Když přijde čas na první příkrmy

zaciname s prikrmy

Pomalu ale jsitě se blíží čas prvních příkrmů a vy hledáte informace, jak na to? Jsou lepší ty kupované, nebo je lepší vařit je doma? A čím začít? Na tyto otázky jsme si už částečně odpověděli v článku Začínáme s příkrmy. Jak jsme si řekli, pro začátek jsou ideální zeleninové příkrmy. Pojďme se na ně podívat trochu podrobněji.

Zezačátku počítejte s tím, že dítě ochutná 1-2 lžičky a ani to mu možná nebude chutnat. Pro tyto první zkušenosti je tak ideální vyzkoušet některý z příkrmů s názvem První lžička. Jde o malou skleničku, která Vám pro tyto první pokusy zcela vystačí. Podávejte ji v době poledního krmení.

Ideální je začít mrkvičkou, nesoustřeďte se ale jen na ni. Mezi další zeleninu, kterou by děťátko mělo v prvním měsíci na příkrmech vyzkoušet patří také brambory, batáty, dýně, brokolice, hrášek nebo květák.

K podávání příkrmů vyberte také vhodnou lžičku. Ideální je malá lžička s takovým sklonem, aby se Vám s ní dobře nabíralo nejen z mističky, ale případně také ze skleničky. Na krk děťátku dejte bryndák nebo plenu. Počítejte s tím, že první lžičky budete mít všude možně, jen v bříšku potomka toho moc nebude.

Když už pár dní podáváte jeden druh zeleniny a neprojevila se žádná aůergická reakce, vyzkoušejte další. Zatím se stále držte jednodruhových příkrmů, ať snáze odhalíte případnou alergickou reakci.

Pokud zeleninka dítěti nechutná, klidně do ní zamíchejte trochu mlíčka. Chuť bude dítěti povědomá a bude také jemnější. Počítejte s tím, že množství snědeného příkrmu bude zpočátku malé a bude třeba dítě dokrmit mlíčkem. Postupně ale dávku příkrmu zvyšujte, až dokrmení mlíčkem zcela vytěsníte.

Když už jste vyzkoušeli snad všechnu zeleninku a víte, že se neprojevila žádná alergická reakce, můžete se pustit do příkrmů z více druhů zeleniny. K mrkvičce přidejte brambory nebo batáty, cuketu, dýni. Mějte na paměti, že v žádném přípatě nesmíte příkrm přisolit.

Náš tip: Do příkrmu je dobré na závěr přidat trochu oleje. Mnoho maminek používá olivový olej. Vyzkoušejte ale Mollers Omega 3 Natur. Nejen že příkrm zdravě obohatíte, dáte také dítěti denní dávku vitamínu D, který jinak dáváte v kapičkách. A věřte nám, že takto je to mnohem lepší. 

Na zeleninové příkrmy nastává čas s ukončeným 4.měsíce věku u nekojených dětí; u kojených dětí je to cca s ukončeným 6.měsícem věku. O zařazení prvních příkrmů byste se ale měli poradit s dětským lékařem. Poradí Vám, kdy je ten správný čas právě pro Vaše dítě.