Koenzym Q10: Energie pro váš organizmus

zena

Koenzym Q10 je přítomen v drtivé většině buněk lidského těla, v nichž je nezbytný pro produkci energie. V mitochondriích, které by se daly přirovnat k buněčným elektrárnám, se podílí na přeměně energie přijaté z potravy na energii využitelnou pro tělo. Proto je pro náš organizmus nesmírně důležitý. S přibývajícím věkem ovšem jeho produkce v organizmu klesá, při některých činnostech naopak jeho potřeba stoupá. Proto je pravidelné doplňování koenzymu Q10 důležité.

Koenzym Q10 je látka podobná vitaminům, někdy také bývá nazýván jako vitamin Q. Podílí se na všech pochodech těla, ke kterým je potřeba energie, na jejíž tvorbu má nezastupitelný vliv. Za jeho objasnění a zkoumání dostal v roce 1978 Nobelovu cenu Angličan Peter Mitchell.

Proč je koenzym Q10 důležitý?

Kdyby nebylo koenzymu Q10, netvořila by se v buňkách energie. Je-li ho málo, dochází k narušení energetické rovnováhy. Jednoduše řečeno, platí rovnice: koenzym Q10 = energie. Proto se ho nejvíc vyskytuje v orgánech, které mají největší požadavky na energii, jako jsou plíce, srdce nebo játra. Důležitá je funkce koenzymu i ve svalových buňkách, proto si na jeho příjem dávají pozor sportovci. I těm mohou pomoci kvalitní doplňky stravy s koenzymem Q10, například Revital Koenzym Q10 od VITARu – tradičního českého výrobce vitaminových doplňků.

Koenzym Q10 částečně produkuje lidský organizmus a přijímáme ho i díky potravě, jenže jsou tu i háčky:

  • Udává se, že v potravě přijmeme maximálně do 10 mg koenzymu Q10 za den
  • S přibývajícím věkem produkce koenzymu Q10 v těle klesá
  • Produkci koenzymu Q10 blokují některé léky na snížení hladiny cholesterolu (statiny)
  • Fyzicky a psychicky náročný způsob života má vyšší požadavky na energii a koenzym Q10

To všechno jsou důvody, proč se vyplatí uvažovat o příjmu koenzymu Q10 ve formě doplňků stravy. S rostoucím věkem, při velké fyzické zátěži nebo během nemoci prostě koenzymu Q10 v buňkách ubývá, což se projevuje nižší tvorbou energie a únavou. Chybí-li nám koenzym Q10, je narušena energetická rovnováha v organizmu a buňka přestává správně fungovat.

3D RVL KoenzymQ10 30+30 60mg CZSK LR

Doplňky stravy s koenzymem Q10

Nejčastější dávku koenzymu Q10 v doplňcích stravy představuje 30 a 60 mg. Důležitá je ale i forma – mělo by jít o kapsle s obsahem rostlinného oleje, ve kterém je koenzym rozpuštěný. A pomoci může i obohacení o další účinné látky.

Pro vitalitu organizmu jsou například mimo koenzymu Q10 velmi potřebné také vitamin E a selen, které přispívají k ochraně buněk před oxidativním stresem. Vitamin E a selen tak pomáhají odstraňovat volné radikály, ochraňují buňky před jejich poškozením a tím i stárnutím. Proto jsou i tyto látky součástí Revital Koenzymu Q10 v kapslích s dávkou 30 či 60 mg.

Využijte pomoci koenzymu Q10 pro vaši energii a vitalitu!