Nečekaně těhotná? 5 rad, jak se rychle zorientovat

necekane tehotna

Nečekané těhotenství dokáže pěkně zaskočit, zejména pak pokud se jedná o těhotenství první. Nemáte-li ve svém nejbližším okolí novopečenou maminku s miminem a nechcete propadnout panice při čtení tisíce detailů a dobře mířených rad na specializovaných serverech, přečtěte si 5 rad pro základní orientaci v nastalé situaci.

Návštěva lékaře

Menstruace se nějak zpozdila a Vy zíráte jako opařená na proužky, které se zobrazily na těhotenském testu? Zřejmě zaregistrovaly přítomnost tzv. hormonu hCG, jehož produkci spouští zahnízdění vajíčka v děloze. Jakmile opadne první šok, tak se neodkladně objednejte ke svému gynekologovi a řekněte o svém tušení, že jste těhotná. Lékař vám při nejbližší možné prohlídce ověří těhotenství ultrazvukem, případně pohmatovým vyšetřením. Těhotenství je bráno jako potvrzené pouze v případě, že je patrná srdeční aktivita embrya. Potvrzeno, jste v tom. Teď Vás bude čekat vstupní gynekologické vyšetření, kdy lékař bude zjišťovat zdravotní stav nejen Váš, ale i partnera a rodiny. Následovat bude gynekologické vyšetření, odběr krve a moči a lékařské doporučení a seznámení s tím, co Vás v nejbližší době čeká po zdravotní stránce.

Všechno se odteď sleduje po týdnech

Připravte se, že v okamžiku, kdy se potvrdí Vaše těhotenství, se měrnou a všudypřítomnou jednotkou stane týden. Mimčo se zkrátka vyvíjí tak rychle, že měsíc je příliš dlouhým časovým úsekem. Celé těhotenství nebude trvat 9 měsíců, ale 40 týdnů. Začátek těhotenství se pak překvapivě nepočítá od momentu, kdy se „zadařilo“ dítě počít, ale od prvního dne Vašich posledních měsíčků. K lékaři budete chodit při bezproblémovém průběhu těhotenství do 36. týdne cca jednou za pět týdnů, od 37. týdne do porodu jedenkrát týdně. Těhotenskou průkazku, kterou byste měla mít stále u sebe, pak získáte nejpozději kolem 14. týdne i se všemi výsledky dosavadních testů. Přijde Vám to jako hodně informací najednou? Když se porozhlédnete po internetu, tak naštěstí existuje řada chytrých aplikací spojených s těhotenstvím, které Vás budou pravidelně udržovat v obraze o dění ve Vašem bříšku.

Jídelníček aneb vím, co jíst

Jste sice „2v1“, ale to rozhodně není důvodem jíst za dva. Nejde ani tak o množství jako o kvalitu, strava by měla být vyvážená a pestrá s hojností ovoce a zeleniny. Zastoupení by měly mít všechny složky, tj. bílkoviny (cca 100 g), tuky a cukry (obojí okolo 70 g). Některé potraviny mohou být zdrojem onemocnění, jako je listerióza či salmonelóza. Z tohoto důvodu se vyvarujte konzumaci syrového či málo tepelně upraveného masa a vajíček. Na tatarák, sushi, ústřice, majonézu nebo vajíčko na hniličku zapomeňte. Na nějakou dobu se budete muset rozloučit i s nepasterizovanými plísňovými sýry. Uzeniny a uzené maso obsahují pro změnu hodně soli a technologická úprava není pro těhotné také vhodná. V pitném režimu (2-3 litry) omezte konzumaci kofeinových nápojů, jako je káva, čaj a různé energetické drinky. Ideální je nesycená čistá voda, kterou můžete občas zpestřit čerstvě vymačkanými šťávami.

Když jsou vitamíny potřeba pro dva

Bez jakékoliv pochybnosti je základem příjmu vitamínů a dalších prospěšných látek vyvážená a pestrá strava. V některých případech je však doplňování vitamínů z doplňků stravy pro těhotné nutností. Důvodů je hned několik a ukázkovým příkladem je kyselina listová. V těhotenství je nutné její množství zdvoj- až ztrojnásobit, což pro Vaši představu čítá denní konzumaci 5 hlávek zelí nebo 20 pomerančů při bezproblémovém zdravotním stavu. Kyselina listová je však velmi citlivý vitamín. Nesvědčí jí ani teplo, ani světlo, tak ji můžeme zničit dříve, než ji sníme. Nejnovější lékařská zjištění navíc uvádí, že organismus každé druhé ženy neumí kyselinu listovou ze stravy zpracovat (na foláty) a optimálně využít. Ta pak tělu fakticky chybí, i když máte pocit, že jí baštíte spoustu v zelenině. Existuje však látka metafolin, která je součástí některých vitamínů pro těhotné a dokáže zdravotní problém s využitím kyseliny listové obejít. Jejím užíváním, např. ve Femibionu 1, dodáte plodu pravidelné a odpovídající množství folátů, které jsou nezbytné pro zdravý vývoj miminka. Čím dříve je nasadíte, tím lépe, ideálně už při plánování těhotenství. Foláty jsou klíčové hned na jeho počátku pro podporu správného dělení buněk a uzavření neurální trubice. Ale tím jejich význam nekončí, jsou totiž potřeba po celou dobu těhotenství pro růst zárodečných tkání a správný vývoj miminka.

Konec sportu a cestování?

Těhotenství není nemoc. Proto není důvod, při dodržení určitých zásad, se Vašich oblíbených aktivit vzdát. Vyhněte se sportům způsobujícím otřesy (jízda na koni, squash) a těm, které zvyšují nitrobřišní tlak (posilování) nebo kde hrozí pád (lyžování, in-line brusle). Vhodné je plavání, jóga, chůze nebo umírněná jízda na kole. Co těhotenství a cestování? Při nerizikovém těhotenství obecně platí, že do 27. týdne při cestě letadlem nepotřebujete nic speciálního. Od 28. týdne těhotenství však k letu mějte vždy potvrzení lékaře o způsobilosti k cestování. Letištní personál ho od Vás může vyžadovat. Samozřejmě je nutné vzít v úvahu i další rizika spojená s cestováním (úroveň péče v dané destinaci, infekční choroby, klima, hygienické podmínky atd.). Pro cestu autem nezapomeňte v roli řidičky i spolujezdce na bezpečnostní pás, jehož spodní část umístěte co nejvíce pod břicho. Při delších trasách dělejte pravidelné přestávky a pokud možno mějte s sebou spolujezdce a hlavně těhotenský průkaz. Ten je Vaší „novou občankou“.   

Těhotenství a léky?

I toto je oblast, ke které je třeba přistupovat individuálně. Někdy se dá bolest vydržet, jindy je třeba sáhnout po pomocníkovi. V případě bolesti či teploty můžete sáhnout po paracetamolu, v případě zácpy po laktulóze. Při těhotenských nevolnostech se osvědčil zázvor v podobě lízátek, tablet a nebo žvýkaček. Pokud se objeví rýma či ucpaný nos, bezpečným řešením jsou mořské vody, vyzkoušet můžete např. řadu Stérimar, která nabízí varianty k čištění nosu i k uvolnění ucpaného nosu. U léků si vždy přečtete příbalovou informaci, kde je napsáno, zda je v období těhotenství vhodný či nikoliv. A pokud potřebujete radu, klidně se zeptejte v naší lékárně, rádi vám poradíme.