Jak podpořit krásné opálení?

Betakaroten je přirozeným zdrojem vitamínu A, který udržuje normální stav pokožky. Díky němu můžeme získat a udržet si krásnou barvu pokožky po pobytu na slunci. Betakaroten patří do skupiny tzv. karotenoidů. Jsou to přírodní barviva, pro která je typická žlutá, oranžová a červená barva. Jsou jim připisovány blahodárné vlivy na lidské zdraví.

Betakaroten stejně jako všechny karotenoidy se vyznačuje významným antioxidačním účinkem. To znamená, že vychytává v našem těle škodlivé volné radikály, které se v kůži uvolňují po dopadu slunečního UV záření. Tím, že naše tělo zpracovává betakaroten na vitamín A, je také důležitý pro tvorbu sliznic a kožních buněk, a stejně tak i pro zrakový orgán.

Betakaroten má dlouhotrvající účinek

Naše tělo může ukládat betakaroten a ostatní karotenoidy do zásoby. Nejčastěji je ukládá do jater, tukové tkáně a také do kůže. Nadbytek karotenoidů v těle nám nezpůsobí žádné vážné poškození nebo zdravotní problém, ale pro mnohé může vyústit v nežádoucí kosmetický efekt. Pokud totiž déle než tři týdny činí náš denní příjem alespoň 30 mg karotenoidů, získává kůže viditelný oranžově hnědý barevný odstín. Odborně se pro takovouto barevnou změnu kůže používá termín karotinodermie.

Přirozený ochranný faktor

Samotné ukládání betakarotenu do kůže však pro náš organismus význam má, nabízí podobně jako melanin ochranu proti slunečnímu záření. Člověk díky němu může pobývat na slunci dva- až třikrát déle než obvykle. Pro dostatečnou ochranu kůže je však nanejvýš vhodné použít ještě opalovací krém a důkladně si ho na kůži rozetřít.  Užívání betakarotenu nelze proto považovat za náhradu ochranných kosmetických prostředků při opalování, ale za vhodný doplněk.

Zdroj betakarotenu v běžné stravě

Vhodným zdrojem betakarotenu je ovoce a zelenina. Ale sotva bychom dosáhli krásného hnědého zbarvení kůže jen konzumací ovoce a zeleniny – protože např. v jednom kilogramu mrkve se nachází jen asi 60-70 mg betakarotenu. Dalšími zdroji betakarotenu je listová zelenina, červená řepa a špenát – ale do těla se z těchto potravin uloží jen polovina betakarotenu a karotenoidů.

Navíc, pokud zeleninu povaříme, částečně tím karotenoidy zničíme. Právě v těchto chvílích je ideální zvolit vhodné doplňky stravy, které obsahují optimální množství betakarotenu v denní dávce. Extra silnou dávku betakarotenu (15 mg) obsahuje oblíbený doplněk stravy GS Betakaroten Forte, který je navíc obohacený o extrakt z měsíčku lékařského, jenž pomáhá zklidnit pokožku po opalování a podporuje krásnou barvu pokožky při intenzivnějším opalování.