Nejčastější chyby při hubnutí

nejcastejsi chyby pri hubnuti (1)

Leden je měsíc předsevzetí a jedno z nejčastějších cílů, které si dáváme do nového roku je ZHUBNOUT. Většina z nás by ocenila, kdyby přebytečné kilogramy zmizely co nejrychleji a pokud možno s co nejmenší námahou. Musíme si ovšem uvědomit, že stejně jako jsme kila nenabrali ze dne na den, nepůjde přes noc ani hubnutí.  V dnešním článku se zaměříme na nejčastější mýty a chyby při hubnutí, kterými se to po celém internetu jen hemží.

bathroom-scale-1149265_1280

1. Jím stejné porce jako kamarád/ka který je hubený a přesto se moje váha nehýbe

Když budete jíst totožné porce jako kamarád/ka nebo váš známý, který je hubený, rozhodně to není záruka hezčí postavy a plochého bříška. Uvědomte si, že každý z nás je individuál, každý máme jiný způsob zaměstnání (sedavé, fyzicky náročné), máme rozdílné tělesné dispozice, a proto nikdy nelze sestavit jeden univerzální jídelníček. Denní příjem energie závisí na našem bazálním metabolismu, což je množství energie, které naše tělo potřebuje k udržení základních životních funkcí (dýchání, funkce orgánů). K tomu, abychom dokázali vstát z postele, nasnídat se, jít do práce a celý den fungovat musíme přidat další energii. Samozřejmě platí jednoduché pravidlo při redukci hmotnosti: příjem = výdej.

Pro sestavení jídelníčku na míru se obraťte na nutričního terapeuta nebo kvalitního výživového poradce. Pomoci Vám můžu i já, stačí mě kontaktovat v mé nutriční poradně.


2. Během diety nejím žádné přílohy a pečivo a když už, tak rýžové chlebíčky

bread-1510298_1280

Všichni z vás jste určitě nejednou narazili na potravinovou pyramidu. Její spodní část tvoří pečivo, rýže, těstoviny a další obiloviny. Těchto potravin bychom měli denně přijmout větší množství. Zapomeňte tedy na vynechávání pečiva a příloh i hlavních chodů, na co se ale zaměřte je jejich správný výběr.

  • Při nákupu pečiva si vybírejte celozrnné pečivo s vyšším obsahem nepostradatelné vlákniny, nenechte se zmást tmavou barvou rohlíku (pečivo je mnohdy dobarvováno karamelem)!
  • Při nákupu rýže sáhněte po rýži celozrnné (na tural), která není zbavena cenného obalu a obsahuje větší množství minerálních látek i vlákniny.
  • Těstoviny – i zde platí pravidlo, že celozrnné jsou při zdravém jídelníčku vhodnější.
  • Brambory jsou dle mého názoru velmi vhodnou přílohou, ať už při hubnutí nebo udržení hmotnosti. Obsahují relativně velké množství vitamínu C a malé množství energie.
  • Pufované nebo extrudované chlebíčky – zařazujte do jídelníčku omezeně, jelikož mají vyšší glykemický index -> to znamená, že po jejich konzumaci nám rychle stoupne hladina krevního cukru a vzápětí rychle klesne a tím pádem dostaneme hlad. Když už se pro ně občas rozhodnete, obložte jej bílkovinnou potravinou jako je například lučina, cottage nebo plátkový sýr a přidejte zeleninu.

 

3. Jím málo, a přesto nehubnu

Snažíte se jíst jako vrabec s domněním, že co nejdříve zhubnete? Uvědomte si ale, že naše tělo potřebuje určité množství energie a lidský organismus nelze obelhávat. Zaměřte se raději na pravidelnost v jídle a správné rozložení porcí.

Snídaně by měla obsahovat 20% z celkového denního příjmu. Zastoupeny by měly být ideálně všechny živiny: bílkoviny, tuky i sacharidy. Nepodceňujte důležitost snídaně – doplníme jí energii, kterou naše tělo využilo na spánek.

Dopolední i odpolední svačina by měla obsahovat asi 10% z celkového energetického příjmu. Na svačiny si můžete připravit ovoce, zeleninu, jogurt s oříšky nebo semínky, ale také kousek celozrnného pečiva a šunku či sýr.

Oběd je největší jídlo během dne – 35% z denního příjmu. I zde se snažte sestavit jídlo tak, aby bylo komplexní a obsahovalo všechny živiny ve správném poměru. Asi polovinu talíře by měla tvořit zelenina, o druhou polovinu se dělí kvalitní zdroj bílkovin (libové maso, vysokoprocentní šunka, vejce, luštěniny, tofu, sója či jiná náhražka masa) a příloha (brambory, celozrnné těstoviny, rýže, kuskus, bulgur, jáhly…).

Na večeři si můžeme dovolit sníst 20 % z celkového příjmu energie, složení talíře bude velmi podobné jako u oběda. Zařadit můžeme také druhou večeři například ve formě zeleniny.

4. Poslední jídlo jím nejpozději v 17:00

Představte si, že se budete podle tohoto mýtu o posledním jídle před spaním řídit i v případě, kdy do postele ulehnete okolo 22 – 23 hodiny večer. Vaše tělo tak bude dlouhé hodiny hladovět a ráno nebudete vědět co sníst dříve. Poslední jídlo se doporučuje sníst cca 2 hodiny před spaním. Jak jsem psala výše, naše tělo potřebuje energii také na spánek a funkci orgánů, nenechávejte tedy tělo zbytečně hladovět.

5. Když budu jíst light a odtučněné výrobky, zhubnu

muesli-564762_1280

Slovíčko LIGHT je pro leckoho velkým lákadlem, které na první dojem slibuje nízký obsah tuků. Tuk je ovšem jeden z hlavním nositelem chuti a tuhosti, a tak bývá často u odtučněných jogurtů nahrazen škroby. Při výběru jogurtu čtěte jeho složení, jogurt by měl být složen pouze z mléka/smetany, mléčné bílkoviny a probiotických kultur. Místo ochucených jogurtů sáhněte raději po jogurtu bílém, který si dochuťte ovocem, oříšky nebo semínky.