Koenzym Q10 – dobíječ životních baterií

koenzým Q10

Pro jeho podpůrné terapeutické a preventivní účinky se mu v medicínských a vědeckých kruzích připisuje stále větší význam. Podle vědců je nepostradatelný pro bioenergetickou podporu životně důležitých funkcí. Považují ho za elixír života, který zvyšuje imunitu, prodlužuje život, dokáže opět „nabít“ životní baterie člověka.


Koenzym Q10 byl objeven v roce 1957 – z mitochondrií hovězího masa ho izoloval prof. Frederik L. Crane a o jednadvacet let později získal Brit Peter Mitchell za jeho výzkum Nobelovu cenu. Původně ho pojmenovali ubikvinón, jelikož je ubikvistický – všudepřítomný (z latinského slova ubique). Vyskytuje se v každé buňce našeho těla, konkrétně v
mitochondriích, které jsou jakýmisi generátory energie pro organismus. Nedostatek CoQ10 v organismu je spojen s poruchou tvorby energie.

Pozor na pokles jeho hladiny!

Koenzymu Q10 patří klíčová úloha nejen při produkci energie a její regulaci v organismu, ale slouží také jako silný antioxidant v mitochondriích a lipidových membránách – tyto struktury brání před volnými radikály. Díky antioxidačním vlastnostem se podílí na snížení aterosklerotických změn na cévách, snižuje oxidační stres.

Výzkumy potvrdily, že v organismu mladého člověka ve věku 20 až 40 let se tvoří dostatečné množství koenzymu Q10. S přibývajícím věkem se však jeho hladina snižuje – ve věku 60 až 70 let dokonce už o 65 procent!

Když se hladina CoQ10 sníží o 25 procent, je to signál na možné onemocnění. Pokud však jeho hladina klesne o 75 procent, téměř vždy je postižen některý orgán. Může se to projevit chronickou únavou, sníženou výkonností, oslabením kosterního svalstva, zpomalenou činností srdečního svalu i zpomalenými reakcemi, může dojít k narušení kognitivních schopností, až ztrátě paměti. Je proto nezbytné udržovat jeho optimální hladinu!

Doplňujme si pravidelně jeho zásobu!

Přirozenými zdroji koenzymu Q10 jsou makrely, lososi, sardinky a mořské produkty, hovězí maso, srdce, játra, ledviny, olivový olej, slunečnice, hrozny, ořechy, arašídy. Ze zeleniny je to zejména brokolice a luštěniny – jeho množství však klesá skladováním a tepelnou úpravou jídla.

V situaci, kdy si organismus nedokáže vytvořit dostatečné množství CoQ10 (stárnutí, nemoci), doporučuje se CoQ10 tělu dodat ve formě doplňku výživy (v denních dávkách maximálně do 60 mg), případně ve vyšších denních dávkách. Užívání vyšších denních dávek CoQ10 je však třeba konzultovat s ošetřujícím lékařem.

4

Posiluje srdce i paměť, pomáhá autistům

Příznivý účinek suplementace CoQ10 se projevuje při kardiovaskulárních chorobách, nefropatiích, u pacientů s bronchiálním astmatem, u diabetiků, při poruše plodnosti mužů i žen, u dětí s metabolickými poruchami i u dětí s autismem. Současné poznatky potvrdily, že děti s autismem jsou citlivější na oxidační stres a nedostatečnou antioxidační ochranu.

CoQ10 ovlivňuje totiž jednotlivé struktury mozku, které se mohou projevit v pozitivním účinku na emoce, snížení stresu, zlepšení stravovacích návyků, odolnost proti psychické zátěži, na posílení imunitního systému, redukci poruch koncentrace pozornosti a celkové výkonnosti dítěte. Předběžné příznivé výsledky klinických studií jsou důkazem účinku cílené podpůrné léčby s koenzymem Q10 u dětí s autismem.

Další pozitivní účinky koenzymu Q10 klinické studie zaznamenali při:

  • neurologických chorobách (myopatie, mitochondriální myopatie, epilepsie, mitochondriální encefalomyopatie) a neurodegenerativních chorobách (Parkinsonova, Alzheimerova choroba)
  • onkologických onemocněních (před chemoterapií, rtg. terapií i po nich – při současném
    sledování onkomarkerů)• užívání statinů (léky na snížení hladiny LDL cholesterolu)
  • oslabení imunity, rekonvalescenci (i u sportovců po náročném výkonu)
  • parodontitidě
  • zpomalení průběhu roztroušené sklerózy
  • zvýšené fyzické nebo duševní námaze
  • chronické únavě organismu
  • vyhlazení vrásek i redukci dalších doprovodných projevů stárnutí

Koenzym Q10 Jamieson – ve formě, jakou tělo přirozeně produkuje

Úspěch podpůrné terapie s CoQ10 lze dosáhnout pouze při jeho pravidelném užívání. Čistý, tělu vlastní koenzym Q10 nejvyšší farmaceutické kvality, lze organismu dodat ve formě unikátního  výživového doplňku Koenzym Q10 kanadské firmy Jamieson Laboratories Ltd.. Zabezpečuje energii pro buňky i pro pravidelnou činnost srdečního svalu. Pomáhá regenerovat tkáně a zabránit poškození vnitřních cév toxickými látkami. Je účinný při prevenci i léčbě srdečních, nervových a onkologických onemocnění, parodontitidy a depresí.

Příznivě působí při alergiích, astmatu, onemocnění dýchacích cest, obezitě a cukrovce. Zvyšuje imunitu organismu a fyzickou i mentální aktivitu. Doporučuje se značně vytíženým lidem, u vyšších věkových kategorií je doslova dobíječem energie. Zlepšuje vitalitu, navozuje pocit síly a zdraví. Neobsahuje cukry, ani konzervační látky. Je vhodný i pro diabetiky.