Nad kojení prostě není! Ale musí být v pohodě

PR_image_photo_kojeni

Mateřské mléko je bezpochyby pro miminko tím nejlepším a nejpřirozenějším způsobem výživy. Maminky by proto měly věnovat laktaci maximální pozornost, aby mohly své drobečky kojit co možná nejdéle.

Už první přiložení a přisátí miminka těsně po porodu příznivě ovlivňuje následnou laktaci. Mléko se ženě začíná tvořit 3. až 5. den po narození děťátka, předtím mléčné žlázy produkují kolostrum neboli mlezivo. Tato žlutá tekutina je výživnější než později mléko a obsahuje velké množství protilátek, které posílí nezralou dětskou imunitu. Na tu ale má příznivý vliv také mateřské mléko, v němž dítě získává od matky řadu protilátek.

Kojené děti mají například nižší riziko propuknutí alergie. Kojení pochopitelně především zahání hlad a žízeň děťátka, ale je to také čas zklidnění, kdy se prohlubuje pouto mezi maminkou a jejím drobečkem. Odborníci tvrdí, že pozitivně ovlivňuje rovněž srdeční tep a dýchání miminka a zajišťuje mu dobrý spánek. Měl by to být okamžik pohody, nikoli nervů a stresů, a tak je důležité, aby probíhalo hladce a bez nervů. Jak podpořit laktaci, aby byla spokojená maminka i miminko?

 Správná technika

Aby se miminko dobře najedlo, musí se správně přisát. Poznáte to podle toho, že má doširoka otevřenou pusinku, nosík a brada se dotýkají prsu. Kojení se správnou technikou a ve správné poloze maminku nebolí. Pokud máte potíže s technikou kojení, je vhodné obrátit se s prosbou o konzultaci na laktační poradkyni nebo se poradit s pediatrem.

Řiďte se rovněž potřebami svého dítěte. Klidně se může stát, že dostane chuť na mlíčko dřív než za tři hodiny, jak praví příručky. Opakované přikládání stimuluje tvorbu hormonu prolaktin, který podporuje tvorbu mateřského mléka. Navíc vyprázdění prsou zabraňuje hromadění mléka a snižuje riziko vzniku zánětu. Neošiďte ani noční kojení, protože největší množství prolaktinu se vyplavuje právě během spánku.

 Blahodárné bylinky

Produkci mateřského mléka lze podpořit také bylinkovými čaji. K dostání jsou směsi určené přímo pro kojící ženy. Obsahují většinou anýz, fenykl, kmín, jestřabinu či kontryhel. Na trhu jsou k dostání rovněž čistě přírodní přípravky s rostlinnými výtažky na podporu kojení, např. Lactil.

Jedná se o první doplněk stravy na podporu kojení ve formě kapslí, které obsahují extrakty z anýzu a fenyklu, jež jsou pěstované organicky, jejich bio produkce se řídí přísnými normami a mají čistě rostlinný původ. Užívání tohoto přípravku je pohodné a jednoduché. Navíc si můžete být jista, že koncentrace extraktů v kapslích je optimální. Přípravek nemá žádnou chuť, takže ho můžete bez obav užívat i v případě, kdy nemáte ráda chuť fenyklu.

Lactil_box_LEFT_2018

 Vydatná strava a správný pitný režim

Kojící ženy by měly přijmout asi o třetínu víc vyvážené stravy. Jejich jídelníček musí být pestrý, ale měly by z něj vyloučit potraviny, které nadýmají nebo mohou zůsobit alergickou reakci. Je třeba dbát rovněž na pitný režim. Doporučuje se vypít 2 až 3 litry čisté vody za den a vyhýbat se kávě a černému čaji, ty organizmus spíš odvodňují.