Matcha Tea poprvé: Pomáhá zrychlit metabolismus až o 40 % a usnadňuje hubnutí

pilulka_matcha-hubnuti_pestovani

Také jste slyšeli o zázraku jménem Matcha Tea? Všude kolem ho všichni pijí a vy nevíte, k čemu je vlastně dobrý a co to vůbec je? Jde o 100% zelený čaj, konkrétně o sušenou dužinu nejmladších lístků čajovníku. Tato dužina se rozemele na jemňoučký prášek, nepřidávají se žádné konzervanty ani barviva. A pokud se budeme bavit o účincích Matcha Tea na náš organismus, pak vězte, že jich je mnoho. Postupně si je představíme.

Spotřeba japonského čaje matcha roste po celém světě. Čím dál populárnější je i u nás v České republice, kde si tento unikátní druh zeleného čaje získává stále více fanoušků. Matcha se pěstuje jen na několika místech v Japonsku a technologie pěstování i zpracování se za posledních více než 800 let nezměnila – tři týdny před sklizní se čajová plantáž zakryje sítěmi, které propustí pouze 10 % slunečního světla. Čajové lístky tak získají jasně zelenou barvu a naplní se chlorofylem. Poté, co se listy sklidí, se suší a melou v žulových mlýnech na sametově jemný prášek. Od této chvíle se čaj nazývá matcha. Matcha se rozšlehává ve vodě, ale protože se jemný prášek nikdy úplně nerozpustí, pijeme vlastně celý list čajovníku. Naše tělo tak může využít širokého spektra různých účinků, které matcha nabízí.

pilulka_matcha-hubnuti_perex

Patří mezi ně vysoký obsah čajového kofeinu, pocit intenzivního soustředění, ale také schopnost zrychlit metabolismus až o 40 %. I díky tomu pomáhá matcha efektivněji spalovat tuky a usnadňovat hubnutí. Zásluhy za tento efekt patří katechinům, látkám, které se řadí mezi antioxidanty. A právě v Matcha Tea najdeme obzvlášť vysoké množství katechinů. I proto si tento čaj získává pozornost vědeckých výzkumníků.

Matcha pod mikroskopem

Protože matcha se pije už přes 800 let a o jeho účincích koluje mnoho zvěstí, vědci se rozhodli tato tvrzení ověřit. Při jedné studii podávali čaj matcha v jeho přírodní podobě ženám před i po sportovní aktivitě a současně u nich měřili spalování tuků. Výsledky této studie naznačují, že matcha napomáhá efektivně odbourávat tuky. [1]

pilulka_matcha-hubnuti_flatlay

Podobné výsledky měl i experiment, při kterém vědci sestavili speciální jídelníček a ten pak rozdali 38 mužům. Všichni dostali stejný jídelníček, ale část skupiny v něm měla navíc denně jednu láhev zeleného čaje s vysokým obsahem katechinů. Když po třech měsících probíhalo porovnávání úbytku váhy mezi skupinami, byli na tom muži se zeleným čajem lépe. Mužům, kteří měli v jídelníčku jednou denně láhev zeleného čaje s vysokým obsahem katechinů, se obvod pasu snížil o cca 3,5 cm. Oproti tomu skupina, která dodržovala identický jídelníček, ale nepila zelený čaj, měla obvod pasu nižší pouze o cca 1,6 cm. [2]

Studií zaměřených na matcha a jeho příznivý vliv na spalování tuků vzniká stále víc. Existují dokonce i souhrnné studie, které porovnávají výsledky všech dostupných vědeckých článků. I takové texty potvrzují, že kombinace katechinů EGCG a teofylinu, tedy čajové formy kofeinu obsaženého v matcha, přispívá k úbytku váhy. [3]

pilulka_matcha-hubnuti_shake

Zázraky na počkání matcha neumí

I když matcha pomáhá zrychlit spalování, neznamená to, že samotným pitím Matcha Tea zhubnete deset kilogramů za měsíc. Matcha shazování přebytečných tukových polštářů usnadňuje, ale zázraky neumí. Pokud jste se rozhodli pro úpravu svého životního stylu, je potřeba tomu podřídit jídelníček a začít s fyzickou aktivitou, i kdyby to měla být jen ranní procházka okolo bloku. Matcha vám na takovou aktivitu dodá nejen dostatek energie, ale i větší motivaci, protože díky zrychlování metabolismu vám může shazování kil příjemně usnadnit.

image001

Náš tip: Vsaďte na kvalitu a ochutnejte lahodný Matcha Tea

Výběr Matcha Tea není jednoduchý. Na trhu je velká spousta produktů a ne všechny jsou právě kvalitní. Než si vyberete, přečtěte si, jak probíhá samotná výroba, dovoz, testování nebo skladování.

Věděli jste, že …

Když si koupíte Matchu ve velkém balení, po otevření sáčku velmi rychle ztrácí na kvalitě. Proto je lepší zvolit balení po jednotlivých porcích. Máte tak jistotu, že si vždy dáte to nejlepší.

I chuť odráží kvalitu

Možná jste už Matchu ochutnali a vaše chuťové buňky zrovna nejásali. Ani já to neměla jinak. Říkala jsem si, jak to všichni mohou pít? Ptala jsem se kolegyně a její odpověď zněla jasně. Záleží na kvalitě. A měla pravdu!

Dala jsem Matche ještě jednu šanci a vyzkoušela jsem Bio Matcha Tea Harmony a Bio Matcha Tea premium. Chuť mě překvapila. Matcha Premium má o poznání jemnější chuť a svěžejší zelenou barvu. Má víc aminokyselin a kofeinu. Premium je lepší pít čistou, Hramony si klidně přidejte do smoothie drinku. Mně se osvědčila nejvíce osvědčila voda s trochou mléka a osladit sirupem z agáve. Dokonce mi Matcha nahradila kávu. 

 

 

Zdroje:

 [1] Willems MET, Şahin MA, Cook MD. „Matcha Green Tea Drinks Enhance Fat Oxidation During Brisk Walking in Females”. International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism. (2018).

[2] Tomonori Nagao, Yumiko Komine, Satoko Soga, Shinichi Meguro, Tadashi Hase, Yukitaka Tanaka, and Ichiro Tokimitsu. „Ingestion of a Tea Rich in Catechins Leads to a Reduction in Body Fat and Malondialdehyde-modified LDL in Men.“ American Journal of Clinical Nutrition. (2005).

[3] Hursel R., Viechtbauer W. and MS Westerterp-Plantenga. „The Effects of Green Tea on Weight Loss and Weight Maintenance: A Meta-analysis.“ International Journal of Obesity. (2009).