Nachlazení, virózy, bolestivé hrdlo? Zvlhčení je základ!

 

HYDROPASTILKY ochr_ZVLH_REG_  pro pouziti na DMAť již jde o následek nachlazení, virózy, případně bakteriálního zánětu, bolestivé hrdlo, škrábání nebo pálení v krku a dráždění na kašel je jedním z častých a nepříjemných zdravotních problémů. Toužíte se jich co nejdříve zbavit? Důležité je správné zvlhčování sliznic.

Antibiotika nejsou řešením pro každý problém

Na vině jsou obvykle virové záněty sliznice hltanu a hrtanu, méně často jde o akutní bakteriální záněty. Na vině mohou být rinoviry, koronaviry, či adenoviry. Když od bolesti krku nemůžete ani polykat nebo vám suchý, dráždivý kašel brání se pořádně vyspat, je úplně jedno, jak se viry jmenují. V té chvíli je důležité pouze to, abyste se potíží co nejdříve zbavili.

V poslední době nastal doslova „boom“ v používání lokálně působících antibiotik. K antibiotikům se běžně dostaneme pouze na předpis, proto zní vidina volně prodejného antibiotického přípravku lákavě. Antibiotika však účinkují pouze proti bakteriím, které ve většině případů nejsou původcem akutního zánětu sliznice.

Od nosu až k mandlím …

Akutní záněty horních cest dýchacích se týkají především sliznice nosní dutiny, nosohltanu, ústní části hltanu, hrtanové části hltanu a samotného hrtanu. Příznaky se liší podle toho, v kterém místě se zánět nachází.

V nosní dutině dochází k nadměrnému prokrvení sliznice a její otoku, což má za následek ztíženou průchodnost přes nosní dutinu. Výtok z nosu bývá zpočátku průsvitný a na základě bakteriální superinfekce se mění na hnisavý.

Někdy se akutní rýma komplikuje doprovodnými záněty vedlejších nosních dutin. Zatékáním hlenů do oblasti hltanu se zánět dále šíří a může vést k akutním zánětem sluchových trubic a následně středního ucha. V ústní části hltanu může dojít ke vzniku angíny, nejčastěji jde o akutní zánět lymfoepitelové tkáně podnebných mandlí.

U dětí se často zanítí tkáň nosohltanové mandle. V případě akutní angíny se často objevuje řezavá bolest v krku a neschopnost polykat stravu. Akutní záněty v oblasti hrtanu se obvykle projeví bolestí a drážděním na kašel, případně hlasovou indispozicí různého stupně.

Co s tím?

Účinnou pomocí při takových potížích je začít co nejdříve se samoléčbou. Třeba dbát na dostatečný příjem tekutin. Vhodný je teplý nápoj s citronem a medem, případně čaje s protizánětlivým účinkem, kterých je dnes dostupné velké množství. Problémy s hrdlem můžeme řešit formou různých cucavých pastilek. Ovšem pozor – zde je velmi důležitý správný výběr!

Léčivé pastilky určené na tyto problémy většinou obsahují lokální antiseptika, lokální anestetika nebo jejich kombinaci.

  • Antiseptika většinou působí pouze proti bakteriím a účinkují jen povrchově, ale infekce se odehrává v hloubce tkání.
  • Anestetika sice rychle zmírní bolest, ale pouze na krátký čas. Problematiku lokálních antibiotik zmiňujeme hned na úvod – účinkují pouze při bakteriálně podmíněných zánětech.

Zmíněné preparáty jsou určeny pouze na krátkodobé užívání, při dlouhodobém užívání mohou narušit přirozenou ústní mikroflóru či způsobit systémové nežádoucí účinky.

Na výběr jsou ještě různé bylinné pastilky s obsahem šalvěje, jitrocele nebo lišejníku, které sice nemají nežádoucí účinky, ale neochrání sliznice proti virům a bakteriím a dalšímu šíření infekce. Stále více se do popředí dostává koncept ochrany, zvlhčení a současně i regenerace podrážděné či vysušené sliznice. Všechny tyto tři účinky zajistí Hydro pastilky, nová zdravotnická pomůcka od společnosti GENERICA.

hydro pastilky CZ

Rady odborníka:

  • při bolestech hrdla se doporučuje teplo – např. v podobě šály, teplého šátku ap.
  • při chrapotu nebo ztrátě hlasu je nutné dodržovat hlasový klid, pomůže i inhalování vhodnými přípravky
  • před kapénkovou infekcí je vhodné chránit  lidi ve svém okolí nošením ústní roušky (v případě, že kašleme a kýcháme)
  • k samoléčbě patří i klidový režim, užitečné je vypotit se a kromě odpočívání můžeme přidat i horkou koupel
  • novinkou a doslova inovativním řešením problémů s hrdlem jsou tzv. hydro pastilky. Zmírňují bolest, škrábání, pálení či suchost v hrdle, chrapot a dráždění ke kašli. Zajistí nejen ochranu a regeneraci, ale také zvlhčení podrážděné či vysušené sliznice.

Vysvětluje MUDr. Irina Šebová, CSc., MPH, přednostka DORLK LF UK a NÚDCH v Bratislavě:

„Hydro pastilky jsou jedinečné svým složením a mechanismem účinku. Vytvářejí ochrannou bariéru proti bakteriím i virům, zároveň sliznici zvlhčují a regenerují. Výhodou je, že se mohou užívat i dlouhodobě. Týká se to hlavně pacientů s chronickými onemocněními, které způsobují suchost sliznice nebo lidí, kteří pracují v suchém, teplém, případně prašném prostředí, případně extrémně a často namáhají své hlasivky. “

A v čem spočívá inovace nových hydro pastilek od společnosti GENERICA? Tajemství tkví v tzv. hydrogel komplexu, který při cucání pastilek vytváří na sliznici ochranný film proti průniku a šíření bakterií a virů. Pokračuje MUDr. Irina Šebová: „Díky kyselině hyaluronové zároveň intenzivně zvlhčuje vysušenou a podrážděnou sliznici. Obsažený panthenol regeneruje a hojí podrážděnou sliznici. Sliznice se tak může lépe a rychleji uzdravovat a znovu nabýt svou původní obranyschopnost vůči vnějším vlivům.

„Kdy k lékaři?

Jak poznáme, že se onemocnění rozvinulo do těžšího stádia? Pokud se stav zhoršuje, nastoupí teploty, suchý kašel a stupňuje se bolest v krku, je čas navštívit lékaře. Udělejte tak i tehdy, když se zhoršuje polykání a přidají se celkové příznaky v podobě slabosti, bolesti hlavy, svalů nebo kloubů. Kromě anamnézy a vyšetření pacienta je k dispozici i laboratorní vyšetření C-reaktivního proteinu (CRP). To pomůže „vyluštit“ hádanku, či zánět probíhá jako virová nebo bakteriální infekce. Lékař zváží léčbu systémovými antibiotiky, výjimečně i antivirotiky, případně doporučí a předepíše jiné potřebné léky.