Když parazit nekousne, nenakazí…

Klíšťata často číhají na svou oběť v travinách. Zvednutý první pár nohou slouží klíštěti jako čidlo, zda se blíží oběť. Když se pes otře o trávu, klíště se trávy pustí a zachytí se v srsti či chlupech. Jakmile se klíště dostane na kůži zvířete, hledá vhodné místo k zakousnutí. Prokousne kůži, zasune hypostom pod kůži, přichytí se zde háčky a začne sát krev. Společně se slinami a výměšky mohou klíšťata přenést také různá infekční onemocněni jako anaplazmóza, borelióza, babezióza, ehrlichióza. Zní to jako z hororu.

Pomoc je nasnadě. Repelence.

Běžně ji známe a používáme pro sebe a naše blízké. Psa ale také považujeme za člena rodiny, tedy bychom měli uvažovat i o jeho ochraně. Pro nás je velmi nepříjemné, když jsme pokousáni a místo nás svědí. To samé platí pro naše čtyřnohé přátele. Proč je tedy neochránit?

Výsledky studií: 94 % domácností by zvolilo repelentní přípravek

  1. Průzkum agentury GfK Antiparazitika – průzkum mezi majiteli mazlíčků 12/2016, N=500.
  2. www.cvbd.org

Výsledky studií ukazují, že 94 % domácností by zvolilo repelentní přípravek, tzn., že parazit se nemusí přisát, aby zahynul. 88 % domácností by změnilo nakupovaný produkt ve prospěch repelentního produktu.1

Nedodržováním ochrany jsou zvířata vystavena riziku přenosu onemocnění přenášených vektory (zejména blechami a klíšťaty)2. Aktivita klíšťat není omezena jen na dobu prázdnin, na své oběti naopak číhají, jakmile jsou teploty nad nulou, a tak jejich nevítanou nadílku mohou majitelé zvířat objevit třeba v listopadu, třeba v únoru a s přicházejícím jarem každým dnem.

Nebezpečí napadení klíštětem už dávno není vlivem globálního oteplování pouze záležitostí krásného léta. Samička klíštěte klade 600 až několik tisíc vajíček.2 Jedinou účinnou zbraní je preventivní ochrana. Důležité je si uvědomit, že vynechání kroku, kdy se klíště musí přisát, má zásadní význam vzhledem k rychlosti přenosu nemocí.

Zamezí-li majitel přisátí klíštěte, zamezí tak přenosu některého z nebezpečných onemocnění, jako jsou lymská borelióza, babezióza a klíšťová encefalitida. Velmi důležité je také připomenout chovateli, že pokud se chystá na dovolenou do evropských destinací na jihu Evropy, jako je Chorvatsko, Itálie, Maďarsko a třeba i Slovensko, je výskyt různých onemocnění i vyšší a tedy je nezbytné myslet na nutnou výbavu.

Veterinární léčivé přípravky: Foresto 1,25 g + 0,56 g obojek pro kočky a psy ≤ 8 kg a Foresto 4,50 g + 2,03 g obojek pro psy > 8 kg. Advantix roztok pro nakapání na kůži-spot-on  pro psy do 4 kg, od 4 kg do 10 kg, od 10 kg do 25 kg, od 25 kg do 40 kg, od 40 kg do 60 kg. Nepoužívejte u koček.  Drontal Dog Flavour 150/144/50 mg tablety. Drontal tablety.

Před použitím čtěte pečlivě přibalové informace.

BAYER s.r.o., Siemensova 2717/4, 155 00 Praha 5, tel.: 266 101 471, e-mail: cz.veterina@bayer.com

Společnost Bayer nabízí řešení ve formě nejdelší ochrany na trhu!

  • obojek s repelentním účinkem proti klíšťatům na 8 měsíců
  • pipetu s repelentním účinkem proti obávaným klíšťatům či nepříjemným komárům 

Obojek Foresto 1,25 g + 0,56 g pro kočky a psy ≤ 8 kg, Foresto 4,50 g + 2,03 g obojek pro psy > 8 kg, který chrání psy i kočky proti klíšťatům a blechám po dobu až 8 měsíců.  Pokročilá forma matrix obojku umožňuje řízené uvolňování stálých nízkých dávek účinných látek. Imidakloprid (10%) – ověřená účinnost proti dospělým blechám, jejich larvám a všenkám. Flumetrin (4,5%) – ověřená účinnost v odpuzování a hubení dospělých klíšťat, jejich larev a nymf. Díky způsobu uvolňování účinných látek je bezpečný pro rodiny, domácí mazlíčky i životní prostředí. K dispozici je ve dvou velikostech: pro kočky a malé psy do hmotnosti 8 kg včetně a pro větší psy nad 8 kg. Foresto lze použít u koťat starších 10 týdnů a u štěňat starších 7 týdnů. Obojek odpuzuje a zabíjí většinu klíšťat ještě před přisátím, čímž se snižuje riziko přenosu nemocí z parazitů na zvířata. Je účinný také proti nedospělým stádiím blech a klíšťat a u psů i proti všenkám. Před koupáním zvířete není nutné obojek sundávat, protože je voděodolný. Obojky společnosti Bayer byly vyvinuty také s ohledem na bezpečnost zvířat, a zejména pak koček, před uškrcením. Jejich součástí je proto ověřený dvoufázový bezpečnostní systém, který se používá již více než 10 let. Za tuto dobu nebyl hlášen jediný případ uškrcení kočky.

www.foresto.cz

Ke každému Foresto je oranžové světýlko ZDARMA*

*Akce platí do vydání zásob.

