Když nás trápí hlava……

migrostop

Když nás trápí hlava, býváme kolikrát úplně vyřazení z provozu a upadáme v zoufalství. Mnoho z nás pravidelně či občas potkává migréna. Někdy tušíme, že přijde, jindy nás postihne bez varování zrovna v situaci, kdy si to nejméně přejeme….

Migréna je chronické onemocnění s opakovanými záchvaty bolestí hlavy. Intenzivní, pulsující bolest obvykle začíná poblíž oka nebo spánku, postupně zasáhne půlku hlavy nebo i celou hlavu. Doprovodnými příznaky migrény mohou být zvracení, nevolnost, světloplachost, citlivost na zvuky či zápachy, mžitky před očima, výpadky zorného pole, závratě, pocení či mrazení, zvonění v uších, otok tváře či podrážděnost.

Jako příčina migrény se často uvádí rozšíření a spasmy ( křeče) mozkových cév. Migréna postihuje všechny věkové skupiny, ženy ( 15%) i muže (7%). Záchvaty migrény jsou často spuštěny či ovlivněny menstruací, proto se migrény vyskytují častěji u žen nežli u mužů. Existuje dokonce pojem tzv. menstruační migréna, která souvisí s menstruačním cyklem ženy a vyskytuje se až u 10 % žen společně s příznaky premenstruačního syndromu jako je deprese, úzkost, únava, spavost, zpomalené myšlení, napětí v prsou, otoky nohou, nevolnost a celkový diskomfort.

foto ucho

Migrénu řešíme většinou sami tím, že si zakoupíme volně prodejné léky tlumící bolest hlavy, většinou s účinnými látkami ibuprofen či paracetamol. Při velmi silných a opakovaných záchvatech pak lékaři předepisují léky ze skupiny triptanů působících nejen na bolest, ale také nevolnost.

Migrénám se dá někdy předejít či snížit frekvenci jejich výskytu. Mezi účinná režimová opatření patří pohyb, pravidelný režim dne, úprava životosprávy, vyhýbání se spouštěcím faktorům ( mohou to být některé složky jídla a pití, prudké světlo, kouření , stres a často právě menstruace). Může pomoci změna prostředí, psychoterapie, relaxační cvičení….

Existují ale také přírodní látky, vitamíny a minerály, které mohou zabránit opakování záchvatů ( hořčík, vitamin B2 neboli riboflavin) a podstatně zmírnit průběh migrény. Mezi nejúčinnější ověřené byliny na migrénu patří řimbaba obecná (Tannacetum parthenium ).

Je to tradičně využívaný přírodní prostředek, působící přímo na podstatu migrény – tedy mozkové cévy. Zároveň působí na uvolnění tenze při menstruaci, která migrénu často vyvolává. Doporučení americké akademie neurologie a společnosti pro bolest hlavy naznačují, že extrakt této bylinky má být považován za prevenci migrény.

migroMigrostop

  • hlava, nervy, psychické funkce, uvolnění při menstruaci
  • bezpečný přírodní přípravek se složením ověřeným ve světě
  • obsahuje standardizovaný extrakt tradičně využívané byliny řimbaby obecné (Tanacetum parthenium), účinnost je posílena magnéziem pro normální funkci nervového systému a podporu psychické činnosti, riboflavinem podporujícím energetický metabolismus a kalciem přispívajícím k normální funkci nervových přenosů
  • možnost dlouhodobého užívání samostatně a přechodně možnost užití současně spainkillery( paracetamol, ibuprofen)
  • Vhodný pro muže, ženy i děti od 10 let, u žen navícpodporuje uvolnění při menstruačním cyklu