Kašel: Jak se ho zbavit?

kašel sirup

Kašel je reakcí našeho organismu na podráždění cizím tělesem v dýchacích cestách a na plicích. Může být způsoben viry i bakteriemi a upozorňovat na jiné onemocnění (alergie, bronchitida, laryngitida, nachlazení, zápal plic a další). Jeho léčba závisí na tom, o jaký typ kašle se jedná.

Kašel suchý nebo vlhký?

Když navštívíte lékaře, první na co se Vás zeptá: A o jaký kašel jde? Je vlhký nebo suchý? Čert aby se v tom vyznal. Mnohdy se totiž stane, že si myslíte, že odkašláváte, ale lékař Vás vyvede z omylu, že jde o suchý neproduktivní kašel. Tak jak je tedy rozlišit?

Suchý kašel

Suchý kašel se objevuje hlavně na začátku onemocnění a v noci. Postiženého dusí, až se nemůže nadechnout. Pomáhají léky tlumící kašel, tzv. antitusika. Pokud věříte spíše homeopatikům, pak Vám v lékárně doporučí nejspíš Droseru nebo Rumex.

Vlhký kašel

Kašel spojený s produkcí hlenu. Objevuje se hlavně ráno. V noci se hleny nahromadí v dýchacích cestách a je potřeba se jich zbavit. Vykašláním se Vám uleví, i když jen dočasně.

Ulevit si můžete buď pomocí léků, které podporují vykašlávání (expektorancia), nebo těch, které ředí hleny (mukolytika). Žádné ale neužívejte po 17.hodině. Budili by Vás ze spánku a nutili vykašlávat.

Skvělou podporou pro vykašlávání je aromaterapie. Vyzkoušejte tymián, myrhu, eukalyptus nebo santalové dřevo.

bylinky

A co rady našich babiček?

Majoránkový čaj

1 lžičku sušené majoránky zalijte čtvrt litrem studené vody a přiveďte k varu. Odstavte a nechte asi 15 minut louhovat, poté přeceďte. Oslaďte medem, přidejte šťávu z citronu a pijte po doušcích několikrát denně.

Cibulový sirup

Ten si určitě pamatujete z dětství. Někteří ho milují, jiní se už při pouhé vzpomínce oklepávají. Účinky mu ale zapřít nelze. Cibuli nakrájejte na kolečka a skládejte do misky. Každou vrstvu posypte cukrem. Přiklopte a nechte přes noc odležet. Šťávu slijte a podávejte několikrát denně po lžičkách.

Medový křen

Křen nastrohejte najemno a přidejte med. Na 2 lžíce křenu připadně 1 lžíce medu. 3x denně si dejte jednu čajovou lžičku. Spustí rýmu a usnadní vykašlávání.

Pozor na laryngitidu

Strašák hlavně pro rodiče malých dětí. Zánět hrtanu, který se projevuje horečkou a hlavně charakteristickým kašlem. Ten zní jako psí štěkání. Nemocný se může začít dusit, protože dojde k otoku hrtanu.

Ten je třeba okamžitě řešit. Splasknutí hrtanu zajistí studený vzduch. Posaďte nemocného k otevřenému oknu nebo k mrazáku. Dobré je mít po ruce antihistaminika, která jsou účinná nejen na alergie, ale právě i na otoky.

Pokud nedojde během pár minut ke zlepšení, volejte záchranku. Nemocný může být ohrožen na životě.