Jak vybrat kvalitní dětskou kosmetiku a nespálit se?

IMG_0155

Jedy v kosmetice, konzervační látky, ropné produkty. Všude spousta rozdílných informací a tak je zmatenost běžné populace a zejména maminek malých dětí naprosto pochopitelná. Na co se tedy zaměřit?

Čemu se při výběru přípravku pro děti vyhnout a co naopak vyhledat?

Jedním z nejčastějších dráždidel jsou vonné látky, tedy parfémy či esenciální oleje. Obsahují relativně vysokou koncentraci alergenů, které mohou vyvolat reakci jako je začervenání či svědění. Určitě největším omylem maminek je názor na přírodní dráždidla – silice (esenciální oleje). Postoj, že jsou přece v pořádku, protože jsou přírodní a co je natural nemůže být na škodu je bohužel velmi zcestný.

IMG_0136

Mikroorganismy (bakterie, kvasinky a plísně) jsou naprosto všudypřítomné a i když některé bakterie vyhledáváme (např. probiotika v mléčných výrobcích), existuje velká skupina nižších forem života, které opravdu potkat nechceme. K naší smůle mikroorganismy dokáží vyrůst téměř všude, kde je trocha vody. Ovoce nám tedy plesniví či hnije, dlouho nepoužité vejce se zkazí i přes to, že má skořápku a jakýkoliv kosmetický výrobek, který obsahuje vodu (šampon, krém, mléko…) by byl celkem slušnou farmou pro veškeré tyto organismy – pokud bychom ho nenakonzervovali.

Není to tedy snaha o cílenou likvidaci obyvatel ani lobby velkých korporací, co by chtěly prodávat více chemie. Je to naprostá nezbytnost, jak udržet výrobek nekontaminovaný, čistý a tedy i bezpečný a zdravotně nezávadný.

Nekonzervovat si můžeme dovolit pouze masti, oleje, případně jejich směsi, ale tím si škálu kosmetiky značně zúžíme a někdy se prostě může stát to, že potřebujeme něco jiného než pouze olej.

IMG_0091

Po jaké kosmetice pro nejmenší tedy sáhnout? A jak ji bezpečně používat?

Přípravky pro děti by měly zajišťovat hlavně dvě funkce – zklidňovat a chránit. K tomuto účelu jsou vynikající přírodní oleje – jojoba, makadam, ostropestřec, mandle, bavlník, meruňka.  Mají velmi pěkné složení mastných kyselin, které pokožku právě krásně klidní.

V poslední době se rozšířilo i používání skvalanu, vynikající zvláčňovadlo, které lze doporučit nejen dětem. Pokud přípravek obsahuje navíc i třeba nějaký rostlinný vosk, je to jen dobře. Vosky u květin zvyšují obranyschopnost jejich listů a i v kosmetice pomáhají zvyšovat bariéru, tedy chránit.

Z koupacích přípravků se dají pro miminko vybrat kompozičně velmi jemné šampóny. Čistící látky v nich obsažené bývají obvykle na bázi cukrů či aminokyselin a jsou prakticky nedráždivé.

Kosmetické výrobky byly někdy vyrobeny a do nějakého data se musí spotřebovat. Na trhu se ale vyskytují i produkty, které mají na sobě symbol otevřeného kelímku, např. kelímek + 6M. To znamená, že po otevření bychom měli mít produkt do šesti měsíců celý pryč. Na to si určitě dávejme pozor.

IMG_5369

Závěrem

Při výběru je důležité používat zdravý rozum! Pokud Vám něco sedí a pomáhá, používejte to dál. Opravdu ne vše chemické je špatné, a ne všichni výrobci jsou uličníci.