Jak se vypořádat s rýmou u dítěte?

Zdravé děti

Rýma a záněty dýchacích cest jsou nejčastějším nakažlivým onemocněním. Akutní zánět nosu a nosohltanu je často založen na virovém původu. Nejčastěji postihuje malé děti. S věkem frekvence nachlazení klesá. To ale neznamená, že dospělé už nepostihne vůbec.

Čím je dítě mladší, tím hůře nachlazení snáší. Kojenci, který téměř neustále leží, totiž hlen stéká do krku a dráždí ke kašli a blinkání. Ucpaný nos ho zase nutí dýchat ústy. Dítě Vám ještě není schopno říct, co ho trápí. Není tak výjimkou, že se rýma dostane do dutin a Eustachovy trubice. Dítě pak trápí bolest a vysoká horečka. Často dojde k zánětu středního ucha.

Jak se s rýmou poprat?

Infekce se šíří vzdušnou cestou. Inkubační doba je poměrně krátká, 4-5 dní. Malé děti potrápí rýma klidně 10x ročně, předškoláky už jen přibližně 6x.

Léčená rýma trvá týden, neléčená 7 dní

Rýma není nijak závažné onemocnění, dokáže ale hodně znepříjemnit život. A dětem obzvlášť. Nateklá nosní sliznice ztěžuje dýchání, v nosní dutině se rozšíří cévy a dojde k nepříjemné situaci. Střídavě buď z nosu teče hlen, nebo se ucpává.

Během týdne se rýmy obvykle zbavíte. Pokud ale trvá delší dobu, je na místě návštěva lékaře. Může se totiž jednat o chronickou rýmu. Ta je charakterizována atrofií sliznice, neobvyklou průchodností nosní dutiny a tvorbou krust.

Náš tip: Vyzkoušejte nosní odsávačku Nasal Care.

Velkou výhodou je, že ji má člověk v případě potřeby ihned po ruce. Nemusí se vyndavat ze skříně vysavač, aby se  na něj mohla připojit a zároveň nikde nevadí kabely ani dlouhá hadice. Odsávačka se ovládá jednou rukou – to by bylo obrovské plus, kdyby ovšem člověk nemusel tlačítko držet po celou dobu odsávání. Protože během procesu odsávání, kdy se dítě tváří, že bojuje o holý život a člověk potřebuje odsát hleny co nejrychleji, je ta manipulace spíš k vzteku. Super jsou 2 velikosti nástavce, odsávačku je tak možné využít jak pro malé miminko,tak větší dítko. Sací výkon je dostatečný spíše pro počínající vodnatou rýmu.

Sledujte hlen

Pokud je čirý, vodnatý, jedná se o běžnou rýmu a pomoci může odsávačka nosních hlenů. Balónková, hadičková nebo na vysavač? Je jedno, jakou použijete. Maminky si nejvíce chválí tu na vysavač, jiné se jí bojí. Není třeba. Podtlak při odsávání je velmi nízký i při maximálním výkonu vysavače. Pokud se dítě samo nevysmrká, je její opatrné použití na místě. Zvlhčujte nosní sliznici mořskou vodou a pak opatrně odsajte.

Jakmile začne hlen houstnout  a měnit barvu do žluta či zelena, pravděpodobně se přidala bakteriální infekce. Na školu či školku na pár dní zapomeňte. Sáhněte po mořské vodě s obsahem mědi. Už staří Egypťané na ni sázeli. Měď totiž má antibakteriální účinky. V kombinaci s mořskou vodou může omezit množení bakterií a urychlit léčbu rýmy.

Přísun vitamínů

Postarejte se o dostatečný přísun vitamínů. Zvyšte příjem vitamínu C a zinku, které nastartují obranné mechanismy a posílí imunitu.

Zdroj vitamínu C

  • Šípek
  • Rakytník
  • Černý rybíz
  • Listová zelenina (zelí, brokolice, kapusta atd.)
  • Rajčata

Zdroj zinku

  • Hovězí a jehněčí maso
  • Dýňová semínka
  • Žloutek
  • Ořechy
  • Fazole

dítě příroda

Čerstvý vzduch

Krátká procházka dělá divy. Určitě to neznamená, abyste s dítětem vyrazili na maraton po obchodech, ale krátký pobyt na čerstvém vzduchu umí divy.

Nosní kapky a spreje

Když je nos neprůchodný, dítě v noci nemůže spát, u kojenců nastane problém s kojením, pak je na čase zvážit použití nosních kapek a sprejů. Sníží překrvení sliznice a uvolní dýchací cesty. Je ale třeba používat je co nejkratší dobu, max. 7 dní. U kojenců je lepší dát přednost nosním kapkám před spreji.

To nejdůležitější…

Zvolněte tempo, nechte dítě odpočívat a načerpat nové síly. S fyzickou zátěží a návštěvami obchodů vyčkejte až bude zcela zdravé. Vyplatí se Vám to.