Lupy nebo seborea? Je to rozdíl!

Svědí vas pokožka hlavy? Máte vlasy plné lupů a nic na ně nepomáhá? Pozorujete-li na sobě i zarudlá místa s drobnými šupinkami doprovázená svěděním vlasové pokožky, může se jednat o projevy SEBOREY!

Řešení Vám nepřinese žádný přípravek na lupy, ale jedinečný Capillus šampon SEBOREA, který neobsahuje parfémy ani barviva a ropné prvky, jež by způsobovaly dráždění vlasové pokožky. Jeho složení je přímo určeno pro tento typ kožních obtíží.

Capillus zmírňuje tvorbu šupin, svědění i zarudnutí vlasové pokožky. Složení tvoří výhradně přírodní látky, a to konopný olej, hřebíček, extrakt z yzopu, sůl z Mrtvého moře a grepová semínka.

Capillus šampon SEBOREA je k dostání nejen v lékárnách, ale také zdravých výživách.

SEBOREA

Ani obyčejné lupy, ani neškodná vyrážka – seborea může připomínat obojí, ale dokáže být mnohem zákeřnější. Podle nejodvážnějších odhadů trpí některou její formou až 50 % středoevropské populace.

Rozhodně ji proto nelze brát na lehkou váhu…

CO JE SEBOREA?

Seboreaseborrhoe nebo také seboroická dermatitida – to všechno jsou označení pro nepříjemné zánětlivé onemocnění, způsobené obvykle kvasinkou infekcí. Seborea je řazena mezi tzv. epiopatogenézy. Jinými slovy jde o onemocnění, jehož původ jsme zatím dokázali odhalit pouze částečně. Přesný mechanismus vzniku není přesně doložen, a to tím spíše, že seborea postihuje osoby bez rozdílu pohlaví a věku, nejčastěji na ni ovšem trpí muži a kojenci.

SEBOREA U DOSPĚLÝCH

Zjednodušeně lze toto onemocnění popsat jako nadměrnou tvorbu kožního mazu nebo také šupinatění pokožky na části hlavy porostlé vlasy, a to bez zjevných příznaků zánětu.

SEBOREA U KOJENCŮ

U nejmenších dětí se nejčastěji projevuje jako mastné šupiny nažloutlé barvy na hlavě, jež jsou pevně přichycené na kůži (anglicky cradle cap). Vyskytnout se mohou i v namáhaných záhybech kůže – typicky v podpaží nebo okolo pupíku, kde mohou mokvat a působit nepříjemné bolesti.

Ložiska seborey obvykle svědí a štípou, někdy je může doprovázet i pocit pnutí nebo suché pokožky. Některé studie tvrdí, že pokud by byli do průzkumů zahrnuti i lidé, kteří trpí „pouhou“ suchostí pokožky a rychlou výměnou její horní vrstvy, byla by seboreou postižena více než polovina populace.

SEBOREA V OBLIČEJI – PROČ SE VYSKYTUJE PRÁVĚ ZDE?

Vývody mazových žláz najdeme bez výjimky po celém těle, to včetně dlaní a chodidel. Místa s největší koncentrací, a tím pádem i největší intenzitou vylučování kožního mazu (lat. sebum) najdeme na obličeji, zádech a přední straně hrudníku.

Mazové žlázy jsou velmi aktivní v prvních měsících života, snaží se ochránit citlivou kůži děťátka před agresivními vnějšími vlivy (kolonizace nepřátelskými bakteriemi, UV záření, poškození chemikáliemi apod.), s postupem času však dochází k jejich útlumu.

Než však k tomuto procesu dojde, může zvýšená tvorba mazu zapříčinit vznik seboroické dermatitidy, jíž můžeme u novorozenců a kojenců do tří měsíců najít až u 10% dětí.

