Nutriční terapeut vs. výživový poradce – víte, jaký je mezi nimi rozdíl?

Jako by se v posledních letech roztrhl pytel s odborníky na výživu – internet se hemží výživovými poradci a pseudo specialisty na výživu, kteří nabízejí jídelníček na míru, nebo osvědčené rady, které nám zajistí dokonalou postavu. Přemýšleli jste ale někdy, komu vlastně za služby platíte? Víte, jaký je rozdíl mezi nutričním terapeutem a výživovým poradcem? Čtěte dále!

woman-2814939_1280

 

NUTRIČNÍ TERAPEUT (NT)

Jak se stát nutričním terapeutem?
Studium výživy může začít již na střední škole – obor nutriční asistent (těchto středních škol je ČR několik, např. v Olomouci, Brně nebo Praze). Absolvent této školy ovšem po maturitě nemůže pracovat bez odborného dohledu a musí mít nad sebou někoho povolanějšího (NT).  Po navazujícím studiu (VOŠ a VŠ) můžete získat kvalifikaci nutriční terapeut.
Tento obor lze studovat například na VOŠ zdravotnické (Praha, Brno, Ostrava), Karlově Univerzitě (Praha), Masarykově univerzitě (Brno) nebo na Jihočeské univerzitě (České Budějovice). Po absolvování VOŠ získáte titul DiS. – diplomovaný specialista, po ukončení VŠ je to Bc., nebo po navazujícím studiu Mgr.

Jaké znalosti člověk získá?
Nutno říct, že během studia se klade důraz nejen na léčebnou výživu, ale i na anatomii a fyziologii lidského těla, potravinářskou chemii,  klinickou dietologii, psychologii a také dietologickou praxi. Během studia tráví studenti hodně času v nemocnicích apod., kde sbírají zkušenosti. Jelikož NT pracují ve většině případech ve zdravotnických zařízení (ať už je to nemocnice, domov důchodců, lázně nebo i soukromé poradny), nesou odbornou i právní zodpovědnost.  

Kde pracují nutriční terapeuti?
Pokud se rozhodnou věnovat se oboru i po studiu, mohou nutriční terapeuti pracovat v nemocnicích – ve stravovacím provozu nebo na oddělení či specializovaném úseku, v lázních, školních jídelnách, domovech důchodců, poradnách zaměřené na určité onemocnění (diabetes mellitus, poruchy přijmu potravy), v gastroenterologických poradnách či soukromých ordinacích.

hamburger-2683042_1280VÝŽIVOVÝ PORADCE

Jak se stát výživovým poradcem?
K tomu, aby se z vás stal výživový poradce nemusíte roky studovat, stačí vám živnostenský list nebo si najít si kurz – ten může být dlouhý měsíce, týdny, ale v některých případech jsem se setkala také s kurzy, které trvaly jen pár hodin. Výživový poradce většinou nemá odborné znalosti k tomu, aby se stal kvalitním odborníkem. Někteří podnikatelé, kteří se rozhodli otevřít si poradnu a vydělávat peníze na neznalosti lidí, mnohdy ani nestojí o to, aby jejich pracovníci měli nějaké odborné znalosti, ba naopak, je to někdy i na škodu – bohatě jim totiž stačí, když si vás doslova vyškolí k obrazu svému. Řeknou vám možná střípky ze základů výživy, hlavní prioritou je vás naučit obchodní schopnosti související s prodejem různých preparátů, které vám zajistí krásnou postavu bez minimálního úsilí. Setkala jsem se také s případy, kdy člověk zhubl a rozhodl se, že své zkušenosti předá dál. Na tom ještě není nic špatného, horší ale je, když radí nesmysly, které nemají se zdravým stravováním naprosto nic společného. Tito lidé si mnohdy neuvědomují, že každý člověk je individuál a že každý z nás potřebuje jiný přístup. Nejsmutnější je, že za jejich skutky a činy nenese nikdo zodpovědnost a že mohou svými neuváženými radami poškodit zdraví člověka. Výživový poradce nemá kompetence k tomu, aby radil nemocnému člověku – jakákoliv změna týkající se výživy by měla být konzultována s lékařem.

Kde pracují výživoví poradci?
Setkat se s nimi můžete v různých poradnách, kde je správná výživa pouze zástěrka a mnohem podstatnější je prodej doplňků stravy a zázračných koktejlů. Dále je jich plný internet – nabízejí lidem vytvoření jídelníčku, bohužel ne vždy si uvědomují, že k sestavení správného jídelníčku je potřeba nejen výška a váha.
exclamation-mark-350200_1280

 

Závěrem bych chtěla napsat, že tento článek nebyl psán se záměrem poškodit výživové poradce. Cílem článku bylo udělat si vlastní názor jak na nutriční terapeuty, tak na výživové poradce. Vím, že se mezi nimi najdou tací, kteří vědí, co říkají a mohou být ostatním lidem nápomocni. Na druhou stranu není nikdy od škody nejprve pohledat nějaké recenze od předchozích lidí – nejen že ušetříte čas a peníze, ale hlavně svoje zdraví. A to máme přece jen jedno. Záleží tedy na vás, zda se rozhodnete svěřit laikovi, který se vyškolil během pár týdnů a nebo odborníkovi.