Koupání miminek

detska koupel (1)Poprvé držíte svého potomka v náručí a říkáte si, jak je maličkatý. Dokážu se o něj postarat? Nebudu se bát manipulace s ním? A jak ho vykoupu?

Nebojte, nejste ani první ani poslední maminka, která z toho má obavy. Však děťátko je tak maličkaté, kroutí se,… Moc dobře si tyto pocity pamatuji a to ty moje děti nebyly zrovna z nejmenších.

Už v těhotenství jsem řešila otázku, v čem budu miminko koupat. Na výběr byla vanička, nebo koupací kyblík. Četla jsem zkušenosti maminek, jak se koupání líbí dětem atd. Dlouho jsem přemýšlela a rozvažovala. Nakonec moje volba padla na koupací kyblík. Moje rodina nechápala, jak v něčem takovém chci miminko koupat.

V porodnici jsme koupali ve velkém umyvadle, na koupacím lehátku. Syn plakal a moc se mu to nelíbilo. Polévalo mě horko, co s ním doma budu dělat? Bude takto plakat i v kyblíku? Vanička byla popřípadě v záloze u prarodičů.

Moje obavy byly naprosto zbytečné. První koupele byly nesmělé, oba jsme se učili, jak to bude nejpříjemnější a brzy koupání probíhalo naprosto bez problému. Dětem totiž koupel v kyblíku připomíná maminčino bříško. Hlavní je se nebát. Spolu to přeci zvládnete. Kyblíkování nám vydrželo (i přes to, že syn byl poměrně velký) skoro 9 měsíců.

U druhého dítka nám v porodnici ze zdravotních důvodů řekli, že koupání v kyblíku ne. Na řadu tedy přišla vanička (I když jak jsme o pár dní později zjistili, zcela zbytečně. Syn se naopak v kyblíku koupat měl, pomáhalo to i jeho zraněným svalům). Pokud si pořizujete vaničku, doporučuji koupit i lehátko do vaničky. Usnadní to koupel Vám, zpříjemní ji i děťátku. Nebo si můžete pořídit rovnou vaničku s lehátkem jako její nedílnou součástí.

K vaničkám i kyblíkům se prodávají také stojany. Jejich pořízení je jen na Vás. Stejně tak rozhodnutí, zda budete koupat ve vaničce, kyblíku nebo třeba v umyvadle.

Když už dítko povyroste a zvažujete přechod do velké vany, pokud už dítě sedí, jistě se Vám bude hodit koupací sedátko.

Co vše tedy ke koupeli potřebujete?

Při koupeli je důležité dbát na teplotu vody (cca 37°C) a teplotu v místnosti (26-27°C), kde děťátko koupete. Postupně se teplota vody i teplota v místnosti pomaličku o něco snižují. V současné době lékaři nedoporučují koupat miminko každý den, protože dochází k nadměrnému vysušování pokožky dítěte. Každý den byste ale měli omýt plenkovou oblast, abyste předešli opruzeninám.

Záleží ale na Vás, co pro Vás bude příjemnější, protože některé děti koupel vyžadují a zjistíte, že bez ní třeba neusnou (to byl i náš případ). Pokud koupete ve vaničce, mělo by v ní být přibližně 10-15 cm vody.

Velmi důležitá je tedy péče o pokožku děťátka po koupeli. Vždy bychom pokožku děťátka měli namazat dětským olejem, mlékem, či krémem. Za sebe mohu doporučit po koupání provádět kojeneckou masáž za použití vhodného dětského olejíčku. Je to krásný rituál, který si užijete oba dva. A děťátku se bude lépe a klidněji spinkat.

Článek pro Vás napsala: Ivana Kyllerová