JAK SKLADOVAT A PODÁVAT DĚŤÁTKU MATEŘSKÉ MLÉKO?

Potřebujete si odskočit od miminka? Nebo jste se dostala do situace, kdy je kojení obtížné nebo zcela nemožné? Švýcarská společnost Medela vyvíjí jedinečné odsávačky mateřského mléka, které maminkám pomáhají efektivně odsávat mléko pro své děti. Děti, které nemohou být kojeny, potřebují mateřské mléko a podporu, aby byly schopny získat potřebné množství látek důležitých pro jejich správný vývoj.

V čem odstříkané mléko uchovávat?

Výrobce Medela nabízí varianty pro bezpečné skladování mateřského mléka bez ztráty jeho výjimečných vlastností. Samozřejmostí všech pomůcek je absence škodlivého Bisphenolu-A.

V případě zamrazování mléka jsou vhodné praktické a bezpečné Medela sáčky na skladování mléka, na které si můžete také poznačit datum.

Pro skladování v lednici doporučujeme Medela sadu lahví. Jejich výhodou je kompatibilita se všemi Medela odsávačkami i Calma systémem, díky které minimalizujete přelévání.

SKLADOVÁNÍ ČERSTVĚ ODSÁTÉHO MLÉKA

Odsáté mléko nechte chvíli vychladnout a následně ho umístěte do lednice.

Nejvhodnější je spodní přihrádka, kde je teplota nejnižší, nevhodné jsou naopak dveře lednice.

Teplé mléko nesmíchávejte se studeným, nechejte ho nejdříve vychladnout (nejlépe v lednici v samostatné nádobce) a až poté dávky smíchejte.

  • Pokojová teplota: Neponechávejte mléko v pokojové teplotě (max 2 hodiny)
  • Lednice: 48 hodin max 4 °C
  • Mraznička: 6 měsíců při teplotě cca -16 °C (odsáté mléko je potřeba zamrazit do 24 hodin od sběru)

ROZMRAZOVÁNÍ A OHŘEV MLÉKA

Rozmražené mléko znovu nezamrazujte!

Nejlepší variantou je rozmrazovat mléko postupně tzn. z mrazáku vložit do lednice (max. 10 hodin). Další možností je rozmrazení ve vlažné/teplé vodě.

Na rozmrazování ani ohřev není doporučovaná mikrovlnná trouba, protože se mléko nerovnoměrně ohřeje a může také dojít ke snížený výživových hodnot.

Je možno ohřívat ve speciálních ohřívačích mléka nebo v teplé vodní lázni (ne vroucí).

Mléko nikdy neohřívejte na více než 37 °C, aby nedocházelo ke ztrátě živin a k případnému popálení.

PODÁVÁNÍ MATEŘSKÉHO MLÉKA – BLÍZKO KE KOJENÍ

Pokud Vaše děťátko bude krmit někdo jiný nebo potřebujete dokrmit, Medela pro tyto situace nabízí jedinečnou Calma láhev pro kojené děti, u které si děti udržují správný sací návyk (sání, polykání, dýchání a odpočívání obdobně jako u prsu). Tento speciální systém krmení je složen z několika dílů, které obsahují membránu a vzduchový ventil, což zabraňuje samovolnému toku mléka a dítě musí vyvinout podtlak, aby mléko do úst proteklo.

Medela také nabízí podávat dětem přidané mléko přímo během kojení a to pomocí Suplementoru, který podporuje jedinečnou intimní vazbu mezi maminkou a dítětem a motivuje oba k tomu, aby pokračovali k spokojenějšímu kojení. Suplementor tak podporuje sání dítěte a laktaci maminky.