Jaký je vývoj dítěte v 9.měsíci věku?

baby-17366_1280

Kutálíte si balónkem, dítě hází hračku a s nadšením a jiskřičkami v očích očekává, kdo mu ji podá a tak stále dokola. Znáte to? Tyto hry se stávají oblíbenými právě v 9.měsíci života dítěte.

„Univerzita dětského věku“

Dítě v tomto věku už chápe, co dělá ono samo i jeho okolí. O to více jsou pak oblíbené hry s okolím. Pro úsměv rodičů či sourozenců tak dokáže činnost, která jim vyvolá úsměv na tváři. opakovat stále dokola.

Ať už to je kutálení, boření věže, žvatlání nebo jiná činnost. Těší se z Vaší pozornosti, rádo se učí nové věci. Tomuto období odborníci někdy říkají „Univerzita dětského věku“. Dochází totiž také k rozvoji citových vazeb, hry s dospělými, kontaktu s okolím.

Asi se ani nestačíte divit, co vše už dítě umí. Leze po čtyřech, vzpřímeně sedí, možná se také přitáhne do stoje. Už ho nebaví ležet na zádech či bříšku. To je přeci pro mrňata a ono už je velké. Mnohem zajímavější je sedět, přitahovat se,… To je zábava!

Když leží na bříšku, moc ho to nebaví a raději se posadí. Leze už jako drak a rádo si hraje v sedě. Snaží se nakrmit svými silami – ať už z lahvičky nebo jídlem z misky. Když vidí hračku, na kterou nedosáhne, snaží se přijít na to, jak ji dostat a hrát si s ní. Právě tyto hračky na nízkých poličkách, v zásuvkách apod. jsou těmi nejoblíbenějšími.

A pláč?

Pláč už není jen z hladu či trápení. Dítě Vám jeho prostřednictvím dá vědět, že se nudí nebo bojí. Má už také výbornou paměť a dokáže si vzpomenout, že se někde bálo a při další návštěvě tohoto místa Vám to dá jasně najevo. Typickým příkladem je třeba návštva u lékaře.

Stejným případem je to, že si pamatuje obličeje. K novým tvářím je nedůvěřivé, kdežto se známými tvářemi si rádo hraje. Možná se také stydí. Cíleně už užívá „máma, táta“ a rodiče jsou patřičně hrdí.

people-2557508_1280

S čím si děti rády hrají?

Mezi ideální hračky, kterými v této době uděláte dítěti radost patří hlavně dětské hrací knížky, kterými může listovat, nebo kostky, ze kterých začne pomalu samo stavět věž. A balónek? To je teprve zábava!