Léčivé tajemství kurkumy

kurkuma

Indové konzumují průměrně dva gramy tohoto koření denně. A právě tomuhle faktu vděčí podle výzkumníků za několikanásobně nižší výskyt civilizačních onemocnění ve srovnání s evropskými zeměmi, kde se průměrná denní spotřeba kurkumy počítá na pár miligramů.

Kurkuma, známá také jako indický šafrán, je rostlina, kterou v ajurvédské medicíně považují za všelék. Kolébkou ajurvédy je Indie a právě z této země kurkuma pochází. Málokterá rostlina se může pochlubit takovým širokým spektrem pozitivních vlivů na zdraví jako tento sušený mletý kořen, každému z nás známý jako součást koření kari. Dodává mu intenzivní oranžově žlutou barvu a kořeněnou svěží vůni. Za léčivé vlastnosti této klíčové složky mnoha pokrmů odpovídá unikátní účinná látka kurkumin.

Přírodní alternativa léků proti zánětu

Kurkumin je momentálně jeden z nejslibnějších kandidátů na potlačování zánětu bez nežádoucích vedlejších účinků. Řada klinických studií potvrdila, že na zánětlivé procesy má identické účinky jako kortizon a fenylbutazon. Hlavní protizánětlivý účinek kurkuminu souvisí s jeho schopností potlačovat srážlivost krevních destiček a tlumit proces vyvolávaný zánětlivými faktory. Předpokládá se, že v nadledvinách stimuluje tvorbu kortizonu, který přímo podporuje léčivé procesy.

kurkuma
Úleva od revmatických bolestí

V klinických pokusech se pacientům s reuamtoidnou artritidou podávalo 1 200 mg kurkuminu denně. Výsledky byly srovnatelné s další skupinou pacientů, kteří byli léčeni klasicky fenylbutazonem v dávce 300 mg denně. Ukázalo se, že u obou skupin došlo prakticky ke stejnému zmírnění ztuhlosti, otoků kloubů a zlepšení pohyblivosti. Proto se kurkuma doporučuje jako doplňková léčba revmatoidní artritidy, kde významnou roli v rozvoji onemocnění sehrává právě zánět a oxidační stres.

Potlačení onemocnění srdce a cév

pravidelné podávání nízkých dávek kurkumy snižuje hladinu tuků v krvi. Tento účinek spolu se schopností kurkuminu snižovat srážlivost krve a zabraňovat tak tvorbě krevních sraženin zařazují tento antioxidant do skupiny látek potlačujících vznik kardiovaskulárních onemocnění, mozkové mrtvice a hluboké žilní trombózy tou nejpřirozenější cestou. Podávání kurkumy se nedoporučuje kombinovat s jinou antikoagulační léčbou.

Pomoc při onkologických onemocněních

Podle výzkumníků s kurkuminem souvisí také další unikátní účinky kurkumy – ukázalo se, že pomáhá inhibovat signální dráhy v nádorových buňkách a zpomalovat aktivitu vzniku metastáz při onkologických onemocněních. To znamená, že ovlivňuje růst rakovinových buněk!

Už dřívější studie naznačily, že kurkuma dokáže porazit uměle připravené nádorové buňky v laboratoriu. Při in vitro pokusech s lidskými buňkovými liniemi se dokázala schopnost kurkuminu potlačovat karcinogenezi v třech stupních – rozvoj, vznik a růst nádoru. Kurkuma má tak potenciál úspěšně léčit mnohé formy zhoubných nádorů cestou extraktů z přírodních zdrojů bez nežádoucích účinků.

3

Snížení výskytu Alzheimerovy choroby

Kurkumin snižuje tvorbu amyloidových plaků, čímž chrání neurony před toxickými účinky tohoto peptidu. Tyto mechanismy pravděpodobně hrají významnou roli v nízkém výskytu Alzheimerovy choroby. Nedávný výzkum prokázal, že lidé, kteří často konzumují jídla ochucené kořením kari (a tedy i kurkumou), jsou méně postiženi oslabením kognitivních funkcí podmíněných věkem. Například v Indii, kde se konzumuje největší množství kurkumy, mají nejnižší výskyt Alzheimerovy choroby na světě – až pětkrát nižší než v západních zemích.

Kurkuma i v tabletách

Farmakologické účinky kurkumy jsou tedy pozoruhodné, jen málokterá rostlina se může pochlubit takovým širokým spektrem pozitivních účinků na zdraví. Výzkum potvrdil několik tisícileté indické zkušenosti – účinek kurkuminu můžeme pocítit již při každodenním užívání 2 gramů (přibližně půl čajové lžičky) koření kurkumy.

Díky kanadskému výrobci přírodních vitamínů Jamieson Laboratories Ltd., který přinesl řešení ve formě výživového doplňku Curcumin (Turmeric) Jamieson, můžeme dnes účinek kurkumy zakusit komfortně, ve formě tablet.

Rostlinný produkt Curcumin (Turmeric) Jamieson představuje 550 mg potencovaného přírodního přípravku z kurkumy a kurkumového extraktu (= množství odpovídající přibližně 2,5 g kurkumy) v každé jedné tabletě přípravku! Garancí, že pacient získá přípravek takového složení, jaké se uvádí na etiketě, je certifikace TRU-ID udělena výživovým doplňkům Jamieson kanadským nezávislým programem certifikace DNA–TRU-ID.

Nejnovější technologie DNA sleduje současně specifický botanický původ aktivních složek, čímž potvrzuje jejich pravost. Přípravek je dostupný výhradně v lékárnách. Více na www.jamieson.cz