Nezvaní hosté domácích mazlíčků – riziko zablešení není radno podceňovat

pes a kočka

Blechy jsou nepříjemní zevní cizopasníci, kteří dokáží potrápit domácí mazlíčky a zkomplikovat také soužití majitele i rodinných příslušníků s napadeným psem nebo kočkou. Opakovaná bodání spojená se sáním krve iritují nedobrovolného hostitele, na jeho těle vznikají svědivá kožní ložiska a často se rozvíjí i celkové alergické onemocnění jako projev přecitlivělosti na alergeny obsažené ve slinách blech.

Při silném napadení může docházet až ke ztrátám krve. A kromě toho jsou blechy (stejně jako všenky) přenašeči zárodků tasemnice psí a vzácněji také choroboplodných zárodků, z nichž některé mohou ohrožovat zprostředkovaně i člověka (například v případě tzv. nemoci z kočičího škrábnutí).

Pokud se chceme vyhnout tomu, aby blechy – byť psí nebo kočičí – ovládly prostředí, ve kterém spolu s domácími mazlíčky žijeme, je třeba toto riziko nepodceňovat a preventivně vzniku takovéto situace zabránit.

Vzhledem k tomu, že bleší populace je v posledních několika letech zřetelně na vzestupu, problém promoření domácnosti se objevuje čím dál častěji a v případě, že nastane, staví majitele zvířat a rodinné příslušníky do nezáviděníhodné situace.

Reprodukční schopnosti blech jsou totiž mimořádné. Pokud tedy není ochrana proti zevním parazitům dostatečná nebo chybí-li zcela, je zřejmé, že během krátké doby může dojít k populační explozi těchto nevítaných hostů. Vhodnější je tedy preventivně domácí mazlíčky chránit proti napadení blechami – zejména v období zvýšených rizik.

Takovým je především období začátku jara, kdy končí topná sezóna, venkovní teplota stoupá a současně se zvyšuje vlhkost vzduchu. Za těchto okolností dochází často k překvapivě náhlému zablešení zvířat, u nichž jsme dosud existenci blech třeba ani nezaznamenali.

kočka

Promoření prostředí bleší populací je tedy problém, který není leckdy snadné eliminovat. Nejdůležitější jsou opakovaná ošetření všech zvířat v domácnosti (nejčastějším zdrojem nově „přinášených“ blech z venkovních toulek bývá kočka) kvalitním přípravkem proti blechám, nejlépe s účinkem nejenom proti dospělým cizopasníkům, ale i proti vývojovým stádiím.

Takovým přípravkem je například Frontline Combo Spot-on (aplikační forma zakapávací pipety), který kromě adulticidní složky (tedy hubící dospělé parazity)   obsahuje také S-methopren – látku ze skupiny růstových  regulátorů hmyzu (IGR), která působí na bleší vajíčka a larvy, zastavuje jejich vývoj a způsobuje tím zpomalení až zástavu populačního růstu.  Tento kombinovaný přípravek dokáže účinně eliminovat jak blechy na zvířatech, tak i vývojová stádia v domácím prostředí.

Součástí „protibleších“ opatření by měl být také důkladný úklid všech podlah, čalounů a vůbec nábytku a povrchů, s nimiž přicházejí zvířata do kontaktu nebo po nichž se, byť jen občas, pohybují.  V úvahu přichází také použití antiparazitárních přípravků určených pro ošetření domácího prostředí.  Vzhledem k tomu, že bleší potomstvo v podobě kukel může v prostředí domova přetrvávat po několik měsíců, je důležité vědět, že ošetření všech zvířat v domácnosti je nutné opakovaně provádět v předepsaných intervalech (v případě Frontlinu Combo 4 týdnů) nejméně po dobu 4 měsíců. Jenom tak je možné se bleší populace účinně zbavit.

Nejlepší ochranou je ale v každém případě pravidelné preventivní ošetřování domácích mazlíčků antiparazitárním přípravkem proti blechám, který v případě zmíněného Frontlinu Combo působí také proti klíšťatům. Jaro bývá pravidelně nejrizikovějším ročním obdobím z hlediska výskytu zevních cizopasníků a jejich náporu je vhodné se bránit účinně a včas.