K čemu lze využít tejpy TEMTEX?

reha

Kinesiotaping, tejpování, taping, kineziotejping, zatejpovat, otejpovat… I s takovými termíny se dnes můžeme setkat a všechny v podstatě vyjadřují totéž. Ještě před pár lety by však nikdo netušil, co chcete provést když něco, resp. někoho „zatejpujete“. V současnosti si však již pod slovem „tape“ málokdo představí pásku do audio a video přehrávačů. Kineziotejping se používá v léčení svalů a kloubů.

A v čem tedy vlastně spočívá to kouzlo kinesio tapu?

Především v materiálu, ze kterého je vyroben. Kinesio tape, je elastická páska, tzn. že je možné ji nejen natáhnout, ale po té, co tah uvolníme, je schopna smrštění na svůj původní rozměr. Elastické vlastnosti si Temtex kinesiology tape udržuje po dobu 3-5 dní. Nositelem těchto unikátních vlastností kinesio tapu Temtex je vysoce elastické vlákno polyurethanu.

U většiny technik lepíme kinesio tape v protažení pohybového segmentu, čímž dojde k napnutí kůže a ostatních měkkých tkání. Po návratu segmentu do neutrální pozice se tejpovací páska díky elasticitě polyurethanového vlákna smrští zpět a na kinesio tapu pozorujeme „zvrásnění“. Právě toto zvrásnění tvoří velkou část terapeutického účinku. Díky němu dojde k elevaci kůže, podkoží, povrchové fascie aj., tím dosáhneme zvětšení prostoru mezi uvedenými vrstvami a svalem.

Samotné vlákno polyurethanu by bylo velice snadno poškoditelné, proto je u Temtex tapu omotané přízí ze 100% bavlny, čímž je chráněno před mechanickými vlivy. Bavlna v kombinaci s elastickým vláknem umožňuje voděvzdornost, zároveň prodyšnost a rychlé schnutí. Klient se tedy s kinesio tapem může normálně sprchovat či plavat v bazénu.

Perfektní adhezi zaručuje termosenzitivní lepidlo z lékařské pryskyřice, které se aktivuje teplem, proto již po 20 minutách na těle dokonale přilne. Tejpovací páska Temtex neobsahuje latex, dá se proto považovat za hypoalergenní.

Pomocí kinezio tejpingu se dá řešit celá řada zdravotních obtíží:

 • parézy
 • zmrzlé rameno
 • impingement syndrom
 • burzitidy
 • entezopatie (tenisový loket, golfový loket) a tendinitidy
 • úžinové syndromy (syndrom karpálního tunelu apod.)
 • spasticita
 • deformity nohou (hallux valgus, kladívkovité prsty, pes equinovarus)
 • distorze kotníků, zápěstí
 • lymfedém
 • akutní a aktivní jizvy
 • DMO
 • torticollis
 • vertebrogenní algický syndrom
 • a mnoho a mnoho dalších

Při tejpování můžeme využít několik produktů, které nám pomohou tejpovat ještě efektivněji, případně práci ulehčit. Mezi výborné pomocníky každého kdo tejpuje patří lepidla, ale také odstraňovače tejpů.

Lepidlo Mueller Pre-Tape pomůže tam, kde potřebujeme, aby tejp vydržel opravdu velké zatížení, například u vrcholových sportovců, kteří se nadměrně potí, u plavců, při lepení tejpu na extrémně namáhané části těla jako například chodidla atp. Odstraňovač lepidla Mueller Remover je také velmi užitečným a někdy nepostradatelným pomocníkem.

Pokud má zatejpovaný člověk velmi citlivou kůži, či je tejp nalepen na jemné kůži, například obličeje, kdo by si nechtěl ušetřit nepříjemné tahání. Jelikož se tejpují od ranného věku i děti, tak odstraňovač nemůže chybět.

Děti jsou citlivější, jejich pokožka jemná a pokud chcete děcko zatejpovat více jak jednou a ušetřit si nahánění malého pacienta po pokoji s napůl stáhnutým tejpem, doporučujeme určitě tuto pomůcku použít. Odstraňovač se jen nastříká na tejp určený k sundání, po pár vteřinách lepidlo povolí a tejp jde naprosto lehounce sundat. A ocení ho nejen děti!

reha 1
Poslední dobou se čím dál častěji používá tejpování v kombinaci s kryoterapií. Díky kryoterapii dochází v místě aplikace ke zvýšenému prokrvení a následně rychlejšímu hojení tkání. Pro maximální efekt tejpování aplikujte Biofreeze ve spreji na bolestivé místo přímo přes tejpovací pásku. Biofreeze ve spreji zásadním způsobem zefektivní účinek tejpování.

Videonávod na tejpování s použitím Biofreeze ve spreji

Pokud byste se chtěli o tejpování s Temtex tape dozvědět více, stačí navštívit některý z kurzů Terapeutické využití Temtex tapu. Další možností jak se dozvědět o tejpování více informací, je navštívit portál www.tejpovani.cz, kde naleznete další odborné články, videonávody tejpování, ale i odbornou diskuzi pod vedením autorky několika publikací o tejpování Mgr. Jitky Kobrové z Rehabilitace Rehasport.