Jaká vyšetření Vás čekají v těhotenství?

Joyful couple with positive pregnancy shown in the test device

Joyful couple with positive pregnancy shown in the test device

Těhotenský test byl pozitivní a Vy se těšíte na miminko. Spolu s tím jdou ruku v ruce i obavy, zda je vše tak jak má a miminko je zdravé. Určitě se také nemůžete dočkat té chvíle, kdy půjdete poprvé k lékaři pro potvrzení, že jste těhotná a vše je tak, jak má být. Ale co Vás všechno u lékaře čeká?

I když se nemůžete dočkat, až gynekologa navštívíte, je lepší vydržet a objednat se cca 3 týdny po vynechání menstruace. Vyhnete se tak se tak stresu v případě, že zrovna tento cyklus nebyl úplně pravidelný a dutinka ještě není vidět. Když je těhotenství potvrzeno, lékař si Vás bude zvát dále na kontrolu v pravidelných intervalech – cca každé 4 týdny. Postupně se tento interval bude zkracovat a ke konci těhotenství budete na kontrolu chodit každý týden.

Na každou kontrolu byste měla donést vzorek moči, sestřička Vám změří krevní tlak a zváží Vás. Ultrazvukové vyšetření se nedělá při každé kontrole, ale jen 4x během těhotenství – na začátku pro potvrzení těhotenství, v 11.-13.týdnu jako součást prvotrimestrálního screeningu, ve 20.-22. týdnu a ve 30.-32.týdnu. Samozřejmě, pokud jsou nějaké komplikace či podezření na ně, ultrazvuk se provádí častěji. Na každé kontrole je měřen krevní tlak a kontrolována moč.

Mezi 8.-10.týdnem těhotenství (tt) Vám bude odebrána krev na zjištění krevní skupiny, RH faktoru, případných protilátek v krvi a také zda netrpíte nějakým onemocněním ( HIV, Syfilis, žloutenka B apod.). Co se protilátek týče, je důležité znát také krevní skupinu a Rh faktor tatínka dítěte v případě, že maminka je Rh negativní. Taková maminka podstupuje tento screening proti krevní skupině plodu ve 12., 20., 28., a 36.tt. Pokud je maminka Rh pozitivní, pátrá se minimálně 2x během těhotenství po tzv. nepravidelných protilátkách. Vždy se jedná jen o krevní odběr a není se čeho bát.

V době mezi 11.-13.tt by nastávající maminka měla podstoupit tzv.prvotrimestrální screening.  Pokud jej maminka nepodstoupí (Není povinný a většinou ani hrazen ze zdravotního pojištění, lze na něj ale získat od zdravotní pojišťovny příspěvek.), absolvuje maminka tzv. tripple test. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Prvotrimestrální screening

Jedná se o kombinovaný test – ultrazvukové vyšetření, krevní odběry. Při ultrazvukovém vyšetření lékař změří šíjové projasnění. Jeho výsledek, v kombinaci s výsledky krevních testů mohou upozornit na možnost vrozených vývojových vad – např. Downův syndrom. Samozřejmě, ani tento test není spolehlivý na 100%, přesto je o něco přesnější, než právě tripple test.

Tripple test

Jde o vyšetření krevního séra na hodnoty choriogonadotropinu, estriolu a alfa-fetoproteinu. Slouží k detekci rizik genetických poruch a poruch vývoje nervové trubice. Pokud test vyjde abnormálně, je ženě doporučena amniocentéza neboli odběr plodové vody. Vzorek se odebírá ultratenkou jehlou přes břišní stěnu pod kontrolou ultrazvuku. Odběry se provádí na specializovaných pracovištích. Riziko potratu kvůli amniocentéze je menší než 1 %.Doporučení na amniocentézu dostávají také ženy, kterým je více než 35 let. Vyšetření se provádí v době do 24.tt, protože je ještě případně možné těhotenství přerušit.

Návštěva zubaře a praktického lékaře

Každá nastávající maminka by v těhotenství měla také dbát na zuby. V těhotenství má nárok na jednu prohlídku u zubaře navíc a je dobré této možnosti využít. Na tuto kontrolu je také kolonka v těhotenské průkazce.

Další velmi důležitou prohlídkou je ta od praktického lékaře. Ten Vám natočí EKG, změří krevní tlak. I tato návštěva má své místo v těhotenské průkazce.

OGTT

Mezi 24. – 28.tt by nastávající maminka měla podstoupit orální glukózový toleranční test (OGTT) na vyloučení těhotenské cukrovky. Ženy s vysokým rizikem výskytu těhotenské cukrovky by tento test měli podstoupit již v 1.trimestru.

Při tomto testu se 3x odebírá krev – nalačno, 1 hodinu po vypití roztoku se 75g glukózy a 2 hodiny po vypití roztoku. Pokud už první odběr prokáže zvýšenou hodnotu glykémie (5,1 mmol/l a více) žena je poslána domů s tím, že druhý den se test opakuje. Pokud i druhý den je hodnota zvýšená, v testu se nepokračuje a těhotenská cukrovka je potvrzena.

Pokud hodnota odběru nalačno je v pořádku, pokračuje se 2. a 3 odběrem. Hodnoty jsou do 10,0 mmol/l po 60 minutách od vypití roztoku a do 8,5 mmol/l po 120 minutách od vypití roztoku.

Roztok je nutné vypít během několika málo minut a doporučuji si předem ověřit v laboratoři, kam půjdete, zda si s sebou můžete donést třeba hořký čaj a citron. Někde to umožňují a věřte, že je vypití snesitelnější. Po celou dobu testu je třeba zůstat v klidu, fyzická námaha by test ovlivnila. Je tedy fajn vzít si s sebou něco ke čtení a svačinu, abyste se po skončení testu mohla hned najíst.

Streptokok skupiny B

Mezi 35. – 37.tt by měl být každé nastávající mamince proveden stěr z pochvy na zjištění přítomnosti streptokoka skupiny B. Jeho přítomnost nijak neovlivňuje maminku, může ale způsobit komplikace u novorozence. Pokud je stěr pozitivní, jsou mamince před porodem podána nitrožilně antibiotika. Není třeba jej přeléčit ihned, protože by se pravděpodobně znovu vrátil.

Kardiotokograf (CTG)

V době mezi 36.- 40.tt maminka většinou přechází do péče porodnice, kde se kromě běžné kontroly ( kontrola moči, měření tlaku ) každý týden natáčí kardiotokograf. Po 40.tt se natáčí každé 3 dny. Kardiotokografický záznam (neboli ozvy) hodnotí nejen srdeční ozvy miminka, ale také děložní činnost. Toto vyšetření nebolí, jedná se jen o přiložení sond na bříško maminky a jejich připevnění gumovými pásy. Maminka pak asi 20 minut sedí nebo leží a užívá si chvilky, kdy slyší, jak miminku tluče srdíčko.