Menopauza přichází – co pro sebe můžete udělat?

perex foto serelys

Období přechodu neboli menopauzy je sice zcela přirozenou součástí života každé ženy, ale většinou jeho příchod není vnímaný příliš pozitivně. Věk, ve kterém u ženy dochází k zásadním hormonálním změnám vedoucím k výsledné ztrátě plodnosti, je individuální. Některou z nás překvapí nepřipravené, uprostřed aktivního období, někdy již krátce po čtyřicátém roce věku, většina žen se do menopauzy dostává kolem padesátky.

Více než 70 % žen však vnímá některé nepříjemné projevy, ať už jsou to typické návaly horka, noční pocení, potíže se spánkem nebo psychická rozladěnost a podrážděnost. Mnoho žen si také stěžuje, že v tomto období více než dříve přibírá na váze a nabraná kila se jim nedaří shodit.

Snad každá z nás chce obdobím menopauzy projít hladce, ideálně bez potíží, ve zdraví a cítit se co nejdéle mladistvě. Co pro sebe v období menopauzy tedy můžete udělat?

Především, zůstaňte aktivní – jak fyzicky, tak duševně. Hýbejte se – pohyb vám pomůže nejen zmírnit návaly a zlepšit náladu, ale také ochránit cévy, srdce a kostní hmotu, kterým pokles hladiny ženského pohlavního hormonu estrogenu příliš neprospívá.

Vyberte si fyzickou aktivitu, která vás bude bavit. Důležitá je pravidelnost, doporučuje se 3x týdně minimálně 30 minut. Na začátku to možná nebude úplně lehké, ale poté co si vaše tělo na pohyb zvykne, bude ho dost možná i samo vyžadovat a vy se začnete na tyto „svoje chvilky“ těšit.

Také strava dokáže projevy menopauzy ovlivnit. Nedoporučují se jednostranné diety, ale naopak co nejpestřejší strava (tedy pestrá jak výběrem potravin, tak úpravou, ale i barevnosti na talíři apod.).

Jíst byste měla pravidelně, ideálně častěji po menších dávkách (4-5 x denně). Je důležité nepřejídat se, ale také netrpět hlady a udržovat dostatečný pitný režim. Omezte průmyslově zpracované potraviny, které mohou obsahovat velké množství skrytých cukrů a tuků, chemických dochucovadel nebo glutamátu a jiných solí. Mají tedy vysokou kalorickou hodnotu, ale obsah využitelných živin bývá velmi nízký.

Každý den jezte zeleninu a ovoce. Kvalitu kostí lze ovlivnit dostatkem vápníku a vitaminem D. Zdrojem vitaminu D jsou ryby, mléko a mléčné výrobky, hovězí játra nebo vejce. Nejlepším zdrojem vápníku jsou mléko a mléčné výrobky, zejména pak tvrdé sýry. Tento minerál však obsahují i semena, ořechy, mák, mořské řasy nebo brokolice, listová zelenina a ovesné vločky. Pro Vaše srdce jsou důležité potraviny obsahující Omega-3 nenasycené kyseliny – jsou to zejména ryby, ořechy, semínka a řepkový nebo olivový olej.

Nepříjemné projevy menopauzy může zhoršovat i kouření. Že dlouhodobý stres škodí našemu srdečně-cévnímu systému, to se dobře ví, ale také je známo, že návyky se těžko mění.  Snažte si proto najít čas na činnosti, které vás těší, myslete občas také sama na sebe a stres se snažte zvládat – ideální k tomu je pohyb.

Pokud se vaše potíže vracejí navzdory úpravě stravy i režimu, poraďte se se svým gynekologem. Může vám po zhodnocení Vašeho zdravotního stavu předepsat hormonální léčbu, která pomůže menopauzální potíže zmírnit či odstranit. Pokud nechcete hned sahat po hormonech nebo pro vás z různých důvodů nejsou vhodné, je na trhu k dispozici také celá řada přírodních přípravků, obsahujících extrakty z rostlin. Řada žen s nimi má výborné zkušenosti a pomáhají jim menopauzu spolu se všemi souvisejícími projevy velmi dobře zvládat.

Serelys BOX SK KRIVKY PRESS

Vyzkoušet můžete také přípravek Sérélys®, který obsahuje 100% přírodní cytoplazmatický extrakt z pylového zrna žita, kukuřice, srhy a borovice. Pylové zrno je speciálně zpracováno tak, že se odstraní zevní alergenní obal zrna a je extrahován čistý cytoplazmatický výtažek, který jen nealergenní a tělo ho navíc může optimálně vstřebat. Extrakt je zdrojem přírodních mastných kyselin, L-tryptofanu a vitaminů B1, B2 a E. Sérélys® neobsahuje žádné hormony a není ani zdrojem fytoestrogenů.

Více informací najdete na www.serelys.cz