Intenzita výskytu je různá. Zatímco některé děti se potýkají se zánětlivými ložisky jen na malém kousku kůže, u jiných jsou postiženy i velmi rozsáhlé plochy a léčba tohoto stavu může trvat i několik měsíců či let.

SEBOREA LÉČBA U DOSPĚLÝCH

Jestliže na sobě začnete pozorovat suchá a svědivá místa na obličeji v tzv. seboroických oblastech, která se velmi brzy začnou olupovat nebo červenat, je velmi pravděpodobné, že i Vás navštívila seborea.

SEBOREA VE VLASECH NEZŮSTÁVÁ

Při pozdní nebo nedostatečné léčbě se mohou nepříjemně žlutohnědé šupinky rozšířit i do obočí, na oční víčka, kořen nosu nebo krk. Objevit se může i mokvání a tvorba strupů.

SEBOREA PŘÍZNAKY ANEB CO JSOU SEBOROICKÉ OBLASTI

Jde o místa s vysokou koncentrací mazových žláz – obvykle obočí, čelo, brada nebo tzv. nazolabiální rýhy (prostor mezi horním rtem a nosem).

Stejné příznaky lze pozorovat i na vlasaté části hlavy, kde však seborea často připomíná spíše lupy. Při pozorném průzkumu však lze odhalit, že je kůže v těchto místech mírně napuchlá, zarudlá nebo naopak zbarvená dožluta. Lupy jsou mastné, a mohou mít i podobu malých kuliček (jakoby přilepených ke kořeni vlasu).

Seborea se častěji objevuje v zimních měsících. Během teplého období roku jsou její příznaky naopak na ústupu.

ŠAMPON NA SEBOREU – JAK VYBRAT TEN SPRÁVNÝ?

Místa, postižená seboreu, bývají velmi často infikována kvasinkami. Jejich výměšky a aktivita na již tak poškozené kůži tak celý problém zhoršují. A právě zde se hodí čistící přísady šamponů a pěnivých gelů.

Doporučujeme především šampóny s vysokým obsahem přírodních složek, které je možné díky optimálnímu pH použít i pro ošetření pokožky na obličeji. Celá nezbytná procedura v koupelně se tak smrskne na absolutní minimum.

DVOJITÝ ZÁSAH NA SEBOREU Cannaderm DUO-pack Capillus šampon seborea + sérum seborea

Cannaderm DUO-pack Capillus šampon + sérum SEBOREA obsahuje unikátní kombinaci Capillus šamponu seborea 150 ml a Capillus vlasového séra 40 ml, které společně maximálně pečují o vlasovou pokožku s výskytem seborey. Jedná se o cenově výhodné dvojbalení, které přináší maximální efekt při projevech seboroické dermatitidy.

Díky každodennímu používání šamponu, v kombinaci s aplikací séra 2-3x týdně, dochází k rychlému nástupu účinku a potlačení průvodních jevů seborey.

SPRÁVNÉ POUŽITÍ ŠAMPONU PŘI LÉČBĚ

Zpočátku je nutné používat zvolenu kosmetiku častěji – alespoň 2x do týdne. Omývají se postižená místa, včetně čela apod. Vždy se vyvarujte zasažení očí! Jakmile nejhorší fáze potíží ustoupí, postačí ošetřování pouze 1x a týden, později dokonce 1x za dva týdny.

A jaké osvědčené přípravky na našem trhu najdete? Našli jsme pro Vás ty nejlepší, které jsou běžně dostupné v lékárnách!

CAPILLUS ŠAMPON SEBOREA

Výhod unikátní receptury konopného oleje využívá i Capillus šampon seborea, kombinuje je však navíc s antibakteriálními účinky hřebíčku, grepového semínka a solí z Mrtvého moře. Hodí se i pro citlivou nebo atopickou pokožku se sklonem k šupinatění či lupénce. Nedráždí, nevysušuje ani nezanechává nepříjemný pocit.

