Mléko v kosmetice – jak funguje a čím pleti prospívá?

pleť

Víc než padesát procent toho, jak vypadá naše pokožka ovlivňujeme sami stravou – vnitřní výživou. Velký význam na tom, jak vypadá naše kůže, má totiž fungování vnitřních orgánů – našich střev.

Jak jsou na pokožce zevně různé bakterie, tak jsou i uvnitř našich střev. A tyto bakterie musí být v nějaké rovnováze a když se třeba moc myjeme, dezinfikujeme, tak tuto rovnováhu narušíme a tělo se s tím potom musí nějak vypořádat a to nějakou chvíli trvá. Běžně se naše buňky v těle regenerují přes noc a v cyklu minimálně 28 dní.

Velký význam proto mají probiotika v našich střevech, ale i péče o kůži mléčnou bílkovinou. Dodáme našemu organismu celou řadu vitamínů B, které obsahuje právě mléko a mléčné výrobky. Jeho nedostatek poznáme, když nám například praskají často koutky úst. V posledních letech stoupá počet lidí s atopickým ekzémem a je prokázáno, že tomu můžeme předcházet právě konzumací probiotik a péčí o pokožku mléčnými produkty (kravskými, kozími, ovčími, oslími).

ZÁZRAČNÉ MLÉKO

Mléko a mléčné výrobky jsou skvělé nejen k využití uvnitř organismu, ale i zvnějšku. Odnepaměti se mléko a syrovátka používají ke koupelím. Jsou bohaté na vitamín B, proteiny a minerály: mléko obsahuje především vitamíny A i B a také fosfor, draslík, hořčík, vápník a sodík, z mikroelementů např. selen. Pokožku příjemně zjemňují a zvláčňují, dodají ji lesk a jemnost, zabraňují stárnutí.

Mléčný tuk zase uklidňuje pokožku a promašťuje ji. Kyselina mléčná působí jako jemný enzymatický peeling, váže vlhkost v pokožce a hloubkově hydratuje. Mléko navíc obsahuje minerály a stopové prvky, stejně tak i vitamíny, které působí na regeneraci pokožky a obnovu kožních buněk.

Blahodárnými je také používání probiotik na pleť, stejně jako tyto bakterie srovnávají naše zažívání, tak dokáží příznivě působit i na bakterie nacházející se na pokožce. Kožní mikroflóra je díky mléčným baktériím odolnější a zachovává si svou rovnováhu. Obsah mléčných složek v kosmetice dokáže bojovat především proti nerovnováhám pokožky, předchází vzniku pupínků, blahodárně působí na akné nebo ekzematickou pokožku. Mléčné bílkoviny navíc kůži hydratují a podporují její přirozenou regeneraci.

REGENERAČNÍ KOZÍ KOMETIKA

Kozí mléko obsahuje vysoce hodnotné bílkoviny jako kasein, globulin nebo albumin, ale je také bohaté na minerální látky jako vápník, hořčík, draslík a fosfor nebo vitamíny A, B1, B2, B12, C, D, E, ale i lehce stravitelné tuky. Kromě toho obsahuje AHA kyseliny (konkrétně kyselinu mléčnou a citrónovou) a kyselinu listovou, které hydratují a zvláčňují i vysušenou pokožku a navíc mají antibakteriální účinek. Kozí mléko je také bohaté na antioxidanty, ceramidy či koenzym Q10, které bojují proti známkám únavy a stárnutí pleti.

Složení kozího mléka způsobuje, že při jeho konzumaci je naše tělo chráněno před škodlivými vlivy životního prostředí a celou řadou nemocí. Kozí mléko obsahuje velmi malé množství alfa S1 kaseinu, proto jej mohou používat i lidé s mírnou intolerancí na kasein. Pro kosmetické účely se využívají hlavně dvě složky kozího mléka: tuk a syrovátka.

KOSMETIKA S KOZÍM MLÉKEM

Tato kosmetika nedráždí a naopak zklidňuje, proto je velmi vhodná pro citlivou a alergickou pleť. Je vhodná k regeneraci pokožky po akutní fázi ekzémů, lupénky a různých dermatitid. Je vhodná i pro problematickou pleť se sklonem k tvorbě akné. Obsažené látky pomáhají zmírňovat vznik vrásek a další projevy stárnutí pokožky. Je ideální pro regeneraci, zvláčnění a dodání pružnosti pleti, napomáhá korigovat drobné defekty pleti. Kozí mléko účinně působí i na spálení od sluníčka, protože dokáže zklidnit popálení a podporuje regeneraci kůže.

Odpovídá Ing. Jitka Poláková, zakladatelka české kozí kosmetiky Kosmetika Capri a značek La Chèvre a Le Chaton

CapriZakladatelka firmy Kosmetika Capri a značek La Chèvre, Le Chaton, Le Chaton Exclusive.

Vystudovaná zootechnička, která vyrábí ruční českou kosmetiku z přírodní kozí syrovátky už 23 let. Miluje vaření, vlastní recepty tvoří nejen v práci (podílela se na vytvoření receptur přes 80 krémů). Ráda plete svetry, plave, lyžuje, chodí do divadla, cestuje. Je aktivní i ve svých 70 letech, má ráda informace a podložená fakta. Vše si nejdříve ověří, prozkoumá a otestuje sama na sobě.