MEZINÁRODNÍ DEN CELIAKIE

4765901000_4e4979ace0_bDen 14. 5. 2016 byl vyhlášen mezinárodním dnem celiakie, pojďme si tedy připomenout, co to vlastně celiakie je.

Historie celiakie

Celiakii dětí a dospělých popsal poprvé antický lékař Galén v druhé polovině 2. století n. l, kdy byl v literatuře znázorněn obraz dítěte s nafouklým bříškem. Celiakií se více zabývali dětští lékaři, jelikož na vynechání lepku ze stravy reagovali děti rychleji nežli dospělí. Postupem času se ovšem ukázalo, že celiakie není pouze dětská nemoc, ale že se může objevit v jakémkoliv věku.

Co je to celiakie?

U toho onemocnění dochází po požití potraviny obsahující lepek k zánětlivé reakci, která poškozuje tenké střevo. Lepek je obsažen v obilovinách pšenici, ječmenu a žitu. Sporným tématem je stále problematika ovsa, který obsahuje bílkovinu avenin. Tato bílkovina je vlastnostmi velmi podobná lepku a může způsobovat stejné potíže jako například lepek, který je obsažen ve pšenici.
Mezi časté projevy celiakie patří průjem, nadýmání, únava nebo hubnutí. Nemoc může mít ovšem i jiné, ne příliš typické příznaky, které si lékaři s celiakií ihned nespojí. I tohle může vést k tomu, že v České republice je v současné době sledována asi jen desetina pacientů, kteří mají celiakii.

„Život bez rohlíku

ID-10042093Pacienti trpící tímto onemocněním musí vynechat potraviny obsahující lepek- mouku, pečivo, vločky, těstoviny, knedlíky, některé uzeniny a další potraviny, při jejichž výrobě byl lepek použit. Nemoc mnohdy ovlivní finanční situaci v rodině celiaka, jelikož bezlepkové potraviny jsou zpravidla dvojnásobně dražší než potraviny běžné.
Zkuste se obrátit na Vaši zdravotní pojišťovnu, která nabízí příspěvky pro celiaky. Berte na vědomí, že po vyřazení lepku ze stravy příznaky onemocnění vymizí- to ovšem neznamená, že už celiakii nemáte! Celiakie je v současné době nevyléčitelná, jediná možná léčba je celoživotní dodržování bezlepkové diety.

Správná edukace je důležitá

Správná edukace (poučení pacienta o dietě) je považována za velmi cenný prostředek pro pochopení diagnostikovaného onemocnění. Jestliže budete znát rizika, které při nedodržování diety mohou nastat, nebudete dietu porušovat nebo ji brát na lehkou váhu. Výklad by Vám měl být podán tak, abyste byli na konci edukace schopni říct svými slovy, jaké jsou zakázané a povolené potraviny, na co je potřeba dát si pozor. Nebojte se tedy svého lékaře zeptat na vše, co Vám není jasné.

Dostupnost bezlepkových potravin

V dnešní době již není tak velký problém zajistit speciální stravu pro celiaka. Bezlepkové potraviny již lze sehnat mimo zdravé výživy i ve valné většině supermarketů, eshopů nebo některých drogeriích. Takovéto možnosti však dříve nebyly běžné.  Bezlepkové potraviny se daly sehnat pouze na objednávku, nebo ve vybraných zdravých výživách, výběr ovšem stále nebyl tak velký, jako je v současné době.

Naučte se číst složení

V obchodě se naučte číst pozorně složení potravin, které nakupujete. Jestli si ještě nevíte rady a nevíte, které potraviny jsou pro Vás vhodné, nezoufejte- bezlepkové výrobky jsou označeny znakem přeškrtnutého klasu, který Vám zaručí, že je výrobek bezlepkový.

Nákup bezlepkových potraviny na pilulka.cz

chlebNa našem eshopu naleznete v kategorii Čaje a potraviny širokou škálu bezlepkových výrobků, kterou stále rozšiřujeme. Jestliže využíváte příspěvků zdravotní pojišťovny, uveďte do poznámky při objednávání, že si přejete zaslat potvrzenou fakturu, aby bylo zřejmé, že se jedná o výrobky určeně pro celiaky.