Kvalitní bandáž poznají klouby, ne oči

Water Resistant Brace_Running

Jaro už klepe na dveře, o slovo se hlásí letní sporty a s nimi spojená zdravotní rizika. Zvrknutým, pohmožděným i namoženým vazům, šlachám a kloubům může výrazně pomoci kvalitní bandáž. A to i (zejména) v případě, kdy se nechceme vzdát pohybu a chceme zůstat aktivní. Jak se taková bandáž pozná? Rozhodně ne na první pohled.

Kolo, kolečkové brusle,  běh i horská turistika rozhodně patří mezi oblíbené letní sporty, kterým holduje stále více lidí. Co když do hry ale vstoupí neopatrnost nebo nevhodný terén, který promění radostné chvilky v urputnou bolest?

Pak přichází na řadu bandáže, které dokáží zakrátko přirozeným způsobem bolesti utlumit. Základním stavebním kamenem každé kvalitní bandáže je mírný stálý tlak. Stimuluje určité nervy v kůži a brání hromadění tekutin. Napětí v podkožní tkáni poté klesá, a to přináší dotyčnému úlevu.

MPLS_055494_A_3D_48400EN_work_D

Jak ulevit od bolesti?

Avšak ne každá bandáž představuje účinnou pomoc. Záleží zejména na kvalitě a někdy i na výběru správné velikosti, která je pro řádnou funkci bandáže klíčová. Kvalitu na první pohled nejspíš nepoznáte, nicméně vaše klouby ji zaznamenají velice brzo a úleva od bolesti by se měla dostavit během několika minut.

Inženýři ze společnosti 3M ve spolupráci s lékaři a celým týmem profesionálů vytvořili bandáže řady Futuro. Přinášejí spolehlivou podporu, kompresi a jistý krok. Technologie bandáží se opírá o tři klíčové faktory. Mírný tlak na proprioceptory zlepšuje biomechaniku těla a koordinaci svalů. Díky tomu si uvědomujeme křehkost kloubů a vyhýbáme se bolestivému pohybu. Bandáž zároveň působí na klouby a podkožní tkáň, ve které se hromadí tekutiny. V důsledku tlaku způsobenému bandáží klesá napětí v podkožní tkáni a přichází úleva od bolesti. Materiál použitý na bandážích Futuro navíc vytváří příjemné teplo, prohřátá pokožka tak napomáhá krevnímu oběhu a podporuje proces hojení.

Vedle bandáží pomáhají také obklady. Chladivé se hodí na otoky a natažené svaly, naproti tomu namožená záda, klouby či krční obratle je třeba je zahřát. V portfoliu 3M se naskytá široké spektrum chladících či hřejivých polštářků, které jsou k dostání v lékárnách, například Nexcare.

ColdHot Comfort Carton Euro

Zpevnit, ale ne paralyzovat

Bandáže se mohou používat také jako prevence před dalším zraněním. Díky bandáži je oslabená část těla zpevněná a zafixovaná – takže je méně náchylná k případnému úrazu. Důležité přitom je, aby bandáž přinášela podporu a nebyla naopak překážkou v pohybu. Pro aktivní pohyb byly vyvinuty bandáže z řady Futuro Sport, které umí podpořit namožené zápěstí, přepjaté šlachy v koleni nebo naražený loket.

Aktivní život přináší úspěchy i pády. Drobná zranění by neměla znamenat rezignaci na zdravý pohyb. Kvalitní bandáž by měla nejen pomoci zapomenout na bolest, ale také dodat podporu pro další aktivní pohyb.

Slim Silhouette Wrist Support_Walking2