Jak poznáte alergii na psa či kočku?

pes a kočka

S alergií na zvířata se setkáváme stále častěji. Nejvíce se to týká psů a koček, protože právě s nimi přicházíme do styku nejčastěji. Zvířecí alergeny jsou lehké, boj s nimi těžký. Ne vždy je ale nutné dávat svého mazlíčka pryč.

Alergie na zvířecí srst? Omyl!

Srst sama o sobě alergenem není. Právě v srsti ale ulpívají sliny zvířete, pot nebo moč. A právě tyto výměšky působí jako silný alergen. Respektive alergickou reakci vyvolávají alergeny bílkovinné povahy, které se v moči, slinách a potu nachází. Pak už jen stačí, abyste se se svým mazlíčkem pomazlili. Alergeny se ale uvolňují i do vzduchu nebo ulpívají na předmětech. Tam mohou vydržet i několik měsíců.

Příznaky alergie

  • Rýma
  • Zánět očních spojivek
  • Ekzém
  • Astma
  • Bolest hlavy
  • Nespavost
  • Kašel a hvízdání v průduškách

Jaký zvířecí alergen je nejsilnější?

Na prvním míste jsou kočky. Psi nespouští alergické reakce tak často. Pŕo astmatiky je nebezpečný jak přímý kontakt se zvířetem, tak pobyt v jeho blízkosti nebo setkání s jeho majitelem. Alergeny totiž snadno ulpí na oblečení.

Co dělat, když jste alergičtí, ale zvířátko už máte doma?

Těžko třeba dětem vysvětlovat, že se musí svého mazlíčka vzdát. Mnohdy to ani není třeba. Můžete vyzkoušet antihistaminika nebo se vyhýbat kontaktu se zvířátkem. Ale vydržíte to třeba 10 let? Pokud není alergie opravdu silná, zkuste to jinak.

Čistý vzduch a úklid

Odstraňte alergeny díky čističce vzduchu a pravidelnému úklidu. Zvířecí alergeny jsou lehké a snadno se šíří po bytě a ulpívají kde se dá. Kvalitní čistička vzduchu si s rozvířenými alergeny poradí. S úklidem už to tak jednoduché není. Je třeba pečlivě vyčistit koberce a čalouněný nábytek, často prát záclony, závěsy, přehozy a jiné textilie – včetně oblečení a pelíšku. Omyvatelné plochy často otírejte vlhkým hadříkem.

pes

Péče o Vašeho mazlíčka

Ani na něj nesmíte zapomínat. Alergeny totiž lze částečně eliminovat pravidelnou péčí o srst. Pravidelná koupel a používání odpovídajících přípravků sníží počet alergenů, které víří vzduchem.

Omezení přístupu do ložnice či dětského pokoje

Do místnosti, kde astamtik spí by zvířátko nemělo mít přístup vůbec, nebo jen velmi omezeně. Absolutní zákaz ale platí pro postel. Tam ho v žádném případě nepouštějte.

Kontakt se zvířátkem

Jasně, že okolo něj nebudete jen procházet. To už byste ho klidně mohli dát pryč. Dejte si ale pozor na radost projevenou olíznutím tváří nebo ruky.  Místo, které zvíře olízlo, si hned umyjte. Hlavně kočičí sliny často způsobují svědění, rýmu nebo kašel.

Pro úlevu sáhněte k lékům

Úlevu mohou přinést:

  • antihistaminika (blokují účinek histaminu, tzn.látky, která se uvolňuje z buněk při alergické reakci)
  • léky, které uvolňují průdušky zúžené při astmatických záchvatech
  • léky s protizánětlivým účinkem (kortikosteroidy, antihistaminika s imunomodulačním účinkem).