MDŽ – svátek úcty a lásky k ženám

den zen cz

8. března slaví svůj svátek všechny Gabriely. Ale nejen ony. Na 8. března připadá také Mezinárodní den žen, kdy za pomocí květiny projevujeme svou úctu a lásku k ženám.

Dříve ženy dostávaly karafiát a bonboniéru. Dnes už druh květiny neřešíme, ženy obdarováváme jakoukoli květinou či jiným drobným dárkem.

Historie tohoto dne se pojí k roku 1908 a stávce newyorských švadlen, které stávkovaly za zlepšení životních podmínek. Cílem byl zisk volebního práva pro ženy, rovnoprávnost, spravedlnost a samozřejmě také mír.

Prvním dnem, kdy se svátek slavil byl 3. květen 1908. O 2 roky později se rozhodlo o jeho pravidelném opakování. Původně neměl pevné datum, to bylo stanoveno až po 1.světové válce. Datum 8. březen byl ustanoven roku 1917, kdy v Petrohradě proběhla demonstrace ke Dni žen.

My si určitě pamatujeme na oslavy ve firmách. Ženy dostávaly rudý karafiát a bonboniéru, televize vysílala zábavné pořady. Děti ve školách vyráběly maminkám srdíčka a jiné drobnosti jako pozornost. V roce 1989 došlo k úpadku tohoto svátku a několik let se v podstatě neslavil. Na scénu se svátek vrátil až roku 2004. Mnoho lidí jej přestalo slavit a nahradilo jej Dnem matek.