Jak si udržovat zdravá játra?

Játra jsou pro život nepostradatelný orgán, který v dnešní době až příliš zatěžujeme nevhodnou stravou, nesprávným životním stylem či užíváním mnoha různých léků. Na stavu jater se podepisuje i konzumace alkoholu a znečištěné životní prostředí. V souvislosti s játry často mluvíme o léčivých rostlinách, mezi nimi je zejména ostropestřec.

Co je to ostropestřec a jaké má účinky na játra?

Bodlák – celým jménem ostropestřec mariánský (Silybum marianum) je léčivá rostlina, která podporuje zdraví jater, přispívá k detoxikaci jater, pomáhá chránit jaterní buňky před oxidačním stresem, pomáhá podporovat trávení a čištění těla. Nositelem účinku je směs látek ze semen ostropestřce. Tato směs látek se nazývá silymarin. V lidovém léčitelství patří ostropestřec již stovky let k nejúčinnějším prostředkům na ochranu jater a také současná medicína používá silymarin na podpůrnou léčbu jaterních onemocnění.

Na trhu jsou dnes různé možnosti: můžeme koupit celá nebo drcená semena ostropestřce, někdo je doporučuje žvýkat, někdy jsou určena na přípravu čaje. K dispozici jsou i tablety nebo tobolky s obsahem silymarinu. Co je ta nejvhodnější volba?

Bylinné čaje jsou oblíbené v rámci pitného režimu. Silymarin je ale špatně rozpustný ve vodě, takže pitím čaje dostatek silymarinu do těla nedostaneme. Proto se doporučuje semena ostropestřce raději žvýkat a pak spolknout. Sice se vám takto pročistí střeva, ale získáte pouze malé množství potřebné účinné látky na játra – silymarinu, jehož semena obsahují pouze 1,5 % až 3 %. Semena se ale dají dále zpracovat a speciální metodou se z nich získává takzvaný standardizovaný extrakt, který obsahuje až 80 % silymarinu. Co je asi 25 – 50x více než v samotných semenech. Proto, pokud si chcete játra skutečně ošetřit a účinně podpořit její zdraví, já osobně doporučuji v lékárně zakoupit kapsle nebo tablety s obsahem standardizovaného extraktu ze semen ostropestřce mariánského.