Mýty a fakta o menopauze

žena

Období klimakteria je doprovázeno běžnými i méně známými projevy.

Bezmála třetina žen ani nepozná, že se menopauza dostavila. Které příznaky nejsou pro přechod příliš typické? A v jakých případech je vhodné vyhledat lékaře? To ve svém komentáři přibližuje renomovaný gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan.

Změna menstruace, pokles produkce estrogenu

Nejběžnějšími projevy menopauzy jsou takzvané příznaky vegetativního klimakterického syndromu. Jedná se především o návaly horka a potu, bušení srdce, nervozitu, brnění či mravenčení končetin, výkyvy nálad, nespavost, sklon k depresím. Poměrně často se také objevují poruchy menstruačního cyklu, jak ve smyslu častějšího krvácení, které přichází většinou na počátku menopauzy, tak ve smyslu opožděné menstruace a prodlouženého cyklu.

Další příznaky: časté močení a padání vlasů

S nedostatkem estrogenů souvisí také intenzivnější potřeba močení. Ta bývá doprovázena silným nutkáním, častým nočním močením, urgentním únikem moči či bolestmi při močení. Při snížení produkce ženského hormonu dochází i k vyšší tvorbě vrásek, nadměrnému úbytku vlasů, zhoršuje se také kvalita nehtů.

O klimakteriu napovídají rovněž změny metabolismu. Ty jsou spojeny s inzulínovou rezistencí, kdy hrozí větší riziko diabetu, zvyšování hladiny cholesterolu, a nebezpečí vážných chorob.

Menopauza bývá navíc opředena mnoha mýty. Přiblížíme ty z nich, kterých se ženy nejčastěji obávají, a ukážeme vám, co je na nich pravdy.

Mýtus: Všechny ženy na planetě prožívají klimakterium stejně.

 Pravda: Málokdo ví, že ženy na severu prožívají období přechodu zcela jinak než ženy na jihu. Menopauza totiž nefunguje u všech žen na Zemi stejně. Čím severněji od Česka se přesuneme, tím je nástup menopauzy dřívější. To, jak intenzivně ji ženy prožívají, je také částečně otázkou barvy pleti. Platí, že ženy se světlejším tónem mívají většinou příznaky intenzivnější. Intenzita v neposlední řadě závisí rovněž na stravovacích návycích ve vybrané oblasti.

 Mýtus: Každá žena v menopauze trpí změnami nálad.

 Pravda: Nástup klimakteria mohou doprovázet problémy fyzického i psychického charakteru. Nejčastěji se jedná o výkyvy nálad, návaly horka, bolesti hlavy, nadměrné pocení, nespavost či podráždění. Ovšem i zde platí, že ne každá žena prožívá přechod stejně. „Pro některé ženy bývá menopauza klidným a pohodovým obdobím, jiné ho prožívají velmi intenzivně a musejí dokonce vyhledat pomoc lékařů či medikamentů. Na tom, jak emocionálně i tělesně se žena s klimakteriem vyrovnává, se podílí kombinace faktorů, jako je celkový zdravotní stav, styl života, stravovací návyky nebo genetické predispozice,” uvádí Petr Galle ze společnosti Vegall Pharma, která ženám v přechodu nabízí doplňky stravy Sarapis plus nebo Sarapis Soja. Ty patří mezi oblíbené preparáty, a to zejména díky obsahu včelích produktů a jsou vhodné zejména pro ženy v období kolem menopauzy.

2

Například Doplněk stravy SARAPIS plus obsahuje včelí produkty: včelí mateří kašičku a květový a fermentovaný pyl. Dále obsahuje extrakt ze šalvěje, koenzym Q10, Beta-karoten, chrom, železo, selen a vitamíny C, E, K a D3. Tato kombinace látek blahodárně působí na organizmus ženy v každém věku. Včelí mateří kašička je považována za elixír mládí, má blahodárné vlastnosti v mnoha směrech lidského zdraví. Včelí mateří kašička v kombinaci s pylem má příznivý vliv na hormonální aktivitu.

Vitamin C a železo přispívají ke snížení míry únavy a vyčerpání. Vitamin C podporuje přirozenou psychickou činnost. Vitamin K a vitamin D3 přispívají k udržení normálního stavu kostí a příznivě tak působí na jejich dobrý stav.

Mýtus: Ženy v přechodu ztrácejí chuť na sex.

Pravda: Vědecké průzkumy zjistily, že libido, tedy pohlavní pud, který je jakýmsi spouštěčem sexuální touhy a energie, není závislé na hladině estrogenu. Tento ženský hormon v období klimakteria výrazně klesá, a proto mu mnoho žen připisuje právě předsudek sníženého sexuálního apetitu. „Neoprávněně obviňována bývá také neschopnost vaječníků produkovat vajíčka a ukončení menstruace. Ani to ale nijak neovlivňuje chuť na sex. Ženy v přechodu mohou nadále žít plnohodnotným sexuálním životem bez omezení a obav. Naopak, tento akt vylučuje v nervové soustavě endorfiny, takzvané hormony štěstí, které velmi příznivě působí na psychický stav ženy,” říká gynekolog a sexuolog Pavel Turčan.

Mýtus: Ženám se v klimakteriu zvyšuje tělesná hmotnost.

 Pravda: Nárůst tělesné hmotnosti bývá jedním z nejčastějších mýtů týkajících se ženské menopauzy. Ani v tomto případě nelze zobecňovat, protože váha je u každé ženy zcela individuální záležitost. I tady se na hmotnosti podepíše styl života a stravování. Zralé ženy mají hrozbu menopauzy v hlavě, a často se tak uchylují k držení drastických diet. Při pokusech o snižování hmotnosti drží hladovku nebo jedí málo a nedodávají tělu potřebné živiny, vitamíny a minerály. To následně vede k odbourávání svalové hmoty, která je aktivním spalovačem energie v těle.

 Mýtus: Menopauza přichází úderem 50 let.

Pravda: Nástup klimakteria je velmi pozvolný proces a není pravda, že ženu zastihne ze dne na den, ihned při oslavě 50. narozenin. Klimakterické změny se objevují zpravidla 6 až 7 let před poslední menstruací, která nastává průměrně mezi 49. a 51. rokem života. Ovšem není ani raritou, když žena menstruuje pouze do věku 38 let nebo naopak až do svých 55 let.

Pro více informací volejte: 800 100 140.

www.vegall.cz