Není rýma jako rýma

neni ryma jako ryma

Současné sychravé počasí nahrává rýmě a nachlazení. Chvíli je venku zima, že si téměř navlékáte zimní bundu či kabát a za chvíli můžete venku chodit skoro v tričku. A právě toto střídavé počasí je pro viry a bakterie jako dělané.Prvním nepříjemným projevem může být právě rýma. A že různé virózy teď opravdu řádí. Pokud se projeví pouze vodnatou rýmou, bez teplot, je to ještě dobré. Většinou postačí nosní kapky. Někdo nedá dopustit na zvlhčovač vzduchu nebo inhalátor s vincentkou.  Důležité je smrkat, smrkat, smrkat, aby nedošlo k zánětu středního ucha a třeba i k nutnosti píchnutí ouška. Pomoci může také výplach nosu pomocí konvičky.

Jinou kapitolou je rýma nažloutlá či nazelenalá. To už není rýma způsobená viry, ale bakteriemi a zde přichází na řadu návštěva lékaře a pobyt doma. Na takovou rýmu většinou ihned dostanete antibiotické kapky.

Další komplikací rýmy je také teplota nebo kašel. Pokud se během pár dní situace nezlepší, je dobré navštívit lékaře. A platí to zejména u dětí. S těmi bychom měli lékaře navštívit ihned, jakmile se přidá horečka.

Jakmile tělesná teplota dítěte překročí 37,5°C, mluvíme o zvýšené teplotě. Nad 38°C už hovoříme o horečce. V takovém případě můžeme dítěti podat volně prodejný lék určený ke snížení teploty, nebo můžeme vyzkoušet například zábal či octové ponožky.

Jak na studený zábal?

  • Dítě musí být v teple.
  • Vysvlečeme ho a bříško a hrudníček zabalíme do osušky či prostěradla namočeného ve studené vodě.
  • Zábal ponecháme cca 10 minut. Poté jej odstraníme a dítě zabalíme do teplé deky, necháme jej popíjet studený čaj a zajistíme přísun čerstvého vzduchu.
  • Pokud teplota neklesá, po 20 minutách můžeme zábal zopakovat.
  • Další možností je cca 2 minuty sprchovat dítě studenou vodou (ne ledovou) a následně jej zabalit do ručníku.
  • POZOR: Zábal nelze provést, pokud má dítě studené ruce a nohy.

Octové ponožky

  • I zde platí pravidlo, že je neaplikujeme, pokud má dítě studené končetiny.
  • Připravíme si vlažnou vodu s octem v poměru 5:1 a ponožky do ní namočíme.
  • Na maximálně 15 minut je navlečeme na nohy.

Kašel dělíme na suchý, dráždivý kašel a kašel vlhký, produktivní. Podle toho bychom také měli volit prostředky, kterými chceme kašel léčit. U produktivního kašle chceme podpořit tvorbu hlenu a jeho vykašlávání. Naproti tomu suchý kašel se snažíme tlumit.

Dilema, které řeší většina rodičů malých dětí je to, zda s rýmou mohou dát potomka do školky či školy. Sama jsem to řešila několikrát. Dítko s rýmou jsem si nechávala doma, aby nenakazilo ostatní. Když ale chodíte do práce, těžko si jej necháte doma s každou rýmičkou. Pravidlo je většinou takové, že pokud u rýmy není teplota, a jedná se o vodnatou rýmu, potomek do školky či školy může. Pokud se ale přidá i teplota, nebo je rýma bakteriálního původu (tj. nažloutlá či zelená), do kolektivu rozhodně nepatří.

Přeji Vám, ať se Vám nachlazení vyhne velkým obloukem, nebo ať je to jen obyčejná rýma, která brzy odezní.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *