MÝTY A PRAVDY O ZUBECH

Zdravé a krásné bílé zuby by chtěl každý, ale pouze malé procento lidí skutečně ví, jak mají o zuby správně pečovat. Právě nesprávná péče a dodržování špatných pravidel vede k jejich zvýšenému poškození. Častý problém je také to, že lidé upřednostňují hledání „babských rad“ na internetu před návštěvou zubaře.

Podívejte se, jakým radám byste se měli vyhnout a co naopak v rámci správné péče o zuby dodržovat.

1. BĚLENÍ ZUBŮ

Jedna z oblíbených rad, kterou naleznete v mnoha článcích je domácí bělení zubů pomocí jedlé sody. Ruku na srdce, kolik z vás si již nadějně nasypala tento bílý prášek na zubní kartáček a těšilo se na zářivý úsměv? Přidali jste i šťávu z citronu? Blahopřejeme, právě jste si poškodili zubní sklovinu.

baking-soda-768950_1280

Zjišťovali jste někdy jak spolu působí jedlá soda a citron?

JEDLÁ SODA – je abrazivní látka, která vám zuby mechanicky obrousí. Ano odstraní skvrny (pigmentaci), které máte na zubech po kávě, čaji, ale zároveň mechanicky obrušuje i zub, který je pod těmito skvrnami.

CITRON – obsahuje kyselinu citrónovou, která pigmentaci na zubech rozleptává a zvyšuje působení jedlé sody.

Takže ano, jedlá soda a citron vám skutečně odstraní skvrny, které máte na zubech po jídle a pití některých nápojů, ale barva vlastního zubu zůstává nezměněna. Tu změníte pouze při odborném bělení zubů.

Ale pozor! Toto mechanické čištění zubů má své velké nevýhody. Už po jednom použití jedlé sody a citronu budou vaše zuby citlivější na teplo či chlad a v případě častého používání této kombinace dokonce hrozí, že vaše zuby začnou po čase žloutnout. Důvod je ten, že pod mizící sklovinou začne prosvítat žlutá zubovina. V této fázi vám pomůže už jen umělá korunka nebo fazeta.

Čistění kokosovým olejem není žádný zázrak

O kokosovém oleji a jeho pozitivních účincích pro zdravou pokožku bylo napsáno už mnoho článků. Jeho pozitiva mu nemůžeme odepřít. Možná jste viděli i doporučení používat kokosový olej na bělení vašich zubů. Pravda je taková, že kokosový olej na rozdíl od jedlé sody s citronem neobsahuje ani kyselé ani abrazivní látky, takže vám zuby nepomůže vybělit. Pozitivní ale je, že vaše zuby nepoškodí a ti, kteří tvrdí, že jim kokosový olej vybělil zuby zřejmě znali kouzlo placebo efektem.

x-ray-961977_1280

2. RÖNTGEN U ZUBAŘE

Röntgen u zubaře je také často diskutovaným tématem. Na internetu mezi sebou bojují články, které hovoří o nebezpečí röntgenového záření s rozhořčením zubařů, kteří röntgen při vyšetření potřebují a na obavy pacientů říkají, že síla röntgenového záření při röntgenu zubu je menší než v letadle. Když to máme uvést konkrétně v číslech, tak u digitální intraorálního RTG, který máte u zubaře je dávka záření 1-3 mikroSv, zatímco u mezikontinentálních letu (např. Praha – New York) 80 – 120 mikroSv. Pro srovnání radiační dávky se můžete podívat na tuto tabulku.

Pamatujte, röntgen by měl být součástí každého běžného vyšetření u zubaře, není to žádný nadstandard. Pokud máte několik let téhož zubaře a ještě jste röntgen neviděli, je načase, abyste o něj požádali nebo zvážili změnu.

