Jak zvolit správnou kojeneckou výživu?

1

Ze všech stran se na nás valí informace, jak je kojení důležité. Bohužel, ne vždy se to maminkám daří. I když se snaží ze všech sil, tělo si nedá poručit. Na vině může být mnoho důvodů a když to nejde, nedá se nic dělat. Zbytečně se trápí maminka i děťátko. Tomu stejně dobře, jako mateřské mléko, poslouží i umělá kojenecká výživa. A je jedno, zda se tak stane krátce po narození nebo třeba až za pár měsíců.

Mateřské mléko je tou nejlepší stravou pro děti do šesti měsíců. Je pro ně dobře stravitelné a vstřebatelné a obsahuje řadu buněk a obranných látek, které jsou důležité pro správný vývoj dětské imunity.

Pokud ale kojit nemůžete, nic si z toho nedělejte. Na trhu je velký výběr umělé kojenecké výživy. Každé je trochu jiné, ale jedno mají společné. Všechna se snaží co nejvíce přiblížit právě mateřskému mléku.

Jak vybrat tu správnou náhradní kojeneckou výživu?

Orientujte se podle věku

Zákaldním dělením kojenecké výživy je dělení podle věku dítěte. Jak děťátko roste, mění se jeho potřeby na živiny a jejich poměr.

Počáteční kojenecká mléka

Jsou určena pro děti od narození do 4-6 měsíců věku a na obalu jsou označeny číslicií1. Svým složením plně pokrývají potřeby nejmenších miminek až do zavedení dalších nemléčných příkrmů. Počáteční kojenecká mléka bývají obohacena také o prebiotika – tzn. o vlákninu, která je důležitá pro střevní bakterie. Pomáhají vstřebat důležité živiny, chrání střevní sliznici, zabraňují vzniku zácpy a podporují imunitu.

Pokračovací kojenecká mléka

Tato mléka jsou určena dětem od 6 měsíců věku a jejich čas přichází spolu se zaváděním prvních nemléčných příkrmů. Na obalu najdete číslici 2. Jsou obohacena o jod, zinek, železo a také o vitamíny A,D,E a C.

Batolecí kojenecká mléka

Jsou označena číslicí 3 a jsou určena pro starší kojence a batolata cca od 10.-12. měsíce. Obsahují vše, co batole potřebuje pro svůj zdravý růst a vývoj. Později bývají označena také jako Juniorská kojenecká mléka a na obalu najdete číslice 4 nebo 5. Ta usnadňují přechod od umělé kojenecké výživy k normálnímu mléku.

Co když dítě trápí reflux nebo alergie?

I na tyto děti se myslí. Je třeba jen vybírat tu výživu, která bere ohled na ten který druh potíží.

Mléka se sníženým obsahem laktózy

Jsouu určena pro děti, které trpí nesnášenlivostí laktózy – ať už je jen dočasná, nebo trvalá. Mezi její projevy může kromě celkového neprospívání patřit také nadýmání nebo průjem.

Antirefluxová mléka

Jsou označena písmeny AR a obsahují zahušťovadla, která zahustí stravu a tím omezí ublinkávání dítěte po krmení. Mezi tato zahušťovadla patří třeba karubin – vláknina ze svatojánského chleba, bramborový nebo rýžový škrob.

Hypoalergenní mléka

Pokud dítě trpí alergií nebo k ní má vrozené dispozice, není dobré podávat mu běžnou umělou kojeneckou výživu. Za číslicí jsou označena také zkratkou HA a jsou určena dětem s vyšším rizikem vzniku alergie. Obsahují totiž upravenou, částečně rozštěpenou bílkovinu, která minimalizuje riziko vzniku alergie.

Je třeba děťátko před spánkem více zasytit? Vyzkoušejte kojeneckou výživu Na dobrou noc!

Mléko pro dobrý spánek

Mléka pro dobré spaní Vaše děťátko zasytí na delší dobu a oba se lépe vyspíte. Obsahují totiž navíc kukuřičné nebo rýžové vločky a bývají označena jako Hajaja, Good Night, Na doboru noc apod.