JARO, LÉTO, ALERGIE… – JAK S NÍ ZATOČIT

ryma_2Květy na stromě, pod okny, ve váze a třeba i v květináči na pracovním stole, to je jaro, na které jsme se tak těšili. K němu ale patří i alergie. Tou na pyl trpí až pětina Čechů. * Takzvaná senná rýma, jak je lidově přezdívána, se totiž může objevit kdykoliv v průběhu života. Mezi její projevy patří kýchání, vodnatá rýma, ucpaný nos, svědění a slzení očí. U náchylnějších z nás může způsobovat také ekzémy či vyvolat astma. Abychom předešli komplikacím a nenechali si alergií znepříjemnit život, je důležité vědět, jak s ní bojovat.

Co je pylová alergie

Pylová alergie je nepřiměřená reakce organismu na pylová zrnka šířená větrem. Tato pylová zrna produkují stromy, různé druhy travin a bylin během období svého rozmnožování. Jaro a léto jsou tak dobou rozpuku nejen přírody, ale i alergií. Pylová zrna se usazují na kůži, v nose, očích a našich průduškách, kde způsobují problémy. Organismus alergika totiž na rozdíl od zdravého organismu tyto nepatrné částečky vnímá jako nebezpečnou infekci, proti které je potřeba se bránit. Proto vzniká alergická reakce a my se trápíme opakovaným kýcháním, rýmou a slzením očí.

Pylová sezona nemá přesný start a konkrétní konec a ani na všech místech naší republiky nezačíná ve stejnou dobu. Čím severněji se nacházíme, tím později zde pylová sezona začíná a dříve končí. Obecně však platí, že na samém počátku jara se objevují ve vzduchu první alergeny, které mají na svědomí stromy, jako jsou lísky, olše, břízy, duby a topoly. Vrcholem sezony se stává květen, kdy se ke stromům připojí také trávy jako bojínek, lipnice, psárka a srha. Koncem léta pak vrcholí sezona bylin, a tedy ambrózie, heřmánku, merlíku či pelyňku.

Kvalitnější život alergikům

Nejkrásnější období roku ale nemusíte prosedět doma za zavřenými okny. S pylovou alergií se dá bojovat. Základem je vhodná medikace. V lékárnách seženete volně dostupné přípravky zmírňující projevy alergie. Většina z těchto volně prodejných léků patří do skupiny takzvaných antihistaminik. Tyto přípravky však v našem těle blokují primárně jeden ze spouštěčů alergické rýmy, histamin. Tělo zasažené alergeny jich ale tvoří minimálně dalších 5, tedy kromě histaminu také prostaglandiny, leukotrieny, cytokiny, tryptázu, PAF a další. Právě tyto látky, nazývané mediátory zánětu, pak vyvolávají symptomy senné rýmy. Alternativou k antihistaminikům jsou léky z kategorie volně prodejných intranazálních kortikosteroidů. Na českém trhu se tento rok objevila novinka v této kategorii – nosní sprej Flixonase.**

Nosní sprej Flixonase obsahuje účinnou látku, která pomáhá blokovat 6 klíčových spouštěčů alergické reakce, které vyvolávají alergické symptomy.*** Díky tomu dokáže tlumit jak nosní příznaky alergické rýmy (ucpaný nos, kýchání, vodnatá rýma), tak i oční příznaky (svědění a slzení očí), a to po dobu 24 hodin. Poraďte se se svým lékárníkem o tom, který typ léčby je pro váš typ alergie nejvhodnější.

5 tipů pro pylovou sezonu

1. Sledujte pylové zpravodajství. Podle něj si můžete naplánovat venkovní aktivity či preventivní užívání medikamentů. Ideální je užívat volně dostupné léky na alergii několik dnů před očekávaným vrcholem.

2. Zavírejte okna. Jak doma, tak v autě. Větrejte pouze ráno nebo po dešti. Zvažte také pořízení protipylových sítí do oken nebo čističky vzduchu, které vám pomohou eliminovat množství pylu u vás doma.

3. Uzpůsobte své aktivity. V nejkritičtějším období (podle pylového zpravodajství) si pokud možno odpusťte fyzicky namáhavé outdoorové aktivity. Noste sluneční brýle. Na procházky do přírody choďte nejlépe ihned ráno.

4. Častěji vysávejte a utírejte prach. Myjte si také častěji vlasy a neodkládejte sprchu až na ráno. Díky sprše před spaním se zbavíte pylů, které na vaší kůži, vlasech i oblečení během dne ulpěly. Bude se vám lépe spát.

5. Vyhýbejte se zakouřeným a prašným prostředím. Zamezte kontaktu s dalšími potenciálně dráždivými látkami, jako jsou čisticí prostředky, těkavé látky a další chemikálie.


* Zdroj: http://www.gate2biotech.cz/lecba-alergii/
** Nově jako lék volně dostupný bez lékařského předpisu.
*** Přesný počet zánětlivých mediátorů a působení není znám.

Čtěte pečlivě příbalovou informaci. O správném použití se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem. Flixonase 50 mikrogramů/dávka nosní sprej, suspenze je volně prodejný lék k nosnímu použití. Obsahuje flutikason-propionát. V případě dotazů kontaktujte: GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Czech Republic s.r.o., Hvězdova 1734/2c, 140 00 Praha 4. Případné nežádoucí účinky hlaste na: ch.safety@gsk.com. Datum vypracování materiálu: 3/2017. CHCSK/CHFLX/0007/17