Kašel? Víme jak na něj!

LEVOPRONT_Pilulka_01022018-page-001

Kašel nás v prvé řadě chrání před vdechnutím potravy či jiných částic, je ale také příznakem řady nemocí. Receptory pro kašel jsou v dýchacím ústrojí ale i mimo něj, například v zevním zvukovodu nebo na perikardu (osrdečníku), takže kašel může být doprovodným příznakem i při jeho zánětu. Jak se v kašli vyznat a zvolit správnou léčbu? Záleží na délce i typu.


Akutní kašel trvá do 3 týdnů (u dětí do 2), tzv. protrahovaný kašel se objevuje přerušovaně
po dobu 3-8 týdnů (u dětí do 4 týdnů). Většina pacientů s krátkodobým, akutním, kašlem má
virový zánět horních a dolních cest dýchacích.

Pokud vás kašel trápí déle než 8 týdnů (u dětí nad 4 týdny), je třeba volit podrobnější vyšetření. Příčiny chronického kašle u dospělých a u dětí bývají rozdílné, navíc se liší také u mladších a starších dětí. Při dlouhodobějším přetrvávání kašle je vždy potřebné podrobnější pátrání – často dosti náročné – po jeho příčinách.

levoprontPři domácí léčbě se budete rozhodovat podle typu kašle – při suchém, dráždivém, kašli sáhnete po přípravcích, které tlumí dráždění ke kašli. Tzv. antitusika mohou mít centrální nebo periferní účinek. U léků na tlumení dráždivého kašle je třeba preferovat antitusika nekodeinová, protože kodein má nežádoucí účinky, jako je útlum pohyblivosti střev, ovlivnění bdělosti a možnost vzniku návyku. Výhodnější účinek mají periferní antitusika – u nich vybírejte ta, která účinně tlumí dráždění ke kašli, ale zároveň jsou bezpečná,
neovlivňují pozornost a jsou celkově dobře snášená. Nejnovějším lékem mezi antitusiky, který má tedy všechny vlastnosti moderního léku – silný účinek s minimem nežádoucích účinků, je Levopront, dostupný ve formě kapek i sirupu.

Vlhký, produktivní kašel s vykašláváním hlenu, se objevuje v pozdější fázi onemocnění dýchacích cest, především bronchitidy. K jeho ovlivnění používáme léky ovlivňující tvorbu a kvalitu hlenu – tzv. mukoaktivní látky.

Záchvatovitý typ kašle se objevuje v nárazech, více v noci nebo po námaze. Vyskytuje se často u průduškového astmatu, proto úlevu často přinášejí inhalované léky na rozšíření průdušek nebo protizánětlivé léky.

Obecná léčebná opatření a doporučení pro zmírnění kašle v domácích podmínkách jsou:

  • řádné léčení a doléčení nachlazení,
  • klid na lůžku v případě zvýšených teplot,
  • dostatek teplých nápojů (nejlépe různé čaje),
  • zvlhčování vzduchu a případně inhalace minerálních vod,
  • přísun vitaminů v ovoci nebo v různých preparátech,
  • podle potřeby léky na snížení teploty.

Nesmíme zapomínat na to, že léky na kašel léčí projevy řady nemocí a mohou účinně pomoci při komplexní léčbě.

Další informace k léčbě kašle najdete i na www.lecimekasel.cz.