3.ÚSTA PLNÉ ZUBNÍ PASTY

U potravin jsou lidé zvyklí prohlédnout si jejich obal a studovat složení, zatímco na obal zubní pasty se nedívá téměř nikdo. Lidé se rozhodují podle poutavého vzhledu, reklamy či ceny. Přitom zubní pastu používáme až 2x denně a v ústech se látky vstřebávají mnohem rychleji než v žaludku. Zaměřili jsme se alespoň na 3 vlastnosti, které byste si při kupování zubní pasty měli všímat:

  • JE NUTNÉ, ABY ZUBNÍ PASTA PĚNILA?

Aby zubní pasty pěnily, tak obsahují různé druhy pěnidel, nejčastěji se jedná o sodium lauryl sulphate (SLS), který najdete také v šamponech či mýdlech. Je to levné a účinné pěnidlo, u kterého byl prokázán zvýšený výskyt aftů u lidí, kteří jimi pravidelně trpí.

Lepší je hledat pasty obsahující přírodní pěnidlo na bázi mandlí (např. Sodium sweetalmondamphoacetate), které najdete např. v zubních pastách Herbadent.

  • BYLINNÉ EXTRAKTY NEBO SILICE?

To, zda zubní pasta obsahuje bylinné extrakty nebo silice se snadno dozvíte po prostudování obalu zubní pasty. Bylinné extrakty jsou na obalu označeny jako ext., Extract, Herbal extract, zatímco silice mají označení Oil.

Proč je důležité umět je rozpoznat? Extrakty se získávají nejčastěji vyluhováním, takže si byliny udrží léčivé účinky na zdraví dásní, potlačení krvácení či zánětu narozdíl od silic, které se do past přidávají v tak malém množství, že nemohou být dostatečně účinné.

  • MUSÍ OBSAHOVAT FLUOR?

Fluoridy pomáhají při zacelení zubní skloviny a v boji proti povlaku, ale někdy může fluorid sodný působit dráždivě. V případě kožních problémů nebo onkologické léčby je lepší sáhnout po zubní pastě bez fluóru. Obecně platí, že organické sloučeniny fluoru jako aminfluorid, jsou účinnější než anorganická forma Fluorid sodný. Příklad zubní pasty s fluorem bez SLS je Elmex.

Hlavně pamatujte na to, že samotná pasta vám zuby nevyčistí, důležitý je kvalitní kartáček a správné pohyby. Bez zubní pasty se obejdete, ale bez kartáčku ne.

toothbrush-571741_1280

4. ČIŠTENÍ ZUBŮ

O tom jak si správně čistit zuby naleznete na internetu kopec článků či videí, ale i přesto si je převážná většina obyvatel čistí špatně. Začněte tedy alespoň tím, že se přestanete řídit radami od vašich babiček a pochybných článků na internetu.

PAMATUJTE:

  • To, že sníte před spaním jablko, vám zuby nevyčistí. Zuby si raději vyčistěte 2x denně pořádně jako 4x narychlo.
  • Čištění zubů hned po jídle není zdravé. V ústech máte bakterie produkující kyseliny, které rozpouštějí minerály ve sklovině. Pokud si chcete čistit zuby během dne, vždy počkejte alespoň 30 minut po jídle, jinak by jste si brzkým čištěním poškodili sklovinu.
  • Ráno sáhněte po zubním kartáčku ještě před snídaní a večer si je vyčistěte až těsně před spaním spolu s použitím mezizubního kartáčku.
  • Pravidlo „zuby se čistí alespoň 1 minutu“ neplatí, zuby se myjí tak dlouho, dokud nejsou čisté.
  • Bez použití mezizubního kartáčku máte zuby vyčištěné pouze ze 60% a zbylých 40% je špína mezi zuby, kam se běžným kartáčkem nedostanete.
  • Při čištění používejte jemné krouživé pohyby a kartáček mějte pod úhlem 45 °.  Pro detailnější návod se podívejte na instruktážní video CURAPROX.

Věříme, že po přečtení tohoto článku budete při výběru zubní pasty preciznější, při domácím bělení zubů opatrnější a nad babskými radami, které neplatí, pouze mávnete rukou.