Jak používat: Naneste na vlhkou pokožku hlavy jemnou masáží, nechce působit po dobu maximálně pěti minut a opláchněte.

Ideální je právě v kombinaci s Capillus vlasovým sérum seborea 40ml s unikátní aplikací šetrnou vůči pokožce.

Cannaderm Capillus seborea šampon 150ml

Capillus šampon seborea pro mytí vlasů a péči o citlivou, suchou, svědivou pokožku hlavy s projevy atopického ekzému nebo lupénky.

přírodní šampon při projevech seboroické dermatitidy
• rychlý nástup účinku
• certifikované přírodní kosmetika

Přírodní receptura s velmi šetrnými mycími látkami zmírňuje tvorbu šupin, svědění i zarudnutí vlasové pokožky. Po umytí jsou vlasy i vlasová pokožka perfektně čisté, bez pocitu vysoušení nebo podráždění.

Použití: 
Capillus šampon seborea pro mytí vlasů a péči o citlivou, suchou, svědivou pokožku hlavy s projevy atopického ekzému nebo lupénky. Přírodní receptura s velmi šetrnými mycími látkami zmírňuje tvorbu šupin, svědění i zarudnutí vlasové pokožky. Po umytí jsou vlasy i vlasová pokožka perfektně čisté, bez pocitu vysoušení nebo podráždění.

Zásadní u tohoto typu obtíží je fakt, že si spousta lidí myslí, že má lupy, ale ve skutečnosti může trpět seboroickou dermatitidou. Projevy jsou podobné jako u lupů, svědění šupení. U seborey se navíc přidává začervenání někdy až pálení vlasové pokožky. Pokud se někomu nedaří vyřešit problém  s „lupy“ běžnými šampony proti lupům, měl by se zamyslet, zda se nejedná právě o seboreu a zvolit správný šampon.

Capillus šampon Seborea nedráždí, neštípe a rychlé mírní a zklidňuje pokožku. Navíc se dá používat každý den i preventivně.

Šampon není určen na kojeneckou seboreu ani malý dětem.

Cannaderm Capillus vlasové sérum seborea 40ml

Speciální vlasové sérum Capillus seborea v NOVÉM balení s konopným extraktem, solí z Mrtvého moře a výtažky z grepových semínek, yzopu a máty pro osvěžení a zklidnění suché, přecitlivělé a svědivé vlasové pokožky.

okamžitě mírní svědění a začervenání vlasové pokožky
• unikátní kombinace složení
• příjemná aplikace

Jemná masáž pokožky hlavy prohlubuje účinky séra, zlepšuje mikrocirkulaci krve a vstřebávání účinných látek. Při opakovaném používání séra dochází k zmírnění výskytu lupů a šupin, pokožka hlavy je zklidněná, bez svědění a podráždění. Zlepšuje se také stav a vzhled vlasů. Sérum je vhodné pro přecitlivělou a velmi suchou pokožku hlavy, také při projevech seborey, atopie nebo lupénky ve vlasech.

Použití:
Před upotřebením protřepejte! Dostatečné množství pozvolna jemně vmasírujte do pokožky hlavy. Postupně naneste sérum na celou pokožku hlavy i podél vlasové linie. Neoplachujte! Aplikujte buď do umytých, ručníkem prosušených, vlasů nebo mezi mytími pro osvěžení a zklidnění vlasové pokožky s projevy seborey. Vlasy dále upravte obvyklým způsobem. Případný sediment na dně není na závadu.

Upozornění:
Používejte maximálně 3× týdně. Nepoužívejte při přecitlivělosti na některou složku přípravku.

Naprosto maximální péče je dosaženo při každodenním užívání šampon a doplnění 2-3x týdně užívání vlasového séra seborea.

Při větších obtížích (svědění…) je nástup účinky mnohem rychlejší u tohoto séra.

Seboroická dermatitida obecně – zdroj: https://muj-lekar.cz/seborea/