K zubaři bez obav a s úsměvem

Návštěva zubaře je pro většinu z nás spojena s nepříjemnými pocity, a to přesto, že se o svůj chrup staráme. Nebo si to alespoň myslíme. V čem děláme při ústní hygieně často chyby a jak můžeme minimalizovat riziko vzniku zubního kazu?

Woman patient sitting chair dental surgery professional dentist team checkup

3+1 krok ke zdravým zubům

1.Správná technika a doba čištění

Za vznik zubního kazu může ve většině případů nedostatečná péče spočívající jak v nesprávné technice čištění, tak času, který péči o chrup věnujeme. Zuby bychom si měli čistit minimálně 2× denně po dobu alespoň tří minut. Platí přitom, že zuby bychom neměli drhnout, ale pomalými jemnými tahy od shora dolů čistit zub po zubu.

 2.Pasta a kartáček nestačí!

Kromě standardního zubního kartáčku používejte také ten mezizubní, který dosáhne i do těžko dostupných míst. Po ruce byste také měli vždy mít zubní nit a proces denního čištění zakončit důkladným výplachem ústní vodou.

3.Pozor na oslabené zuby!

Vyhýbejte se čištění bezprostředně po konzumaci kyselých potravin a nápojů (např. pomerančový džus, káva, víno aj.), kdy je vaše zubní sklovina oslabena a zásah kartáčkem by nepříznivý vliv kyselin ještě umocnil. Opatrně je třeba také postupovat v případě domácího bělení, které může kvůli nešetrné abrazi vašim zubům spíše uškodit. Je lepší se vždy svěřit do odborných rukou a běleným zubům věnovat i specifickou péči.

4.Fluoridace jako rituál

Depilace, manikúra, pleťová maska… zkrátka pravidelné rituály v údržbě našeho zevnějšku, kterým se věnujeme alespoň jedenkrát týdně. Zkuste se stejnou samozřejmostí dopřát něco podobného i vašim zubům. Pomocí zubního kartáčku na ně po běžném čištění aplikujte speciální zubní gel s vysokým obsahem aminfluoridů, který remineralizuje zubní sklovinu a dokáže tak předejít či úspěšně léčit počínající zubní kaz a ošetřit citlivé zubní krčky.

Věděli jste, že zubním kazem trpí dle dostupných statistik až 80% Čechů? Pomoci může pravidelná fluoridace!

EXTRA TIP

elmex gelée 25 g (tuba)Prevence i léčba počínajícího zubního kazu

S účinnou domácí péčí vám může pomoci například léčivý přípravek elmex®gelée, dostupný pouze v lékárnách i bez lékařského předpisu. Díky svým účinkům minimalizuje riziko vzniku zubního kazu tím, že obsahuje vysokou koncentraci aminfluoridů a fluoridu sodného a chrání povrch zubu před působením kyselin, jež našim zubům neprospívají. Použití gelu je velmi jednoduché, stačí jej jednou týdně aplikovat kartáčkem po běžném čištění zubů a nechat působit (nevyplachovat).

Elmex®gelée v balení 25 g je k dostání ve vašich lékárnách za doporučenou cenu 199 Kč. Více informací  na www.zdravotni-poradna.cz. Elmex®gelée je lék k použití v dutině ústní. Obsahuje léčivé látky: směs aminfluoridů a fluorid sodný.

Čtěte pečlivě příbalovou informaci!