiženého místa např. tak, že necháme miminko chvíli „větrat“ a hrát si bez plenky. Je důležité pamatovat na častější kontroly opruzených míst, na jejich opakované ošetření a promazání mastí, výměny plenek.

Existuje celá řada vhodných přípravků k ošetřování opruzenin. Z často používaných je v dětské medicíně dlouho znám blahodárný účinek mastí obsahujících rybí tuk. Jedna z jeho hlavních složek, vitamín D, se podílí na regeneraci kůže a podkoží a podporuje granulaci tkáně (sled buněčných pochodů, které vedou k zacelení poškozené tkáně). Jeho další složka, vitamín E, se uplatňuje při regeneraci jednotlivých vrstev kůže. Obě tyto látky, podporované ve svém hojivém účinku ještě přítomností oxidu zinečnatého, který brání mokvání kůže a zabraňuje vzniku zánětu, se využívají např. v masťovém základu známého přípravku Rybilka NEO.

Rybilka

Jak opruzeninám předcházet?

V zásadě dodržováním několika jednoduchých pravidel. Riziková místa musíme pravidelně ošetřovat – pečlivě omýt vodou, případně dětskými vlhčenými ubrousky Rybilka a často měnit plenku. Významný ochranný vliv mají vhodné masti (např. se základem obsahujícím rybí tuk), a proto vždy danou oblast takovou mastí preventivně ošetříme. Mast se na pokožce relativně dlouho udrží v podobě filmu, který odpuzuje vodu, moč i pot a brání tak macerování kůže. V tomto ohledu jsou masti vhodnější než krémy, které ze své podstaty neposkytují tak dlouhou a kvalitní ochranu ohrožené pokožky.

Léty prověřená značka RYBILKA NEO nabízí maminkám komplexní péči o dětský zadeček – jak již zmiňovanou mast RYBILKA NEO, tak i dětské extra jemné ubrousky RYBILKA NEO, které jsou vyrobeny z bio rozložitelného materiálu. Samozřejmě jsou i dermatologicky testované, hypoalergenní a neparfemované.