ADVANTIX roztok pro nakapání na kůži – spot-on pro psy do 4 kg, od 4 kg do 10 kg, od 10 kg do 25 kg, od 25 kg do 40 kg, od 40 kg do 60 kg. Léčivé látky: Imidaclopridum 100 mg/ml a Permethrinum 500 mg/ml. Představuje spolehlivý přípravek pro psy proti širokému spektru vnějších parazitů s účinkem až 1 měsíc. Chrání psy před blechami, klíšťaty, komáry, bodavými mouchami a všenkami. Vyznačuje se registrovaným repelentním účinkem. To znamená, že klíšťata, komáry, bodavé mouchy a flebotomy spolehlivě odpuzuje ještě před tím, než se přisají.  Tím omezuje riziko přenosu nemocí přenášených vnějšími parazity (jako jsou např. borelióza, babezióza, anaplazmóza, leishmanióza, atd.).

Je bezpečný i pro březí a kojící feny a štěňata starší 7 týdnů a nad 1,5 kg hmotnosti, účinkuje i po namočení zvířete. POZOR: Advantix účinně chrání psy, ale nikdy ho neaplikujte kočkám, protože kočky netolerují účinnou látku permethrin a nejsou schopny ji metabolizovat! Nicméně po zaschnutí aplikovaného přípravku na psovi je soužití psa a kočky ve společné domácnosti bezpečné.

Odpuzuje a hubí

NOVINKA pro velké psy 40 – 60kg

Repelentní účinek proti klíšťatům, komárům a flebotomům.

Veterinární léčivý přípravek.

Advantix roztok pro nakapání na kůži – spot-on pro psy do 4 kg, od 4 kg do 10 kg, od 10 kg do 25 kg, od 25 kg do 40 kg, od 40 kg do 60 kg.w

Nepoužívejte u koček.

www.advantix.cz

Pokud mluvíme o parazitech, je nutné zmínit, že bychom neměli zapomínat i na efektivní odčervení domácích mazlíčků. To by mělo být prováděno pravidelně každé 3 měsíce, tedy 4x za rok. Několik faktů ze studie prováděné agenturou GfK – Antiparazitika – průzkum mezi majiteli mazlíčků 12/2016, N=500:

  • 69 % respondentů si myslí, že odčervuje správně (dostatečně často). Realita je však jiná.
  • Pouze 20 % majitelů mazlíčků odčervuje 4× do roka (tj. dle doporučené frekvence).
  • 41 % majitelů odčervuje 2× za rok, což je nedostatečné.

Přípravky řady Drontal

Jeden z přípravků odčervovací řady Drontal, která je na trhu velmi známá především díky svým tabletám na odčervení koček, je Drontal Dog Flavour 150/144/50 tablety pro psy. Výhodou těchto tablet pro psy je silná masová příchuť, která je pro psy atraktivní a dle studie tabletu bez problémů přijímá 9 z 10ti psů. Není třeba odčervení maskovat do sýra či šunky, pouze podat jako odměnku. Navíc je tableta ve tvaru kostičky, s dělící čárou na obou stranách,  tedy se dá jednoduše půlit, pokud vzhledem ke kilogramům, je potřeba přidat či naopak ubrat z tablety určené na 10kg. Drontal Dog Flavour 150/144/50 mg tablety je určen pro léčbu parazitárních infekcí vyvolaných oblými a plochými červy a prvoky Giardia. Giardióza je provázena průjmovým onemocněním. Je to problém identifikovaný i WHO (Světovou zdravotnickou organizací). Už se to netýká pouze zvířat, ale toto onemocnění je přenosné i na člověka, jedná se o tzv. zoonózu. Ochranou zdraví zvířat tedy majitelé chrání i zdraví své a celé rodiny. Nejohroženější jsou naše děti, protože právě ony často zapomínají na hygienická pravidla. Dávají špinavé ruce do pusy, často si hrají na pískovištích, která jsou kontaminována psími výkaly. Problém je tedy vážný. Přípravky Drontal by měly být použity 4x za rok pro efektivní odčervení.

www.drontal.cz

Veterinární léčivé přípravky: Foresto 1,25 g + 0,56 g obojek pro kočky a psy ≤ 8 kg a Foresto 4,50 g + 2,03 g obojek pro psy > 8 kg. Advantix roztok pro nakapání na kůži-spot-on  pro psy do 4 kg, od 4 kg do 10 kg, od 10 kg do 25 kg, od 25 kg do 40 kg, od 40 kg do 60 kg. Nepoužívejte u koček.  Drontal Dog Flavour 150/144/50 mg tablety. Drontal tablety. Před použitím čtěte pečlivě přibalové informace.

BAYER s.r.o., Siemensova 2717/4, 155 00 Praha 5, tel.: 266 101 471, e-mail: cz.veterina@bayer.com

L.CZ.MKT.AH.02.2018.0428