Jak přežít Vánoce a nepřibrat

Za pár dní tu máme první advent, začínají přípravy na Vánoce – úklid, nákup dárků a pečení voňavého cukroví. Většinou se ale spousta z nás nechá příliš unést uvolněnou atmosférou, smaženým kaprem a po Novém roce najednou zjistíme, že loňské kalhoty už nedopneme. Dnešní článek vám přináší několik rad, díky kterým můžeme přežít Vánoce bez kil nahoře.


candle-2981341_1280

  1. Zbytečně se nestresujte

Pokud to bude jen trošku možné, snažte se nepodlehnout okolním stresům předvánočního času. Dárky nakupte s předstihem ať nemusíte na poslední chvíli běhat po obchodním domě a vymýšlet čím potěšíte rodinu a kamarády. Vánoce jsou svátku klidu a míru a tak si udělejte čas na sebe a své blízké a užívejte si dny volna a pohodové atmosféry.

  1. Myslete na sport

freerider-498473_1280Ani o vánočních svátcích nezapomínejte na pravidelný pohyb. Uvědomte si, že abychom nepřibírali, musí se náš energetický příjem rovnat výdeji. Pokud si chceme sem tam zahřešit a ke štědrovečerní večeři si dopřát bramborový salát, na který se celý rok těšíme, měli bychom se také hýbat. Zasněžená krajina vybízí k lyžování nebo běžkování. A pokud nemáte poblíž stopu ani svah, běžte alespoň na dlouhou procházku nebo si zabruslit na zimní stadion.

 

  1. Upečte zdravější cukroví

Při pečení vánočního cukroví vsaďte na alternativy klasických druhů – co si takhle upéct zdravější verzi? Místo bílé mouky kupte celozrnnou, místo cukru použijte med. Výborně se hodí datle, ořechy nebo neproslazované sušené ovoce. Vyzkoušet můžete například marokánky z ovesných vloček a hořké čokolády, recept najdete níže:

MAROKÁNKY

Co budeme potřebovat?

100 g mletých ovesných vloček

250 ml polotučného mléka

5 lžic medu

50 g vlašských ořechů

50 g mandlí

200 g sušeného ovoce (neslazeného)

1 tabulka hořké čokolády

 

Jak na to?

Mleté ovesné vločky smícháme s mlékem, rozdrcenými oříšky a nasekaným sušeným ovocem. Celou směs osladíme medem a na plech pokrytý pečícím papírem tvoříme placičky, které pečeme 10-15 minut při 200 °C. Než se nám marokánky upečou, rozpustíme si ve vodní lázni hořkou čokoládu, do které z jedné strany namáčíme upečené placičky.

gourmet-cookies-1041327_1280

 

  1. Pozor na alkohol

Alkohol = prázdné kalorie. Nemluvíme samozřejmě o štědrovečerním přípitku, ale konzumaci alkoholu nepodceňujte. Nejen že po něm přibíráme na váze, ale také – podporuje chuť k jídlu a zdravý životní styl může přijít lehce nazmar.

  1. Nepřejídejte se

anise-1887231_1920I o Vánocích jezte pravidelně a nepřejídejte se. Na Štědrý den spousta rodin dodržuje půst – dejte ale pozor, takové celodenní hladovění se vám může pěkně vymstít. Celý den na lačno zamává s vaší glykémií a večer se přistihnete, že stojíte u ledničky a nevíte, kterou dobrotu sníst dřív. Snažte se jíst pravidelně, a nezapomínejte ani na pitný režim (ideální je čistá voda, ředěné džusy nebo ovocné čase) a dostatek ovoce a zeleniny. Ostatně ovoce a Vánoce k sobě neodmyslitelně patří.