Nošení dětí – výmysl moderní doby?

baby-933097_1280

Tou nejpřirozenější manipulací s dítětem je od pradávna nošení. Nejedná se tedy o žádný módní trend, ale nejjednodušší způsob přepravy dítěte, který používali už naši pra pra předkové. Patříte-li mezi nosící rodiče, obrňte se trpělivostí vůči poznámkách jako: „chudák dítě, je tam zkroucené; to pro něj není vůbec zdravé“ apod.

Při nošení dítěte můžete používat různé polohy. Vždy je ale nezbytné dbát na to, aby daná pozice byla pro Vašeho drobečka vzhledem k jeho věku vhodná. Nošení je víceméně vhodné pro každé dítě. Výjimky samozřejmě existují, takže je lepší v případě nejistoty konzultovat nošení s lékaři či fyzioterapeuty.

Jaké nosítko vybrat?

Je těžké říci, které nosítko je to nej. Vždy byste měli dát pozor na to, aby v něm dítě mělo správnou polohu nožiček, nemělo zkroucená záda. Ideální jsou buď ergonomická nosítka nebo šátky. Vybírejte podle sebe, svého dítěte, kam budete chodit atd. Důležité také je uvědomit si, že si musíte nosítko či šátek sama obléknout, zavázat, zapnout.

1

Příběh ze života

Když se mi narodilo první dítě, samozřejmě jsem ho vozila v kočárku. Když jsem ale potřebovala do obchodu nebo jen rychle někam vyběhnout, táhnout kočárek bylo nepraktické. Začala jsem se zajímat o nosítka. Tehdy k nám přijela kamarádka podívat se na malého a přivezla nám klokanku. Měla jsem radost, že už to nemusím řešit.

Problém nastal, když jsem tam syna dala. Plakal a plakal, vůbec se mu tam nelíbilo. Jelikož jsme v té době jezdili také na plavání, dostali jsme darem také vak, ve kterém dítě leží a vy ho můžete nerušeně nakojit. Vak byl fajn, bohužel syn byl docela velký a tak jsme se ho taky museli vzdát. Přiznám se, že vzhledem k synově váze jsem ani neprotestovala.

Na nějakou dobu jsem rezignovala a jezdila s tím kočárkem. Pak jsem ale narazila na ergonomické nosítko, ve kterém šlo nosit čelem k mamince, na boku i na zádech. A jako bonus – pro mě důležitý – nosnost 25 kg. A ejhle, všichni jsme byli maximálně spokojeni!

Když se mělo narodit druhé dítko, díky novorozenecké vložce u nosítka jsem se těšila, jak budeme nosit. Bohužel, kvůli poporodnímu poranění, nám to bylo ze začátku zakázáno. Když jsme ale dělali pokroky, dostali jsme svolení a byli jsme pochváleni za výběr nosítka. O to víc jsme si nošení užívali.

Vybíráme nosítko

Při výběru dbáme nejen na vzhled. Je skvělé, pokud zajdete do obchodu či na dětský veletrh a nosítko si tam vyzkoušíte. Vy i tatínek. Prostě ti, kdo budou „nosit“. Zaprvé si vyzkoušíte, jak si nosítko oblékat, jak ho zapínat, ale hlavně také to, zda Vám správně sedne.

Vyzkoušejte si, zda šátek dokážete správně uvázat. Domluvte se, zda i tatínek to zvládne, nebo bude chtít pořídit nosítko. Pokud už je děťátko na světě, je určitě fajn zkusit nosítko i s potomkem. Vyhnete se tak špatné investici, kdy se dítěti v nosítku nelíbí.

Důležité také je, aby v něm děťátko bylo správně „posazené“, páteř je ve správné poloze stejně jako nožičky. Vždy je důležité nosit čelem k rodiči. Dejte si pozor na tzv. „visítka“, kde dítě visí za rozkrok a nožičky mu jen tak visí dolů.

1

Šátek nebo ergonomické nosítko?

Šátek využijete od narození až do několika let dítěte. Nošení je pohodlné a nabízí velké množství úvazů. Je třeba si je osvojit, aby děťátko bylo správně zafixované ve správné poloze. V šátku budete s miminkem v těsném kontaktu. Pokud si na úvazy netroufnete, nebo se bojíte, zda je vážete správně, najděte si v okolí kurz, kde Vás to naučí. Opravdu se vyplatí!

Ergonomických nosítek je na trhu opravdu široký výběr a vy si tak můžete vybrat nosítko, které Vám vyhovuje, cítíte se v něm pohodlně a i se Vám nejvíc líbí. Díky novorozenecké vložce jej můžete užívat téměř od narození. Miminko v něm má správně podsazený zadeček,  páteř je ve správné poloze. Oproti šátku je použití rychlejší. Stačí zaklapnout přezky a jde se. Na druhou stranu nemá tak široké použití a ani nosících poloh není příliš.