Jaké jsou příznaky boreliózy?

kliste1

Lymská borelióza je infekční onemocnění přenášené klíšťaty a dalším hmyzem. V poslední době výskyt tohoto onemocnění roste a je častější než postižení klíšťovou encefalitidou. Pokud jste se tedy vrátili z procházky přírodou, pozorně se prohlédněte, zda jste si domů nepřinesli také nevítaného návštěvníka. Pokud ano, co nejrychleji jej odstraňte.

Borelióza je typické onemocnění přenosné ze zvířete na člověka. V současné době proti ní neexistuje žádné očkování.

Klíště

Klíště je roztoč, který se vyskytuje v travních porostech smíšených lesů, na louce nebo v zahradách. Daří se mu hlavně ve vysoké trávě. Má speciální smyslové orgány, které ho upozorní, že se blíží vhodný hostitel.

Pomocí tykadel najde místo, kam se přisaje. Čím déle bude sát, tím víc se „zaháčkuje“ v ráně a roste. Čím je větší, tím je obtížnější ho odstranit. Zdrojem nákazy jsou sliny, které mohou způsobit onemocnění Lymeskou boreliózou nebo klíšťovou encefalitidou.

Čtěte také: 10 kroků, jak správně odstranit klíště

Co znamená Lymská borelióza?

Infekční onemocnění, které bylo pojmenováno podle svého prvního výskytu. V roce 1975 se několik případů objevilo v USA, v městečku Old Lyme.

Borelióza je způsobena minimálně třemi druhy bakterií borrelia. Borrelia burgdorferi je hlavním původcem nemoci v Severní Americe, Borrelia afzelii a Borrelia garinii jsou zodpovědné za většinu výskytu v Evropě.

Infekci přenáší klíšťata (v mnohem menší míře ale i jiný hmyz). Bakterie borelie přežívají ve střevě infikovaného klíštěte a ve chvíli, kdy se klíště přisaje k hostiteli, se přemísťují do slinných žláz klíštěte a odtud do těla postiženého. Přenos bakterie chvíli trvá, proto je důležité přisáté klíště co nejdříve odstranit. Čím déle saje krev postiženého, tím je riziko infekce vyšší.

muz zena

Vyberte si z naší nabídky prostředků k odstranění klíštěte

Příznaky Lymské Boreliózy

Mohou se objevit v řádu dnů, ale také týdnů. Prvním příznakem bývá zarudnutí kolem místa, kde bylo klíště přisáté. Tmavě červená skvrna, v jejímž středu je světlé místo, může mít kulatý, oválný nebo ostře ohraničený tvar.

Další příznaky

  • Zvětšení lymfatických uzlin
  • Bolest kloubů a svalů
  • Horečka
  • Světloplachost
  • Bolest hlavy a krku
  • Ztuhlý krk
  • Únava

Po několika týdnech se mohou vyskytnout další projevy postižení nervového a kardiovaskulárního systému. Lékaři pak hovoří o neuroborelióze.

Projevuje se ztuhlým krkem, silnými bolestmi hlavy a zánětem nervů, mozkomíšních plen a mozku, objevují se problémy s pamětí, deprese, ospalost. Může postihnout také periferní nervový systém (objeví se nedoslýchavost, závratě, poruchy vidění). Když postihne kardiovaskulární systém, dojde ke zpomalení srdeční frekvence či nepravidelnému srdečnímu rytmu a dušnosti.

Poruchy nervového systému se mohou projevit v řádu týdnů, měsíců i po několika letech neléčené infekce.

kliste dlan

Prevence

Očkování bohužel neexistuje, jedinou ochranou tak je správné oblečení a používání repelentů. Na cestu do přírody si vezměte světlé oblečení, uzavřenou obuv, dlouhé kalhoty i rukávy. Oděv i pokožku nastříkejte repelentem. Když i přesto dojde k přisátí klíštěte, pak je třeba ho co nejdříve najít a odstranit. Po návratu domů se tedy pečlivě zkontrolujte.

Podívejte se na nabídku repelentů. Určitě si vyberete

Léčba

Někdy příznaky zmizí samy od sebe, jindy je třeba nasadit antibiotika. Pokud jsou nasazena včas, účinkují velmi dobře. Problémem je, že určit diagnózu není tak lehké. Příznaky mohou nasvědčovat i jiným onemocněním a krevní testy také nejsou všemocné.