Nadýmání: Problém, o kterém se nemluví?

ID-10078381 (1)

Plynatost se stala diskrétním tématem, o němž se většině z nás nelehko mluví. Avšak jedná se o jev, který bezprostředně souvisí se zpracováním potravy každého lidského organismu. Není třeba se obávat udivených a nepatřičných pohledů, když chcete svůj problém řešit. Nadýmání není o nic horší než kašel či bolest zad.

Lidský organismus vyžaduje každý den přísun dostatečného množství stravy, kterou musí zpracovat. A právě tento proces je spojen s tvorbou střevních plynů. Zdravé lidské tělo ho vyprodukuje každý den jeden až dva litry. Z tohoto množství se většina vstřebává do organismu a zbytek tělo vylučuje ven. Pokud ale něco v celém procesu trávení není v pořádku, střevní plyny dokážou člověka pěkně potrápit. Tělo je přestane vylučovat a člověk se potýká s nepříjemnými pocity v oblasti střev a s křečemi.

Proč ale někdo z nás plynatostí trpí a jiný ne? Příčin nadměrné tvorby střevních plynů může být mnoho. Jednou z nejčastějších je přijímání nadýmavých potravin. Zpravidla se jedná o luštěniny a některé druhy ovoce či zeleniny. Dalšími faktory ovlivňujícími nadměrnou tvorbu plynů je nedostatečný přísun tekutin, pomalý pohyb střev či špatná funkce jater, slinivky, žlučníku, žaludku. Své odčiní také rychlý přísun stravy. Pokud člověk nemá čas a začne své jídlo hltat, přestane dostatečně rozmělňovat potravu a spolu s každým soustem spolkne také trošku vzduchu, se kterým si tělo neví příliš rady.

8 tipů, jak zmírnit tvorbu střevních plynů v těle

1. Jezte potraviny s dostatečným obsahem vlákniny.

2. Snažte se předcházet dlouhodobému stresu.

3. Dbejte na pravidelnou životosprávu.

4. Pravidelně se věnujte aktivnímu pohybu, který přispívá k přirozené eliminaci plynů.

5. Přestaňte žvýkat žvýkačky.

6. Pijte dostatečné množství tekutin a vyhýbejte se syceným tekutinám.

7. Omezte konzumaci potravin, které nadýmají (luštěniny, košťálová zelenina apod.).

8. Zařaďte do svého jídelníčku koření, jako je fenykl, kmín či majoránka. Toto koření totiž obsahuje vysoký podíl silice, která výrazně omezuje kvasné a hnilobné procesy probíhající ve střevech.

Dodržujete výše uvedené zásady, a přesto vaše střeva s plyny neustále bojují? Existuje ještě jedna možnost, jak tělu pomoci – užívání zdravotnických prostředků. Nejsilnější prostředek proti nadýmání, který lze v našich lékárnách zakoupit, je Degasin. Jedná se o zdravotnický prostředek, který se vyznačuje vysokým obsahem Simetikonu (257,5 mg). Tato látka je velmi dobrým spojencem v boji proti nafouknutému břichu. Působí totiž jako narušitel povrchu vzduchových bublin, jež vznikají uvnitř těla. Velké bubliny s narušeným povrchem praskají a tvoří se z nich menší, které tělo dokáže zpracovat. Organismus je buď vstřebá, nebo jednoduše vyloučí.