Nezapomínejte během kojení i na svou stravu!

Kojení je tím nejlepším a nejpřirozenějším způsobem výživy pro správný růst, vývoj a podporu imunity miminka. Přibližně 70% buněk imunitního systému se nachází právě v trávicím traktu a je tak z velké části ovlivněno výživou.

^37DE68267653301489F62BFB46B84C271A9BDD3045514EE708^pimgpsh_fullsize_distr

Často se ale zapomíná na to, že stejně tak je i důležité složení stravy kojící maminky. Cokoli, co jako kojící maminka jíte nebo pijete, ovlivňuje složení mateřského mléka  a  dostává se, ať už přímo či nepřímo, k vašemu kojenému dítěti. Množství a kvalita mateřského mléka jsou tedy závislé mimo jiné na množství a kvalitě stravy, kterou přijímáte. Vaše tělo potřebuje živiny nejen na zajištění chodu svého metabolismu ale i na tvorbu mateřského mléka.

Zvýšené nároky na výživu kojící maminky

Víte, že kojící matka má mít vyšší energetický příjem cca o 400-600 kilokalorií, tj. o čtvrtinu více než v období před otěhotněním? Rozhodně tedy v tomto období nedržte omezující diety, i když touha rychle zhubnout na původní váhu a vejít se do běžných kalhot je jistě silná. Měly byste dbát zejména na vyšší příjem vitamínů A, skupiny B, železa, jódu, zinku, kyseliny listové a DHA omega-3 mastných kyselin. Nezapomínejte tedy zařadit často do svého jídelníčku mořské ryby nebo vhodné rostlinné oleje, nejlépe řepkový.

Vzorové složení jídelníčku kojící maminky

Základem je zdravá, pestrá a vyvážená strava a dostatečný příjem energie. Celodenní jídelníček kojící ženy by měl tedy obsahovat:

  • 5-6 porcí sacharidů – těstoviny, rýži, brambory, pečivo a ostatní obiloviny
  • 3-4 porce mléčných výrobků, nejen mléko, ale i tvaroh, sýry, jogurty a zakysané mléčné nápoje
  • 1-3 porce bílkovin – maso i hovězí a telecí, ryby, vejce, luštěniny.
  • 2-4 porce jakéhokoli ovoce
  • 3-5 porcí zeleniny, nejen syrové, ale i dušené nebo vařené v páře

Při starosti o miminko je někdy těžké soustředit se na vlastní jídelníček. Nezanedbávejte se v tomto ohledu, protože tím můžete ohrozit budoucí zdraví svoje i miminka.

TIP: Pro doplnění vitamínů a minerálních látek se můžete spolehnout na potravinové doplňkynutrimama určené speciálně kojícím maminkám. Doplníte tak potřebné živiny i v době, kdy není čas trávit hodiny u plotny přípravou zdravých a chutných pokrmů. Z praktického hlediska jsou zejména osvědčené cereální tyčinky, které můžete rychle sbalit do tašky na odpolední procházku nebo mléčné nápoje, využívané jako součást snídaně rozmixované s ovocem nebo druhá večeře jako smoothie .


Nutrimama Profutura
je doplněk stravy pro kojící maminky. Není náhradou pestré a vyvážené stravy. Více na obalech a www.nutriklub.cz

Pitný režim

Stejně důležité je při kojení dbát i na pitný režim. Příjem tekutin by se měl navýšit o množství vyprodukovaného mateřského mléka. Celkový příjem by měl být cca 2-3 litry denně. Nejvhodnější je neperlivá kvalitní voda nebo minerálka se slabou mineralizací. Vhodné jsou také ředěné džusy a ovocné čaje a nezapomínejte ani na mléčné nápoje, které se počítají do příjmu mléčných výrobků. Množství kávy a silných černých čajů omezte na max. 2-3 denně a alkohol pokud možno vylučte zcela.

Čemu se při kojení vyhnout?

Při kojení není vhodné se v jídelníčku omezovat ve výběru potravin, ať už z důvodu prevence alergií nebo nadýmání miminka, protože každému miminku může vadit jiná součást výživy matky a některým miminkům nevadí vůbec nic. Jezte tedy zdravě, pestře a vyváženě a sama určitě brzy vypozorujete, po kterém vašem jídle se děťátko případně necítí dobře. Teprve potom, můžete tyto problematické potraviny na čas vyloučit. Po nějakém čase je možné zase potravinu do své stravy vrátit, miminko už může mít vyvinutější metabolismus a již mu nemusí potravina vadit.