Jsou lepší látkové nebo jednorázové plenky?

plenky

Neodmyslitelnou součást základní výbavy pro miminko tvoří plenky. Odvádí vlhkost z dětské pokožky a přispívají k jeho zdárnému vývoji. Pečují o citlivou dětskou pokožku a chrání ji před infekcemi. Jsou vyráběny tak, aby nijak neomezovaly pohyb dítěte a usnadnily mu přechod od plenek k nočníku.

Základní dělení dětských plenek

Jednorázové pleny

Šetří čas, není třeba je prát ani žehlit. Prodávají se v mnoha velikostech a provedeních. Investice není jednorázová, ale pravidelná. V součtu není vůbec malá.

Látkové pleny

Jako první si asi představíte bavlněné čtverce, které je třeba vyvařit, vyžehlit, poskládat, používat jich několik, … Prostě plenky, na kterých jsme jako děti vyrůstali my. Dneska je to ale úplně jinak. Péče o ně už není tak složitá, vyrábějí se v různých provedeních, motivech, z různých materiálů.

Jednorázové dětské pleny

Maminky, které se rozhodnou používat jednorázové pleny, ušetří čas, který by věnovaly praní látkových plen, jejich žehlení a skládání. Děti mají pocit sucha. U mnoha jednorázových plenek se setkáte s tvrzením, že při správném použití neprotečou. Nevěřte tomu ale úplně stoprocentně. Každé mamince se už určitě stalo, že plenka protekla.

jednorázovky

Děti mají v jednorázových plenkách menší zadeček a některé plenky jsou vybaveny indikátorem vlhkosti (ten ocení hlavně tatínkové). Upozorní Vás, kdy je čas plenku vyměnit.

Jejich nevýhodou je to, že z obchodu taháte balíky plen. A jelikož se vyplatí nakoupit si zásobu v akci, počítejte s tím, že z obchodu budete odcházet jako vánoční stromeček.

Dalším podstatným mínusem je, že jejich rozklad trvá velmi dlouho. Pokud Vám tedy záleží na životním prostředí, popřemýšlejte o EKO plenkách.

Jak správně vybrat mezi jednorázovými plenkami?

 • Vybírejte podle váhy svého dítěte. POZOR – každý výrobce má jiné váhové rozdělení.
 • Dbejte na reakce svého dítěte – pokud se po některých plenkách oprudí, vyzkoušejte jiné.
 • Pokud si nejste velikostí plenek jisti, nebo se váha Vašeho dítěte nachází mezi dvěma velikostmi – zvolte raději tu větší.
 • Když dítě vyroste z běžných velikostí, vyzkoušejte tzv. tréninkové kalhotky. Jsou ideální také při přechodu na nočník.
 • Podívejte se, z čeho jsou plenky vyrobeny.
 • Pozor na velikost zásob – děti rostou rychle a může se Vám stát, že Vám doma zůstane několik balíků, které nevyužijete.

látkovky

Látkové pleny

Látkové plenky jsou stále modernější Nejen jejich pojetí, ale jsou také módním hitem. (I když – stále jsou mezi námi i maminky, které používají klasické čtvercové látkovky.) Počáteční investice do moderních látkových plenek se může zdát vysoká, ve výsledku ale ušetříte. A využít je můžete i pro další potomky. Moderní látkové plenky jsou k dispozici ve více provedení, je jen na Vás, které si vyberete.

Nejčastějším argumentem pro jejich pořízení je šetrnost k životnímu prostředí. Bohužel se ale může stát, že dítěti nebudou vyhovovat, bude trpět na opruzeniny apod. Vždy tedy naslouchejte svému děťátku!

Kapsové pleny

I jejich použití je jednoduché a rychlé. Jejich výhoda spočívá v kapse, do které vložíte další savou vkládací plenku.

Kalhotkové plenky

Jejich použití je snadné a rychlé. Potřebujete jen jednu nebo dvě velikosti – od narození až po nočník nebo novorozenecké a kojenecké. Přes ně se používají svrchní kalhotky podle velikosti dítěte. Déle schnou.

Náš tip: Kalhotková plena T-Tomi – přebalovací set patentky

Kalhotková plena T-TOMI v moderním designu je vyrobena z těch nejkvalitnějších materiálů. Vnitřní strana kalhotkové pleny je vyrobena z jemného bambusového froté příjemného k dětské pokožce.  Součástí je dlouhá vkládací BIO bambusová plena.

Opravdu jemná a krásně zpracovaná dětská kalhotková plena. Preferuji plenky s patentky, protože se na ně nic nelepí, dobře drží a i velikosti se dobře upravují. Součástí je vkládačka, která ačkoli se přidělává patentkem, nikde netlačí a dobře drží. Plenky rychle schnou a jsou nádherně měkkoučké. Dobře drží i kolem nožiček.

Charakteristika:

 • Určena pro co nejjednodušší přebalování miminek cca od 3 do 15 kg. 
 • Tyto pleny jsou vhodné jak pro novorozence, tak i pro batolata, a to díky jednoduchému systému patentek, pomocí kterých se požadovaná velikost snadno nastavuje na velikosti S, M, L.
 • Produkty T-TOMI  splňují požadavky stanovené vyhláškou MZČR č.84/2001 Sb. o hygienických požadavcích na hračky a výrobky pro děti do 3 let a Oeko Tex Standard 100.

1

Kalhotková plena T-TOMI:

 • vrchní materiál 95% bavlna a 5% elastan
 • výplň savé froté 80% bavlna a 20% polyester
 • vnitřní dotyková vrstva 60% viskóza (bambusová) a 40% bavlna (BIO)
 • 3 řady patentek pro lepší nastavení velikosti 

Oceňují také výběr z motivů. Další na řadě, které si pořídíme, jsou opičky a sovičky. Když porovnávám s jinou značkou, kterou máme doma, plenky jsou menší a z jiného – příjemnějšího, materiálu.

AIO plenky – Plenky All in One

Tyto plenky jsou z hlediska použití nejjednodušší. Obsahují jak svrchní kalhotky, tak vnitřní savé jádro. Obsahují patentky, suchý zip či jiné zapínání, které umožňuje přizpůsobit plenku velikosti dítěte. Plenka se pere celá, nerozebírá se. Na výběr je z mnoha provedení, motivů, materiálů.

SIO – sepni dohromady

Jedná se o obdobu AIO plenek, ale tu část, kterou miminko znečistí, můžete oddělit a vyprat zvlášť.

Pro a proti látkových plenek

 • Časová náročnost – budete je prát, sušit,…
 • Vyšší počáteční investice – Pořiďte si tak velkou výbavu, abyste přečkali od jednoho praní k druhému – zohledněte, že někdy je třeba plenku měnit častěji a také to, aby se předčasně neopotřebovali právě tím, že je neustále perete.
 • Na cestách je to s nimi složitější, proto „látkující maminky“ často na cesty používají jednorázové plenky.
 • Jejich použití vyžaduje cvik, aby neprotékali a správně seděly.
 • Pozor na prací prostředek – dodržujte pokyny k jejich údržbě.

Bezplenková metoda

Další možností je tzv. bezplenková metoda. Starosti s výběrem plenek Vám odpadnou. Využijete je totiž jen jako podpůrný prostředek, když vyrážíte mimo domov.

Bezplenková komunikační metoda – metoda přirozené hygieny kojenců je založena na tom, že i novorozenec dává najevo, že potřebuje vykonat potřebu. Pokud rodiče hned ze začátku pochopí, jak dítě dává tuto potřebu najevo a stočí jej do klubíčka, dítě potřebu vykoná. Pokud rodiče na tyto projevy a upozornění nereagují, potlačí je.

Aplikováním bezplenkové metody můžete ušetřit nejen za plenky, ale si také nervy při pozdějším odnaučování od plenek.